Ferrari Hakkında Merak Edilenler

Ferrari Hakkında Merak Edilenler

Bazı otomobiller, yarattıkları etkileyici marka algısıyla otomotiv tarihine geçmiştir. Bu markaların adları telaffuz edildiğinde prestij, güç, yenilik, mühendislik dehası, tasarım, lüks ve para kavramları ardı ardına gelir. Onlar sadece bir araçtan çok daha ötesi, sosyal statü belirleyicisi, zevk sahibi olmanın göstergesi, otomobil tutkusunun işaretidirler. İşte böyle yüzyıla damgasını vurmuş, prestij göstergesi otomobiller denilince akla ilk gelen markalardan biri de Ferrari’dir. Peki, çok havalı, çok pahalı olması dışında ne biliyoruz Ferrari hakkında? Ferrari markasını bu kadar özel kılan ne? Ferrari sahibi olmak nasıl hissettiriyor?... İkinci el otomobil satışını güvenli ve keyifli bir online platforma taşıma çabasıyla her gün çalışan ikinciyeni.com olarak içimizdeki otomobil tutkusuyla Ferrari hakkında merak edilenleri yazdık:

İlk Ferrari Ne Zaman Üretildi?

İlk Ferrari, 1929’da üretilmiş. Üretim amacı ise sadece yarış pistinde olmak. Yani temelde ilk Ferrari, yarış arabası olarak üretilmiş. Yarış amacı dışında ilk üretim ise 1947’de olmuş. Yani otoyolda kullanılacak ilk Ferrari 1947’de üretilmiş.

Ferrari Şirketi Hakkında

Markanın üreticisi, aynı adı taşıyan, Ferrari s.P.a. adında bir şirkettir. Genel merkezi, İtalya’da Modenna şehrindedir.


http://paratic.com/ferrari-hakkinda-ogrenilmesi-gereken-ilginc-bilgiler/01-enzo-ferrarinin-otomobil-yarisi-ve-hiz-tutkusu/

Enzo Ferrari Kimdir?

Ferrari markası hakkında yüzlerce makale, kitap, basın bülteni çalışılmıştır. Bunların hepsi de bir biçimde Enzo Ferrari’den bahseder. Çünkü Ferrari markası Enzo Ferrari ile özdeşleşmiştir. Otomotiv tarihine adını altın harflerle yazdıran Enzo Ferrari, 1. Dünya Savaşı’nda ailesini kaybetmiş ve ardından kendini motor sporlarına adamıştır. Ünlü yarış pilotu, Ferrari’yi önce Alfa Romeo yarış takımı olarak kurdu. Ardından da onun yarış arabası olarak tasarladığı bir model üretildi.

Fiat ve Ford’un Ferrari Rekabeti

Bugün binek otomobil ve motorlu taşıt üretimi konusunda tüm dünyada güçlü bir yeri olan Ford ve Fiat markaları, 1960’larda Ferrari markasını satın almak için sıkı bir yarışa girdiler. Otomotiv tarihinde sayfalarca yeri olan bu rekabetin nedeni ise Enzo Ferrari’nin oğlunun İtalyan mafyasına olan borcu idi.

Ferrari’den Yolu geçen Pilot Michael Schumacher

Ferrari denilince akla gelen isimlerden biri de Michael Schumacher’dir. Ünlü pilot, marka ile adeta bütünleşmiş, yıllar süren başarılara üstün nitelikli bir motor tasarımı ve üstün nitelikli bir pilot olarak ortaklaşa imza atmışlardır.Ferrari Kırmızısı Nereden Geliyor?

Dönemin yarışlarında her ülkeyi bir renk temsil ediyordu. İtalya’nın rengi de tahmin edeceğiniz gibi kırmızıydı. İşte Ferrari kırmızısı buradan geliyor.