Elektrikli Arabaların İlham Veren Tarihçesi

Elektrikli Arabaların İlham Veren Tarihçesi

Ülkemizde henüz çok popüler olmasa da Avrupa’da elektrikli bir araba almak, son yıllarda oldukça popüler ve çok trend bir fikir olarak yaygınlaşıyor. Belki de gelecek bir kaç yıl içinde çok yaygın bir ikinci el elektrikli araba piyasası da oluşacak.

Hepimiz “elektrikli araba” terimini hayatımızın bir yerinde duymuşuzdur. Gazetede, televizyonda ya da internette konuyla ilgili hazırlanmış çarpıcı haberleri okumayan neredeyse yoktur. Bu bilgilerden yola çıkarak da “elektrikli araba nedir” biliyoruz ancak tanımlamak gerekirse günümüzdeki çoğu aracın kullandığı fosil yakıtlar yerine elektrik enerjisiyle çalışan arabadır.

İlk Elektrikli Araba Ne Zaman Yapıldı?Elektrikli arabalar son 10 senede tekrar popüler oldu. Merak etmeyin yanlış okumadınız; birçok kişinin bildiğinin aksine elektrikli arabaların tarihi çok daha eskiye dayanır.

19. Yüzyılın sonları ve 20. Yüzyılın başlarında elektrikli arabalar kullanılmaktaydı ve oldukça da revaçtaydı. Ancak menzil ve şarj sorunu bu arabaların yaygınlaşmasını engelliyordu. İlerleyen yıllarda, Henry Ford, seri üretimle içten yanmalı motorlu araçların fiyatını herkesin alabileceği bir seviyeye indirince elektrikli arabalara talep azaldı ve elektrikli arabalar bir kenara çekilip tekrar popüler olacağı zamanı beklemeye başladı. 1970 ve 1980’lerdeki petrol konusundaki belirsizlikler tekrar elektrikli arabaları raftan indirdiyse de beklenen etkiyi yapamadı çünkü elektrikli arabaların, dizel ya da benzinli araçların menzil uzunluğu ve hızlarıyla baş etmesi mümkün değildi.

Elektrikli Arabaların Dönüşü ve Elon Musk

1980’lerden sonra 2000’li yıllarda özellikle son 10 senedir elektrikli arabalar tekrar hayatımıza girdi ve bu sefer çok daha iddialılar. Elektrikli araba kullanıcıları ve çevreciler, bu durumdan dolayı Elon Musk’a büyük bir teşekkür borçlular. Çünkü Elon Musk, şirketi Tesla Motors ile bu sektöre öncülük etti ve diğer büyük araba üreticilerinin geleceği görmesini sağladı ya da onları elektrikli araba üretmeye teşvik etti.

Elektrikli Araba Fiyatları

Elektrikli araba fiyatlarına bakarken en çok dikkat çeken durum yüksek rakamlardır. Her ne kadar uzun süreli kullanımda yakıt masrafını azaltarak daha ucuza geldiği bilinse de kısa vadede bu araçlara yaklaşmak biraz zor. Eğer ikinci el elektrikli araba ya da sıfır kilometre bir elektrik araç almayı düşünüyorsanız muadil model ve markaların içten yanmalı motorlu rakiplerine göre biraz pahalı olduklarını görebilirsiniz. Yüksek fiyatın en büyük nedeni pahalı bataryalar ve seri üretimin azlığıdır. Aldıktan sonra ise kilometre başına masrafları düşük olsa da batarya bakımı en büyük masraf olarak tekrar karşınıza çıkabilir.

Elektrikli Arabaların Bataryaları

Elektrikli araba bataryalarının da cep telefonlarımızın bataryaları gibi belli bir kullanımdan sonra eskiyor ve değiştirilmesi gerekiyor. Bu kullanım süresi tabii ki cep telefonlarımızdan çok daha uzundur. Örneğin bugün için, üretilen bir bataryalarının ortalama 7 yıl dayanması tahmin ediliyor.

Elektrikli Arabalar Neden Daha Çevreci?

Elektrikli arabaların en önemli artısı çevre dostu olmalarıdır. Karbon emisyonları rakiplerine kıyasla çok daha düşüktür.

Elektrikli Arabalar Yavaş mı?

Diğer arabaların yani içten yanmalı motorla çalışan arabaların yanında elektrikli arabaların hızlarının çok daha düşük olduğu düşünülür. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, bu gerçeği değiştirmiştir. İlerleyen yıllarda aradaki farkın tamamen kapanacağı da düşünülmektedir. Tesla Motors 100 km’ye 2,8 saniyede ulaşabilen 430 km menzili olan bir modele sahiptir.

Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Oluyor?

Elektrikli arabaların en büyük sorunu şarj edilme sorunudur. Bu konuda kullanıcılar iki seçeneğe sahiptir. Birincisi şarj ünitelerinde şarj etme, ikincisi ise batarya değiştirme. Batarya değiştirme, benzin doldurmaktan bile daha hızlı bir işlemdir ancak çok talep görmemiştir. Günümüzde birçok devlet elektrikli araba kullanımını yaygınlaştırmak için ÖTV indirimleri ve teşvikler sağlamaktadır. Japonya ve Amerika hızlı şarj istasyonlarını yaygınlaştırmak için teşvikler vermektedir.

Elektrikli Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Elektrikli arabalar bataryalarından dolayı diğer arabalardan daha ağır olabiliyor, bu ağırlığın fazla olması ise daha az menzile, daha uzun fren mesafesine ve daha az hacme neden oluyor. Bu yüzden arabanın ağırlığına, menziline, servis imkanlarına ve garantisine, şarj süresine ve batarya ömrüne dikkat edilmelidir.