Efsane F1 Pilotu Ayrton Senna'nın Etkileyici Yaşam Öyküsü

Efsane F1 Pilotu Ayrton Senna'nın Etkileyici Yaşam Öyküsü

3 kere Formula 1 şampiyonu olan ve pek çok otoriteye göre Michael Schumacher ile birlikte tüm zamanların en iyi F1 pilotlarından biri olarak kabul edilen Brezilyalı Ayrton Senna’nın yaşam öyküsü, başarılarının yanında talihsiz bir kaza ile hayatının son bulması nedeniyle oldukça etkileyici.

İşte efsane F1 pilotu Ayrton Senna’nın yaşam öyküsü:

Küçük Yaşta Edinilen Başarılar

Küçük Yaşta Edinilen Başarılar
Kaynak

Ayrton Senna, 1960 yılında Sao Paulo’da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Daha 4 yaşındayken karting aracı sürmeye başlayan Senna, 13 yaşındayken ilk kez go kart yarışlarına katılır. Yarışlara merakı ise Emerson Fittipaldi’nin Brezilya’ya F1’de şampiyonluk kazandırması ile başlar. Senna’nın babası ise çocukluktan itibaren oğluna destek verir ve Fittipaldi’ye kart yarışı birinciliği kazandıran motor bakımcısı Tche’yi, oğlunun kart motorları için görevlendirir.

Senna, 1973’te Sao Paulo’da ilk kez katıldığı kart yarışını kazanır. Yarışı kazandıktan iki hafta sonra Sao Paulo kış yarışlarında, yıldızlar sınıfında birinci olur. Yaz geldiğinde ise “Yıldızlar Birinciliği”ni kazanmıştır.

Bu ilk başarılarından sonra Brezilya birincilikleri devam etse de dünya birinciliğini hiç alamaz, 1980 yılında dünya ikincisi olur. Kasım 1980’de Formula 3000’e katılır, birinci olur, başarıları dikkat çeker ve 1984’te Toleman-Hart takımıyla birlikte ilk kez F1’e katılır. 1985’te Lotus takımına katılarak Portekiz’deki ilk Grand Prix yarışını kazanır. Formula 1 başarısı ise erken ölümü nedeni ile 3 kez dünya birincisi olması ile maalesef sınırlı kalmıştır.

Efsanenin Ölümü

Tarih: 1 Mayıs 1994. Ayrton Senna, İtalya'daki Autodromo Enzo e Dino Ferrari pistinde yapılan San Marino Grand Prix'te beton bariyerlere çarparak hayatını kaybeder. Efsanenin ölümü ile Grand Prix Sürücüler Birliği yeniden kurulur ve yeni güvenlik standartları belirlenir. İlginç olansa Senna’nın, yarış öncesi yeni güvenlik hareketleri için Sürücüler Birliği ile görüşmüş ve bu hareketin lideri olacağına dair anlaşmış olmasıdır.

Bu önlemlerin konuşulmasına sebep olan iki olay var: Yarış haftasında genç F1 pilotu Rubens Barrichello’nun büyük bir kaza yaparak yarışı bırakması ve yine başka bir pilot Roland Ratzenberger’in kaza yaparak hayatını kaybetmesi.

Ayrton Senna’nın hayatını kaybetmesine neden olan kazanın görüntülerini buradan izleyebilirsiniz:


Ayrton Senna Neden Efsanedir?


  • Katıldığı ilk F1 yarışında yağmurlu havada kendine özgü sürüş tekniği ile yeteneğini göstermiş, bu özelliğinden dolayı daha sonraları “Rainman” lakabını almıştır.
  • Hayatını yarışlara adamıştır. “İkinci bitiren sadece birinci kaybedendir.” sözü ona aittir.
  • Virajları gaz kesmeden dönerek bu işin böyle de yapılabileceğini diğer pilotlara gösteren kişidir.
  • Ölümü bile tutkunu olduğu F1 yarışlarına değer katmıştır. F1 pilotlarının can güvenliği için devrim niteliğinde kararlar alınmasını sağlamıştır.
  • Kazanma hırsına rağmen gerçek bir profesyoneldi. En büyük rakibi Alain Prost’un, Senna’nın ölümünden sonra yaptığı açıklamalara göre Prost, Formula 1’i bırakmak istediğinde Senna onu kalması için ikna etmeye çalışmış, onun Pilotlar Birliğinin başına geçmesini istemiş. Prost’un şu cümleleri de Senna’nın profesyonelliğin bir göstergesi: “Aramızda gerçek bir rekabet vardı. Genel anlamda rekabetimizin pozitif olduğunu söyleyebiliriz. O zamanlar insanlar ya Prost yanlısı ya da Senna yanlısıydı. İkimizi birden destekleyeni görmedim. Sonuç olarak dünyanın en iyi düşmanlarıydık. Prost, Senna’ydı; Senna da Prost’tu. Kariyerlerimiz birbirinden ayrılamaz. Senna öldüğünde, bir yarımı kaybettiğimi hissettim.”

Bir başka Formula 1 efsanesi Niki Lauda’nın başarıları ve hayatı ise bu yazımızda.

Görsel Kaynak