Formula 1'in Unutulmaz Yarışları

Formula 1'in Unutulmaz Yarışları

26 Mart’ta Melbourne Pisti ve 9 Nisan’da Shangai Pisti’ndeki yarışlarla başlayacak Formula 1 2017 takvimi öncesi, geçmiş sezonlarda yaşanan heyecanlara bir göz atalım dedik. Mercedes, Ferrari, McLaren, Renault gibi büyük Formula 1 takımlarının en çok damalı bayrak görmek ve podyumun zirvesinde yerini almak için kıyasıya mücadele edeceği Formula 1’in tarihi de efsaneleşmiş pilotlarla ve pistlerle dolu. Ayrton Senna, Alain Prost, Mika Hakkinen, David Coulthard, Michael Schumacher gibi efsane Formula 1 pilotları, kıyasıya bir rekabet halinde tarihe geçen yarışlara imza attılar. İşte unutulmaz Formula 1 yarışlarından bazıları:

Islak Zeminde Gelen RekorKaynak

Kuru zeminde bile zorlu Formula 1 pistleri listesinde yer alan Nürburgring, 1968 sezonunda yağmurla birlikte daha da tehlikeli ve zorlayıcı bir hal almıştı. Islak zemin nedeniyle pilotların yeterince hızlanamadığı yarışa altıncı sırada başlayan Jackie Stewart, korkusuz kimliğini ortaya koyup ilk turda liderliği ele geçirmişti. Kariyerinin en iyi yarışlarından birini çıkaran Jackie Stewart 14 turluk yarışı bitirdiğinde en yakın rakibine tam 4 dakikalık fark atmıştı. Üstelik Formula 1 arabalarında güvenlik önlemelerinin bugüne kıyasla oldukça yetersiz olduğu bir zamanda ve ıslak bir pistte.

Tarihin En Heyecanlı Son 2 TuruKaynak

Formula 1 yarışlarının en meşhurlarından olan 1982 Monaco Grand Prix’si, bugün bile heyecan uyandırmaya devam ediyor. Efsane pilotlardan Alain Prost’un son 2 tura lider girdiği yarışta ilk aksaklık, Prost’u bulmuş ve küçük bir kaza onu yarış dışı bırakmıştı. Herkes ikinci sıradaki Riccardo Petrase’nin kalan 2 turu sorun yaşamadan lider bitirmesini beklerken önce Petrase, ardından Didier Pironi ve onun ardından da Andrea de Cesaris liderliğe yükseldikçe sorun yaşayıp gerilere düşmüştü. Son lider Derek Daly de hızını koruyamayınca Petrase liderliği tekrar ele geçirmiş ve başka bir sorun yaşamadan damalı bayrağı önce görmeyi başarmıştı. Yani son 2 tur, 5 farklı lider ve bir kazanan.

Buzlar Çözülmeye BaşlıyorKaynak

“Buz Adam” lakabını hak edecek kadar soğuk ve kararlı bir pilot olan Mika Hakkinen, 1999 İtalya Grand Prix’sinde tüm Formula 1 seyircilerini şaşırtan bir harekete imza attı. Yarışı lider götüren Fin pilot, vites hatası yaparak spin atınca yarış dışı kalmıştı. Yarış sonrasında gözyaşlarını tutamayan ve kameralar önünde ağlayan Hakkinen, efsane Formula 1 yarışları listesine mükemmel bir örnek sunmuş oldu.

Schumacher’den Büyük JestKaynak

1999 sezonunda ilk kez Formula 1, Malezya’ya taşınmıştı ve ileride efsane olacak Michael Schumacher de uzun bir sakatlıktan sonra pistlere dönmüştü. Lider başlayıp pozisyonunu yarış sonuna kadar koruyan Alman pilot, Ferrari’den takım arkadaşı Eddie Irvine’in şampiyon olması için ona yol vermiş ve daha fazla puan almasını sağlamıştı. Her ne kadar sezon sonunda 74 puanlı Irvine, 76 puanlı Mika Hakkinen’in arkasında kalarak ikinci olsa da Schumacher’in bu hareketi, onu efsaneler arasına yazmıştı.

Dün Gibi HafızalardaKaynak

2001 İspanya Grand Prix’sine favori olarak çıkan Mika Hakkinen, son tura kadar liderliğini sürdürüyordu. Her şey harika giderken finish düzlüğüne kısa bir mesafe kala Hakkinen’in aracı arızalanır ve dumanlar yükselmeye başlar. McLaren Mercedes ekibinin keder dolu bakışları arasında Hakkinen yavaşlarken arkadan gelen Schumacher yetişir ve öne geçer. Alman pilot damalı bayrağı görürken Hakkinen de takım arkadaşı David Coulthard’ın aracıyla otostop çeker ve seyircileri selamlar.

Lanet Pilotların Yakasını Bırakmıyor
Kaynak

2 saat içerisinde bitmesi beklenen bir yarış, en fazla kaç saat sürebilir ki? 2003 Brezilya Grand Prix’si, yağmur ve kazaların bir araya gelmesiyle sonu gelmez bir yarışa dönüşmüştü. Güvenlik aracı eşliğinde start alan araçlar, zaten alışılmışın dışında bir duruma imza atmışken aynı virajda Schumacher ve Montoya gibi 6 pilotun yarış dışı kalması tüm dünyayı şaşırtmıştı. Ardından pit alanına girişte Mark Webber kaza yapınca aracının parçaları yola saçılmış ve bu nedenle Alonso da yarış dışı kalınca 2 tur önce lider durumda olan Giancarlo Fisichella kazanan ilan edilmişti.