Bruce Leslie McLaren Kimdir?

Bruce Leslie McLaren Kimdir?

Otomobil sporları üzerine araştırma yapanlar, otomobil tasarımcıları ve elbette otomobil tarihi uzmanları hazırladıkları makalelerde ya da işlerde Bruce Leslie McLaren adına değinmeden edemezler. Çok popüler bir isim olarak bugün kulakların aşina olmadığı bir isim olsa da aslında otomobil yarışlarının, otomobil tarihinin ve endüstrisinin kilometre taşlarından biridir Bruce Leslie McLaren. Peki, “Bruce Leslie McLaren kimdir”, “neler yapmıştır da bu kadar önemlidir”? İkinci el otomobil piyasasına güvenli online açık artırma sistemini dahil eden ikinciyeni.com olarak, otomobillerin tarihi, yarışları, kullanım biçimleri, modelleri hatta yedek parçalarının da bir bütün olarak bu tutkunun bir parçası olduğuna inanıyoruz. İşte bu felsefe ile Bruce Leslie McLaren’da bahsetmesek olmazdı tabi.

Bruce Leslie McLaren, 30 Ağustos 1937 yılında doğmuş bir otomobil yarışçısı ve tasarımcısıdır. Biraz tarih bilgisi olan herkes, 1930 ve 1940’lı yılların tüm dünya için “savaş” ve “yıkım” anlamına geldiğini iyi bilir. Genç Bruce da Yeni Zelanda’da doğmuş olmasına karşın değişen dünyanın yıkıcı politik, sosyolojik etkilerinden nasibini almıştır. Henüz 20’li yaşlarına gelmeden tüm ailesini kaybetmiş, bir başına savaşın ortasında yaşam mücadelesi verirken Avrupa’nın bir kentinden diğerine sürüklenmiştir.http://www.evomagazine.it/un-film-documentario-su-bruce-mclaren-evo-60240

1950’li yıllara gelindiğinde artık, savaş sona ermiş ve özellikle Avrupa ülkeleri, inanılmaz bir hızla kendilerini toparlamaya başlamıştır. Savaşın yıkıcı etkisinden alınan derslerle bugün, bizim ve Ortadoğu halklarının hayretle izlediği medeniyet seviyesinin inşasına dört koldan yön verdikleri dönemdir 1950’li yıllar. Aynı dönem, otomotiv sektörünün de ivme kazandığı, yeni Avrupa otomobil markalarının ortaya çıktığı ve otomobil yarışlarının popüler olduğu yıllara denk gelir. Mühendislik eğitimi alan Bruce Leslie McLaren, bu dönemde motor sporları yarışlarına katılır ve daha sonra Michael Schumacher, Niki Lauda gibi efsane pilotlara ilham veren bir Formula1 plotu olur. Ayrıca yine motor sporları tutkunlarının çok yakından tanıdığı ve adını sıklıkla duyduğu efsane McLaren takımının da kurucusudur.

Bruce Leslie McLaren, yarış pilotu olarak devam eden kariyerine ek olarak çok önemli bir otomobil tasarımcısı ve mühendisidir. Onun hazin ölümü ise 1970 yılında kendi tasarladığı Can AM MD8 adlı otomobili GoodWood pistinde kullanırken yaptığı kaza ile olmuştur. Bir otomobilin daha hızlı devir alması, daha az yakıt tüketmesi ve daha güvenli olması gibi konulara kafa yormuş ve bugünün otomobil sektörünün hem performans hem de güvenlik konusunda geldiği nokta için araştırmalar yapmış olan Bruce Leslie McLaren’ı saygıyla anıyoruz.