Emniyet Kemerinin Tarihçesi

Emniyet Kemerinin Tarihçesi

 

İlk kez kullanıldığı günden bu yana birçok hayat kurtaran ve çoğu zaman kazaların yıkıcı etkilerini önleyen emniyet kemeri, fren sistemleri gibi günümüzde bir otomobilin olmazsa olmaz güvenlik ekipmanlarındandır. Trafikteyken yasal olarak takılması zorunlu olan ve takılmaması durumunda 2021 yılı için 144 TL para cezası ile karşılaşmanıza neden olacak emniyet kemerinin tarihini sizin için inceledik.

Emniyet Kemerini Kim Buldu?

Fransız mucit Gustave Liebau, 1903 yılında ilk emniyet kemerini icat etti. Ancak bu kemer, bugün kullandığımız emniyet kemerlerine göre çok daha ilkeldi. Kemer sadece vücudu sarıp çarpışma anında öne doğru savrulmayı belli bir oranda engelliyordu.

Emniyet Kemerinin Öncüsü: ABD

1930’lu yıllara geldiğinde ABD’de birçok hekim, araçlarına emniyet kemeri ekletmeye başladı. Colorado Eyaleti Tıp Birliği ise 1953 yılında iki noktalı olarak tarif edilen emniyet kemerlerinin yasal zorunluluk olması gerektiği ile ilgili bildiri yayımladı. 1955 yılına gelindiğinde ise ABD’nin Kaliforniya eyaletinde araç kullanırken emniyet kemeri takmak zorunlu hale geldi.

Bilindik Yüz: Volvo

1956 yılında Volvo tarafından emniyet kemerleri, aksesuar olarak sunulmaya başlandı. Bundan tam 1 yıl sonra ise Volvo, iki noktalı emniyet kemerine özel bir kilit mekanizması ekledi.

Güvenlik konusunda günümüzde önde gelen markalardan biri olmayı başaran Volvo’nun mühendislerinden Nils Bohlin, iki noktalı emniyet kemerinin yeterince güvenli olmadığına kanaat getirdi. Böylece günümüzde de kullanılan üç noktalı emniyet kemeri sistemi ortaya çıktı. Volvo tarafından geliştirilip patenti alınan üç noktalı emniyet kemeri, 1959 yılından itibaren standart donanım olarak sunulmaya başlandı.

Aynı dönemlerde ABD’nin bazı yerlerinde emniyet kemeri, maliyetli olduğu gerekçesiyle kullanılmıyordu. Hatta New York eyaletinde zorunlu olması engellendi. Ancak 1960 yılında kemer takmanın zorunlu olması ile ilgili yasa çıktı.

1969 yılında ise Volvo’nun merkezinin bulunduğu İsveç, üç noktalı emniyet kemerinin, araçların ön koltuklarında zorunlu olarak bulunmasına karar verdi. Ardından tüm Avrupa’ya emniyet kemeri yayılmaya başladı. Mercedes ise arka koltukta emniyet kemeri sunmaya başladı ve bunu standart haline getirip her aracına ekledi.

Türkiye’de Emniyet Kemeri Takmak Ne Zaman Zorunlu Hale Geldi?

Türkiye’de de 1992 yılında "şehir içi yollarda da ticari otomobil ve minibüsle yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri hariç, otomobil ve otomobil gibi tescil işlemi gören arazi taşıtları ve minibüs gibi taşıtların sürücüleri ile ön koltuğunda oturan yolcularına" şeklinde bir ifade ile emniyet kemeri takmak zorunlu hale geldi. Türkiye'de üretilen ve yurt dışından ithaline izin verilen araçlara 3 ay süre tanındı.

1995 yılından başlayarak binek otomobillerin arka koltuklarında da emniyet kemeri kullanımı zorunlu hale geldi. Günümüzde de bu zorunluluk devam ediyor. 1995 yılından sonra ise okul taşıtları gibi bazı özel araçlarda emniyet kemeri kullanılması zorunlu oldu.

Günümüzde yerli otomobiller dahil olmak üzere Türkiye’de satışa sunulan tüm otomobillerde üç noktalı emniyet kemeri bulunuyor. ikinciyeni.com araçları arasında gördüğünüz tüm modellerde de üç noktalı emniyet kemeri mevcuttur. Ayrıca ikinciyeni.com’da gördüğünüz tüm araçlar TSE onaylı ekspertizden geçtiği için emniyet kemerleri ile ilgili kontroller de yapılır.