Bir Otomobil Açık Hava Müzesi: Küba

Bir Otomobil Açık Hava Müzesi: Küba

 “Dünyayı güzel yapan, farklı zihinler ve kalplerin uyumudur” derler. Küba da Güney Amerika da kendine özgü coğrafi özellikleri, yaşam tarzı, ilginç sosyokültürel yapısı, son derece magazinsel olan politik yakın tarihi ve bir biçimde 1970’lerden bugüne gelememiş olan ikinci el otomobil piyasası ile görülmeye değer bir dünya harikası. Küba’yı gezip görmek için çok neden var. Bu enteresan ülkede insanın vizyonuna vizyon katacak adeta zihnini büyüleyecek rengarenk detaylar mevcut. Ama Küba’yı biz otomobil tutkunları için büyüleyici yapan şey, orijinalliğini korumuş klasik otomobillerin sokakları süslemesi ve modern günlük hayatın bir parçası olması. İçimizdeki otomobil tutkusuyla bir Küba dosyası açmak, Küba hakkında biraz araştırma yapmak istedik.

Küba Hakkında Keyifli Bilgiler


 • Küba, Karayipler’de bir ada ülkesidir.
 • Resmi dil İspanyolcadır ve İspanyol kültürünün renkli etkisini her sokağında, insan yüzünde ve yemeklerde görebilirsiniz.
 • Başkenti Havana, tamamen kendine özgü dokusuyla bir görenin bir daha unutamadığı bir şehirdir.
 • Kristof Kolomb’un kıtada keşfettiği ilk yerleşim yeridir.
 • 1950’lerde aslen bir avukat olan Fidel Castro ile dünyanın en popüler sosyalist ülkesi oldu.
 • Ülkede hiç bozulmamış Afrika, İspanyol ve Amerikan kültürü etkileri görülür.
 • Sosyalist yapı nedeniyle yıllarca vatandaşlar devlet izni olmadan otomobil alamadıkları için ülkenin tamamı, tüm sokakları yaşayan bir otomobil açık hava müzesini andırır.

  Küba’da Klasik Otomobillerle Dolu Sokaklar

  Türkiye’de yollarda klasik otomobil görmek çok zordur. Kendi üretimimiz olan ve bir döneme damgasını vuran Anadol otomobillere bile neredeyse hiç rastlanmıyor. Ancak Küba bu durumun tam aksine bir eski araba cenneti. Üstelik öyle terk edilmiş, paslanmış hurdalar değil, yaşayan arabalar bunlar.

  Bilindiği üzere sosyalist yapı, serbest ekonomiyi pek desteklemez. Küba’da bu durumun önemli bir yansıması otomobil pazarında gözlenir. Ülkede 2008 yılına kadar devletten izin almadan yeni araba almak yasak olduğu ve sıfır kilometre bir arabaya sahip olmak da oldukça zor olduğu için neredeyse tüm sokaklar 1950’lerden kalma klasik otomobillerle doludur. Hiç bozulmamış enfes mimari doku içinde hareket eden bu klasik arabalarla şehir dünyanın başka hiç bir yerinde göremeyeceğiniz kadar büyüleyici bir atmosfer sunuyor.

  Amerikan ve Rus Klasik Arabaları

  Küba’da her bir sokak ve caddede görebileceğiniz büyüleyici otomobillerin büyük bir kısmı 1950 öncesinde üretilmiş Amerikan arabaları. Ayrıca Sovyet yapımı ve belki de dünyanın başka hiç bir yerinde göremeyeceğiniz çok özel otomobiller de var. Üstelik tüm bu arabalar, sokaklarda günlük yaşamın içinde hareket ediyor.

  Rengarenk Küba Klasik Arabalarıyla Havana Turu  Küba’ya yapacağınız bir seyahatte siz de klasik arabalardan birini kiralayarak Havana turuna çıkabilirsiniz. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bu eşsiz deneyimde yol boyunca İspanyol- Afrika sanatından izler taşırcasına fuşya, çingene pembesi, limon sarısı arabaların hangisine bakacağınızı şaşırabilirsiniz.

  Klasik Araba Tutkusu

  Bir otomobil, sizi bir yerden diğerine ulaştıran bir araçtan çok daha fazlasıdır. Otomobil tutkunları bunu çok iyi bilir. Otomobiller, tasarım, sanat, mühendislik, kültürel yapı, ekonomik devrimler, tarih ve gelişimden izler taşıyan muhteşem makinelerdir aslında. Bir otomobil, prestij, konfor, seyahat, özgürlük, tarih, sanat ve daha fazlasıdır. Siz de yolda yürürken ya da trafikte ilerlerken etrafınızdaki arabalara bu gözle bakıyorsanız, gerçek bir otomobil tutkunusunuz demektir. Otomobil tutkusunu yaptığımız işin her adımında yaşayan ikinciyeni.com olarak size, içinizdeki bu aşkla bir kez olsun Küba’yı görmenizi öneririz.