En Garip Tasarıma Sahip 20 Araba

En Garip Tasarıma Sahip 20 Araba

Modern anlamda ilk otomobilin üretildiği 1885 yılından bugüne kadar birçok farklı marka, yüzlerce farklı model arabayı piyasaya sürdü. Bunlardan bazıları üretildikleri andan itibaren otomobilseverlerin büyük beğenisini kazansa da bazı modeller var ki tasarımcısının hayal dünyasını sorgulatan cinsten. Birkaç tanesi gelecekten fırlamış gibi ve bazıları çağının çok ötesinde, ancak hepsinin ortak noktası, yolda görseniz dönüp bir daha bakmanızı sağlayacak tasarımlara sahip olmaları. Peki, dünyanın en garip tasarımlı arabaları hangileri? Tabii çok sayıda olduğu için hepsini bir listeye sığdırmak da pek mümkün değil.

Otomobil tasarımcıları, her zaman yaratıcı fikirlerle sektörü beslemeye devam edecek. Özel tasarım araçlar kimi zaman tutmayacak, kimi zaman da çok sevilecek; ama konsept araçların otomotiv sektöründe her zaman bir yeri olacak. Garip görünümlü arabalar listesinden seçtiğimiz 20 araçla içeriğe devam ediyoruz.

Buick Y-Job


buick-y-job-nasil-bir-araba
Kaynak

Otomotiv devi General Motors’un tasarladığı 1938 Buick Y-Job, benzersiz görünümüyle o dönem için çağın ötesinde kabul edilebilir. Araç hiçbir zaman seri üretime geçmeyip konsept model olarak kalsa da çamurlukları ve farlarını sonraki modellere miras olarak bırakmış.

Kavisli hatları ve otomobilden bağımsız gibi görünen tekerlekleri ile garip otomobiller listesine ilk sıradan giriş yapan Buick Y-Job, tarihin en eski otomobillerinden biri olarak da ayrıca saygıyı hak ediyor. Koleksiyonerlerin gözdelerinden olan bu araç, tam anlamıyla tarihin ilk konsept aracı. Günümüzde bu araç, orijinali baz alınarak birebir tasarlanıyor ve 100.000 dolar gibi fiyatlarla ile alıcı bulabiliyor.

Venturi Eclectic


venturi-eclectic-nasil-bir-araba
Kaynak

2006 yılında tanıtılan Venturi Eclectic, güneş paneli ve rüzgar türbini gibi güç kaynaklarına sahip olduğu için ayrı bir öneme sahip. Elektrik prizi aracılığıyla da şarj edilebilen araç, bu şarj ile 22.5 km mesafe kat edebiliyor.

Bir golf arabasının tasarımını biraz daha uzatıp yer yer fütüristik öğelerle geliştirirseniz karşınıza Venturi Eclectic çıkar. Çevre koruma ve enerji verimliliği konusunda mükemmel olabilir, ama bu aracın görünümü kesinlikle sıra dışı.

L’Oeuf Electrique


loeuf-electrique-nasil-bir-araba
Kaynak

Nazilerin Fransa’yı işgal ettiği karanlık zamanlarda, Paris trafiğinde sadece askeri araçlar görülüyordu. 1942 yılından sonra ise sokaklarda yumurtaya benzeyen hızlı bir araç görüldü: L’Oeuf Electrique. Zamanın şartları doğrultusunda minimal ekipmanla ortaya çıkan bu araç, mühendis Paul Arzens tarafından tasarlanmış.

Motorsuz haliyle sadece 60 kg ağırlığa sahip olan, önde 2, arkada tek olmak üzere toplam 3 tekerleği bulunan 1942 model L’Oeuf Electrique, “elektrikli yumurta” anlamına geliyor. Elektrik motoru eklenince 90 kg, piller eklendiğinde de toplam 350 kg ağırlığa ulaşan araç, iki yolcu ile saatte 60 km/s hıza ulaşabiliyor ve tek şarj ile yaklaşık 100 km yol alabiliyor.

Buick Centurion


buick-centurion-nasil-bir-araba
Kaynak

Fütüristik tasarımıyla dikkat çeken 1956 Buick Centurion, 2 kapılı, 4 koltuklu ve kabarık fanus cam tavanı ile hafızalardaki yerini koruyor. Otomatik hareket ettirilebilen ön koltuklar, yardımcı gösterge ekranı gibi teknolojiler de bu aracın o dönem için geleceğe ait olduğunun bir kanıtı niteliğinde.

The General Motors Motorama tarafından piyasaya sürülen Buick Centurion, fiberglas gövdesi ve roket benzeri tasarımı ile markanın en önde gelen modellerinden biri oldu. Kavisli hatları ve parlak renkleri ile spor otomobilseverleri kendine hayran bırakan Buick Centurion, günümüzün en gözde koleksiyon araçlarından biri.

Dodge Deora


1967-dodge-deora-nasil-bir-araba
Kaynak

Tasarım olarak aracın önü ile arkasının ters monte edildiği düşünülebilecek Dodge Deora 1967, bir pick-up olarak tasarlansa da ilginç görünümü nedeniyle seri üretime geçmeyi başaramadı.

