Ford Markası ve Henry Ford Hakkında Şaşırtıcı Detaylar

Ford Markası ve Henry Ford Hakkında Şaşırtıcı Detaylar

Ülkemizde hem sıfır kilometre araç satışlarında hem de ikinci el araç satışlarında piyasa hakimiyeti yüksek olan Ford markası, tüm dünyada yaklaşık yüz yıldır en sevilen otomobil markalarından biri. Hem binek araçlar, hem ticari araçlar hem de spor araçlar alanında ürettiği hemen her modelin tutulduğu Ford markasını bu kadar popüler kılan nedir? Bu sorunun cevabı, neredeyse yüz yıl süren deneyim, gücünü işçisinden alan bir üretim anlayışı ve markanın yaratıcısından miras kalan otomobil tutkusu ile özetlenebilir. Siz de son günlerde yeni bir araba almaya karar verdiyseniz ve ikinci el Ford modellerini inceliyorsanız, markanın yaratıcısı Henry Ford ve Ford Motor Company’nin öyküsünü heyecan verici bulabilirsiniz. 2. el Ford Fiesta, sahibinden Ford, Focus fiyatları gibi aramalarla yaptığınız araştırmaya keyifli bir mola verip, makalemize bir göz atabilirsiniz.

Ford Fabrikası Ne Zaman Kuruldu?

İlk Ford Fabrikası 1903 yılında ABD’de Henry Ford tarafından kuruldu. Sadece Türkiye değil dünya oto pazarına hakim olan Ford markası henüz 1900’lerin başlarında kurularak, kesintisiz bir gelişim planıyla bugüne geldi. Ürettiği modeller kısa sürede tükenen Ford, arz-talep dengesini öyle iyi analiz etti ki, 10 yıllık bir tecrübenin ardından otomobil satışının yaygınlaşmasının önemini kavradı ve “herkes için otomobil” sloganıyla sıradan vatandaşın hatta fabrika işçilerinin de satın alabileceği bir model üzerinde çalıştı.Ford Model T adıyla bilinen bu araç, bir bant üzerinde ilerleyen seri üretimin öncüsü oldu. Böylece daha kısa sürede daha fazla araç üreten marka, ucuza mal ettiği bu araçları sıradan vatandaşın beğenisine sundu. Hızlı ve uygun fiyatlı maliyeti öyle çok önemsedi ki, ilk üretilen seri otomobillerin hepsi en hızlı kuruyan boya rengi olduğu için siyahtı. 2. Dünya Savaşı’nın yarattığı bunalımdan etkilenen fabrika, bu dönemi uçak motoru, tank ve ordu için jip üreterek değerlendirdi. Savaşın yıkıcı etkileri geçmeye başlayınca da seri üretimin önemine inanan felsefesiyle yeni ve devrim yaratan bir üretim anlayışıyla adeta sanayi devrimine öncülük etti. Çalışanlarına saygı duymanın ve onları mutlu etmenin işe büyük bir değer katacağına dair bir görüşle 9 saat olan mesaiyi 8 saate indirerek işçilerine zam yaptı. Pek çok üreticinin anlayamadığı bu adımla 1 yılda üretim miktarını ve karını dikkat çekici ölçüde arttırdı. Ford markasıyla gelen bu yeni işçi odaklı anlayışa “Fordizm” denildi.

Henry Ford Kimdir?Bugün çok sevdiğimiz Ford Kuga, Ford Focus, Ford Fiesta, Ford Mondeo gibi araçların üretildiği Ford Motor Company 1903’te Henry Ford tarafından çok vizyoner bir yaklaşımla ve güçlükler içinde fedakarlıklarla kurulmuş. Özünde, İrlandalı bir göçmen ailenin açlık ve sefaletten kaçıp Amerika’ya gelişini, adeta bir savaşı andıran mücadele ile toprak sahibi olmasının hazin öyküsünü barındıran Ford markası, bu ailenin küçük oğlu tarafından kuruldu. 1863 yılında doğan Henry Ford, dünyayı, Ford markası ile, işçi hakları ile, seri üretimle tanıştıran adam olarak tarihe geçti. 83 yaşında beyin atağı sonucu ölen Ford, bugün ki, insan kaynakları, özlük hakları, seri üretim, satış-arz-talep optimizasyonu kavramlarının öncülerindendir.

Ford Marka İkinci El Araçlar

Binek araç sınıfında Ford Focus, Ford Fusion, Ford Fiesta, Ford Mondeo, Ford Ka, Ford- C-Max, Ford Escort gibi modelleri ile çok popüler olan markaya ait araçlara ikinciyeni.com’da avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Sisteme girip ücretsiz üye olduktan sonra tek yapmanız gereken size uygun ikinci el Ford’un açık artırmasına katılmak. Piyasa fiyatının altında başlayan açık artırma, Anadolu Grubu ve Çelik Motor deneyimiyle güvenli bir online satın alım imkanı sunuyor. Üstelik açık artırmaya katılan tüm araçlara ait detaylı görseller ve ekspertiz raporu da bilginize önceden sunuluyor. Satın aldığınız araç için ekspertiz raporuyla eşleşmeyen bir bilgi görmeniz halinde 7 gün içinde başvurmanız halinde dilerseniz aracı iade de edebiliyorsunuz.