Emniyet Kemerinin Tarihçesi

Emniyet Kemerinin Tarihçesi

Bazıları gerçekten güvenlik amacıyla bazıları da trafik cezasından kurtulmak için takar emniyet kemerini. İlk gruptakileri tebrik ediyor, diğerlerini emniyet kemerinin önemini anlamaları için daha önceden yazdığımız yazıya davet ediyoruz.

Şimdi de hayatımızı kurtarmak için bedenimize siper olan emniyet kemerinin tarihçesine göz atıyoruz.

 • “Emniyet kemerini kim buldu?” sorusuna cevap olan şahıs Gustave Liebau. 1903 yılında nereden ve neden aklına geldiği bilinmese de emniyet kemerini icat etmiş kendisi.
 • Emniyet kemerinin icat edildiği yılın 0 ve 3 rakamları yer değiştiriyor, sene oluyor 1930 ve birçok Amerikalı hekim arabasına iki noktadan bağlı emniyet kemeri yerleştiriyor. Araba üreticilerinin bu kemerleri yeni modellere yerleştirmeleri için de ısrar ediyorlar. Sene 1953 olduğunda ise Colorado Eyaleti Tıp Birliği iki noktalı emniyet kemerlerinin tüm otomobillere yerleştirilmesi için bir bildiri yayımlıyor.
 • 1955’te Kaliforniya Araç Kanunu, araç kullanmak için emniyet kemeri takmayı zorunlu kılıyor.
 • 1956’da Volvo firması, iki noktalı çapraz emniyet kemerini aksesuar olarak piyasaya sürüyor, Chrysler firması ön koltuklara isteğe bağlı olarak yerleştiriyor, Ford da durur mu, emniyet kemerini konu edinen 2 yıl sürecek reklam çalışmalarına başlıyor.
 • 1957’de Volvo iki noktalı çapraz emniyet kemerine kilit ekliyor. 1958’de ise İsveç’teki Volvo fabrikasında mühendis olarak çalışan Nils Bohlin, üç noktalı emniyet kemeri olarak bilinen sistemin patentini alıyor. 1959’da ise bu kemer standart olarak piyasaya sürülüyor. New York’ta ise emniyet kemeri maliyetli bulunup kullanımı reddediliyor. 1960’da pişman olup bu sefer de kendi kararlarını reddediyorlar.
 • 1965’e kadarki sürede Amerika ve Avustralya’da emniyet kemeri standartları belirleniyor ve üretime başlanıyor.
 • 1969’da İsveç’te ön koltukta üç nokta emniyet kemeri bulunması zorunlu tutuluyor. Mercedes-Benz ise arka koltukta üç nokta emniyet kemerini standart olarak sunuyor.
 • Yıllar geçiyor, birçok ülkede emniyet kemeri zorunlu hale geliyor. Türkiye’de de 1992 yılında "şehir içi yollarda da ticari otomobil ve minibüsle yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri hariç, otomobil ve otomobil gibi tescil işlemi gören arazi taşıtları ve minibüs gibi taşıtların sürücüleri ile ön koltuğunda oturan yolcularına" emniyet kemeri takmak zorunlu hale geliyor. Bu bahsedilen, Türkiye'de üretilen ve yurt dışından ithaline izin verilen araçlara 3 ay süre tanınıyor. Bu süre sonunda arka koltukta emniyet kemeri kullanımına geçiliyor. Sene 1995.
 • Daha sonraki yıllarda da birçok ülke okul taşıtlarına özel emniyet kemerlerinin kullanımına yönelik uygulamalara geçiyor.

  Mucidinin yeri ayrı tabii, o bulmuş emniyet kemerini ama kemerin kullanımının zorunlu hale gelmesi için ilk çabalayanların hekimler olması, emniyet kemerinin ne kadar önemli olduğunun bariz göstergesi aslında.