Efsane Yeşilçam Filmlerindeki 10 Araba

Efsane Yeşilçam Filmlerindeki 10 Araba

İstediğimiz kadar 3D gözlükleri takıp son teknoloji ile yapılmış filmleri izleyelim, dünya çapında ünlü dizilerin hayranı olup “Hangi dizi karakterisin?” testlerinde asıl kişiliğimizi bulmaya çalışalım, Yeşilçam filmlerinin yeri her zaman ayrıdır ve ayrı kalacaktır. Nostalji rüzgârının beraberinde getirdiği eski sıcak, samimi, naif ve tatlı zamanları bizzat yaşamış olsak da olmasak da Yeşilçam için çoğumuz “O zamanlar daha iyiymiş.” diye düşünürüz.

Madem öyle hem nostalji hem de araba sevgimizi birleştirip eski Yeşilçam filmlerindeki arabalara göz atalım istedik. Kabul, bazıları bir figüran kadar az hatırlansa da bazıları başrol oyuncuları kadar filmlerle özdeşleşmişlerdi. İşte Yeşilçam filmlerindeki klasik arabalar:

1- Kovaladıkça Kaçan Mercedes’im misin?

Kaynak

Tarık Akan filmlerinin en şahsına münhasır olanlarından Ateş Böceği filmindeki arabanın markası Mercedes. Yankesici rolündeki Necla Nazır’la Tarık Akan’ı, canı istediğinde durup canı istediğinde hareket ederek uğraştıran arabanın, en az Necla Nazır’ın sürekli yediği elmaları kadar filmin simgelerinden olduğu kesin.

2- Deli Yusuf’un Deli Arabası

Kaynak

Cüneyt Arkın ıslık çaldığında yanına giden, kötü adamlara yapmadığını bırakmayan, bir yapay zeka ürünü olan araba, ilginç karakteriyle Deli Yusuf filmine renk katmıştı.  

3- Alamanya-Türkiye Yolculuğunda Bir Sarı Mercedes

Kaynak

İlyas Salman’ın oyunculuk kariyerinde mihenk taşı olan bol ödüllü Sarı Mercedes (Mercedes Mon Amour) filmindeki bu araba, unutulmazlar arasında.

Sarı Mercedes efsanesine daha yakından bakın.

4- Kırmızılı Kadın’ın Talihsiz Hacı Murat’ı

 

Kaynak

Çapkınlık yapmaya çalışmak nasıl başa bela olur, Kırmızılı Kadın filminde Şener Şen bize bunu gösteriyor. Ayşen Gruda, Şener Şen’in her çapkınlık girişiminde hıncını Hacı Murat’tan aldı. Hatta onu hurdaya dönüştürene kadar!

5- Aile Şerefi’ndeki Oktay’ın Arabası

 

Kaynak

Gönül tellerimizi titreten Aile Şerefi filminde, küçük çocuğa çarpan araba (Ford Mustang), zengin çocuğu, şımarık Oktay’ın arabası. Oktay da fazlasıyla kötü bir karakter olduğu için sorumsuzca araba kullanıp çocuğa çarpmamış gibi ailenin güzel kızı Itır Esen’i kaçırmayı da ihmal etmiyor.

6- Çiçek Abbas’ın Kırmızı Minibüsü

Kaynak

En az film kadar ünlü bu 1968 model bir Ford minibüs, Şakir’in (Şener Şen) gazabına uğrasa da Abbas (İlyas Salman) tarafından kurtarılmıştır. Ama yine de herkese çay var; Şakir’e yok.

7- Sultan’ın Ferdi Tayfur Şarkıları Çalan Kırmızı Minibüsü

 

Kaynak

Başka bir efsane kırmızı minibüs de Türkan Şoray’la Bulut Aras’ın başrollerini paylaştığı Sultan filminin minibüsü. O minibüstür ki içinde her daim Ferdi Tayfur şarkıları çalınmıştır. Varlığı yeter!

8- Selvi Boylum Al Yazmalım’ın Kırmızı Kamyonu

 

Kaynak

Efsane filmdeki aşkın en büyük tanığı, kesinlikle kırmızı kamyondu.

9- Züğürt Ağa’nın Domates Sattığı Mavi Arabası

Köyden kente göçmüş, bir zamanlar köy ağası olan Şener Şen’in içinde utana sıkıla domates sattığı 1952 model Plymouth marka mavi araba, filmin sembollerinden.

10- Mavi Boncuk’un Vefalı Arabası

 

Kaynak

Sevdiğiniz kişi bir gece ansızın çıkıp bu araba ile kapınıza kadar gelse ne güzel olmaz mı? Mavi Boncuk filmindeki arabanın yerine başka araba düşünülemezdi. O araba ile halıya dürülmüş Emel Sayın kaçırıldı bir kere!

Dünya sinema tarihinin eski model arabalarından teknoloji harikası olanlarına, efsaneleri ise marka ve modelleriyle bu yazımızda.

Görsel Kaynak