Dünyanın en garip arabası arayışının cevabı Dodge Deora olmalı. Kim bilir, belki de bu tasarım zamanın çok ötesindeydi. Bu nedenle de başarılı olamadı. Dodge Deora asla seri üretime geçmemiş olabilir, ama günümüzde prototipleri 320.000 dolara kadar alıcı buluyor.

Ferrari Modulo - Pininfarina 512 S


ferrari-modulo-pininfarina-512-s-nasil-bir-araba
Kaynak

Dünyanın en şık otomobillerinden bazılarının sahibi Ferrari, 1970 yılındaki tasarımı Modulo ile sıra dışı olmayı başarmış. Pininfarina 512 S olarak da bilinen Ferrari Modulo, bir sürat teknesini andıran tasarımı ile çok tutmasa da 0’dan 100 km/s hıza 3.1 saniyede ulaşabiliyor ve 340 km/s hıza ulaşabiliyordu.

Günümüzde dünyanın en hızlı arabası olmayabilir, ama dönemi itibari ile bu araç kesinlikle bir roket olarak tanımlanıyordu.

Tasco 1948


tasco-1948-nasil-bir-araba
Kaynak

1940’lar Amerika’sının “gelecek çağın teknolojisi” figürlerini barındıran Tasco 1948, uçaklardan ilham alınarak tasarlanan bir model. İkinci Dünya Savaşı uçakları ve spor model otomobil tasarımlarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan aracın adı, üreticisi olan The American Sportscar Company’nin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Ağırlıklı olarak alüminyumdan üretilen model, seri üretime geçmeyi başaramamış.

Kokpit görünümlü ön konsolu ile bir uçak kullanıyormuş hissi oluşturan Tasco 1948, seri üretilmemiş olabilir; ama tasarımı ile geleceğe ilham verdi. T şeklinde tavan tasarımı, otomotiv tarihinde ilk kez bu araçta görüldü, ardından 1968 yılında Chevrolet Corvette’de.

FIAT Multipla


fiat-multipla-nasil-bir-araba
Kaynak

En garip tasarıma sahip modellerden biri de 1998-2010 arasında üretilen FIAT Multipla. 3+3 olmak üzere toplam 6 koltuğa sahip olan araç, doğalgaz ile çalışabilme özelliğine sahip.

Değişik araba modelleri denilince akla her zaman FIAT Multipla gelir. Ön plandan kurbağaya, arka plan görünümünden ise standart bir hafif ticari araca benzeyen FIAT Multipla, garip görünüyor olabilir; ama inanılmaz iç mekan genişliği ile kesinlikle çok kullanışlı.

Tata Nano


tata-nano-nasil-bir-araba

Hindistan’ın kalabalık nüfusu ve kaynak yetersizliği göz önünde bulundurularak tasarlanan Tata Nano, ilginç görünümüne rağmen az yakan motoru ile popüler olmayı başardı. Küçük tekerlekleri, farklı ön tamponu ve minimal tasarımı da aracın tercih edilmesine katkı sağlıyor. “Dünyanın en ucuz otomobili” olarak yola çıkan model hala üretiliyor.

Peel P50


peel-p50-nasil-bir-araba
Kaynak

1962-65 yılları arasında üretilen Peel P50, en ilginç tasarımlı arabalar arasında yer almayı başarıyor. Önde 2, arkada 1 olmak üzere toplam 3 tekeri bulunan bu tek kişilik aracın toplam ağırlığı sadece 59 kg. Yani akşam eve taşımak da mümkün. Bagajı ise ayrı bir parça olarak satılıyor. Geri vitesi bulunmayan modelde 3 ileri vites mevcut.

Citroen Ami


citroen-ami-nasil-bir-araba
Kaynak

1961-78 yılları arasında üretilen Citroen Ami, hem gözlük hem de dalgaya benzeyen bir tasarıma sahip. 17 yıllık ömrü boyunca 3 farklı modelde üretilen aracın tarihe geçen hali, ilk tasarımı.

Nissan S Cargo


nissan-s-cargo-nasil-bir-araba
Kaynak

Eski çizgi filmlerde yer alan dondurmacıların ve sütçülerin kullandığı araçları andıran Nissan S Cargo, 1993-2006 yılları arasında sadece 8 bin adet satabilmiş. Ön farları, tamponu, kapıları ve camları ile başlı başına ilginç bir tasarıma sahip olan araç, en garip van modellerinden biri olmayı başarıyor.

İlginç arabalar ve özellikleri denilince Nissan S Cargo modelinin yeri her zaman ayrı olacak. Dünyanın en küçük van’larından biri olma özelliğine sahip bu model, piyasada tutmamış olsa da her zaman otomotiv tasarım tarihinde ayrı bir yere sahip olacak.

