Bruce Leslie McLaren Kimdir?

Bruce Leslie McLaren Kimdir?

Otomobil sporları üzerine araştırma yapanlar, otomobil tasarımcıları ve elbette otomobil tarihi uzmanları, hazırladıkları makaleler ya da belgesellerde Bruce Leslie McLaren adına değinmeden edemezler. Kendisi kısaca otomobil yarışlarının ve endüstrisinin temel taşlarından biridir. Biraz daha ayrıntıya girelim ve “Bruce Leslie McLaren kimdir?” sorusunu yanıtlayalım.

Gençlik Yılları: Yeni Zelanda’dan Dünyaya1930 ve 1940’lı yıllar, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle zor zamanlar olarak kabul edilir. 30 Ağustos 1937 yılında hayata gelen Bruce Leslie McLaren da Yeni Zelanda’da doğmuş olmasına karşın değişen dünyanın bu zorlayıcı etkilerinden nasibini aldı. Henüz 20’li yaşlarına gelmeden tüm ailesini kaybetti, bir başına yaşam mücadelesi verirken Avrupa’nın bir kentinden diğerine sürüklendi.

1950’li yıllara gelindiğinde özellikle Avrupa ülkeleri, inanılmaz bir hızla kendilerini toparlamaya başladı. 1950’li yıllar savaşın yıkıcı etkisinden alınan derslerle modern hayatın inşası için dört koldan çalışılan bir dönemdir. Aynı dönem otomotiv sektörünün de ivme kazandığı, Avrupa otomobil markalarının yeniden yükseldiği bir dönemi ifade eder. Bu dönemde Volkswagen’in ünlü aracı Beetle’ın ve FIAT’ın efsanevi aracı Chincochento veya Türkçesi ile 500 modeli kullanıcılar ile buluştu. Bunun yanı sıra otomobil sporlarında da Avrupa, ABD ve Uzak Doğu’da faaliyet gösteren rakipleri ile olan arayı hızla kapatıp eski başarılı günlerine ulaşmayı başardı.

İlk Yarışları ve F2’den F1’e GeçişKaynak


1952’de henüz bir çocukken ilk yarışına katılan Bruce Leslie McLaren, 1958 yılında Avustralyalı sürücü Jack Brabham tarafından fark edildi. Cooper Car Company adına yarışlara devam eden McLaren, ünlü pist Nürburgring’de düzenlenen Formula 2 (F2) yarışına katıldı ve şöhreti giderek arttı. 1959 yılına gelindiğinde Bruce Leslie McLaren ve Jack Brabham birlikte Cooper Car Company’nin F1 takımına geçti. McLaren, uzun yıllar Formula 1’de yarıştıktan sonra kendi markasını büyütmeye başladı.

Michael Schumacher, Niki Lauda gibi efsane pilotlara ilham veren bir Formula 1 pilotu olmayı başaran Bruce Leslie McLaren, kendi soyadıyla McLaren’i kurdu. Zaman içinde de yarış pilotu olarak devam eden kariyerine ek olarak çok önemli bir otomobil tasarımcısı ve mühendis olmayı başardı. Onun hazin ölümü ise 1970 yılında kendi tasarladığı Can AM MD8 adlı otomobili GoodWood pistinde kullanırken yaptığı kaza ile gerçekleşti.

Bir otomobilin daha hızlı devir alması, daha az yakıt tüketmesi ve daha güvenli olması gibi konulara kafa yoran McLaren, bugünün otomobil sektörünün hem performans hem de güvenlik konusunda geldiği nokta için çalışmayı asla bırakmadı. Ardında büyük başarılar, saygı ile anılan bir kariyer ve McLaren’i bıraktı. Bruce Leslie McLaren’ı saygıyla anıyoruz.