Stout Scarab


stout-scarab-nasil-bir-araba
Kaynak

Çağın çok ötesindeki tasarımıyla fütüristik unvanını sonuna kadar hak eden Stout Scarab, üretildiği yıl olan 1936’dan çok daha sonraki çağlara ait. Tespih böceği tasarımı ve parlak metalik gri dış kaplaması dışında aracın en önemli özelliklerinden biri de sabit olan sürücü koltuğu dışında oturma düzeninin oldukça esnek olması. Kalabalık seyahatler için tasarlanmış olmalı.

Lightburn Zeta


lightburn-zeta-nasil-bir-araba
Kaynak

Avustralya’da 1963-65 yılları arasında üretilen Lightburn Zeta, 2 kişilik spor otomobil olarak tasarlansa da arka tamponu ve çamurluklarının ilginç görünümüyle hafızalarda yer etmeyi başardı. İki yıldaki toplam satış rakamı ise yaklaşık 400.

Sebring-Vanguard CitiCar


sebring-vanguard-citi-car-nasil-bir-araba
Kaynak

1974’te ABD’de üretilen Sebring-Vanguard CitiCar, golf arabalarından ilham alınarak tasarlanan bir model. 4500 dolardan satışa çıkan bu elektrikli araba, maksimum 60 km/s hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla 60 km yol kat edebiliyordu. Toplamda 4000 adet satıldı.

Tata Magic Iris


tata-magic-iris-nasil-bir-araba
Kaynak

11.2 beygir gücüne sahip dizel motoruyla maksimum 55 km/s hıza ulaşabilen Tata Magic Iris, Hindistan’ın klasik 3 tekerlekli araçları baz alınarak tasalanmış. Minimal tasarımı ve sert sac tavanı ile hem güvenlik hem de pratiklik sunan model, günümüzde üretilmeye devam ediyor.

Ferrari Enzo


ferrari-enzo-nasil-bir-araba
Kaynak

Dünyanın en güzel arabası hangi model olabilir? Zevkler ve renkler tartışılmaz; ama otomotiv sektöründen bazı görüşlere göre Ferrari Enzo, tasarım tarihinde görülmüş en güzel araçlardan biri.

2002-2004 yılları arasında üretilen ve tasarımıyla bugün bile çağın ötesinde bir görünüme sahip olan Ferrari Enzo, markanın kurucusunun adına ithaf edilen bir süperspor modeli. Yukarı doğru açılan kapıları ve bir oyuncak yarış arabasını andıran tasarımı ile göz alan model, Formula 1 araçlarında yer alan motor teknolojilerine sahip. Sadece 400 adet üretilen Ferrari Enzo, “garip tasarımlı otomobil” kavramına farklı bir boyut kazandırıyor.

Suzuki X-90


suziki-x-90-nasil-bir-araba
Kaynak

1995-97 yılları arasında üretilen Suzuki X-90, 1.6 lt motoru, 4 ileri otomatik vitesi ve 4x4 şanzımanı ile oldukça güçlü bir araç. Üstelik 2 kapılı ve 2 kişilik. Ancak tüm bu özelliklerine rağmen ilginç tasarımı nedeniyle hak ettiği değeri görmeyi başaramamış.

DeLorean DMC-12


delorean-dmc-nasil-bir-araba
Kaynak

Geleceğe Dönüş serisiyle dünyanın en popüler modelleri arasına girmeyi başaran DeLorean DMC-12, aslında sadece 1975-82 yılları arasında üretilmiş ve oldukça garip tasarıma sahip bir araç. 2 kapılı ve gelecekten kopup gelen tasarımıyla merak uyandırıcı olsa da 7 yıllık ömründe toplam 9000 adet üretilebilmiş.

General Motors Firebird I XP-21


general-motors-firebird-i-xp-21-nasil-bir-araba
Kaynak

Tekerlekli jet uçak olarak adlandırılabilecek General Motors Firebird I XP-21, fiberglas gövdeye, kısa kanatlara ve bir kuyruğa sahip olan tek koltuklu bir araç. 370 beygir gücü ve gaz türbin turbo motoru ile oldukça güçlü bir model olsa da deneme sürüşlerinde 100 km/s hızın üzerindeyken lastiklerin zorlanması ve tork kaybetmesi nedeniyle testler sonlandırılmış.

En ilginç arabalar konusundan bahsediliyorsa 1953 yılında tasarlanmış General Motors Firebird I XP-21 kesinlikle hatırlanması gereken modellerden biri.

Bonus: Anadol Böcek


anadol-bocek-beyaz-nasil-bir-araba
Kaynak

En ilginç tasarımlı otomobiller listesinde bir de yerli model araç mevcut: Anadol Böcek.1975’te üretilen ve çağın ötesinde kabul edilebilecek bir tasarıma sahip olan araç, martı kanat, çekici, askeri, off-road gibi farklı versiyonlara da sahipti. Tüm Anadol modelleri arasında en farklı tasarıma sahip olsa da 2 yıllık üretim dönemi boyunca toplam 203 adet satmayı başarabilmiştir.

Farklı versiyonları ile otomotiv tarihine giriş yapan Anadol, piyasada başarılı olamamış olabilir ama ilginç modifiyeli arabalar denilince Anadol Böcek, her zaman birilerinin aklına gelecek.