Bir Otomobil Açık Hava Müzesi: Küba

Bir Otomobil Açık Hava Müzesi: Küba

Medeniyetin en sıradışı ülkelerinden biri, hemen yanı başındaki küresel güç ABD’nin tam tersi politikaları güden bir yer, Küba! Dünyanın en idealist hikayelerine konu olmuş Küba, aynı zamanda ülkenin sokaklarını kaplayan eski arabalar ile çok popüler. Küba arabaları, tatil fotoğraflarının olmazsa olmazı diyebiliriz. Peki, Küba’da neden eski arabalar var? İnsanı sanki zaman yolculuğu yapmış ya da 1950’li yılların fotoğraf galerileri arasında geziniyormuş gibi hissettiren klasik arabalar, Küba’ya nereden geldi? Sorular uzayıp gider; ama Küba hakkında söylenebilecek tek şey, burada çok fazla hikayenin meraklı gezginleri beklediği...

“Dünyayı güzel yapan, farklı zihinler ve kalplerin uyumudur” derler. Küba da Güney Amerika da kendine özgü coğrafi özellikleri, yaşam tarzı, ilginç sosyo-kültürel yapısı, son derece magazinsel olan politik yakın tarihi ve bir biçimde 1950’lerde sıkışıp kalmış otomobil piyasası ile görülmeye değer bir dünya harikası. Küba’yı gezip görmek için çok neden var. Bu enteresan ülkede insanın vizyonuna vizyon katacak, adeta zihnini büyüleyecek rengarenk detaylar mevcut. Ama Küba’yı, biz otomobil tutkunları için büyüleyici yapan şey, orijinalliğini korumuş klasik otomobillerin sokakları süslemesi ve modern günlük hayatın bir parçası olması. İçimizdeki otomobil tutkusuyla bir Küba dosyası açmak, Küba hakkında biraz araştırma yapmak istedik.

Küba Hakkında Keyifli Bilgiler


kuba-ile-ilgili-onemli-ve-keyifli-bilgiler

  • Küba, Karayiplerde bulunan bir ada ülkesi.
  • Resmi dil İspanyolca ve İspanyol kültürünün renkli etkisini her sokağında, insan yüzünde ve yemeklerinde görebilirsiniz.
  • Küba’da yaşam, alışılagelmişin dışında diyebiliriz. Küba’ya gitmeyi düşünenler, her zaman daha fazla bilgi arayışında olmalı.
  • Başkenti Havana, tamamen kendine özgü dokusuyla bir görenin bir daha unutamadığı bir şehir.
  • Kristof Kolomb’un Amerika kıtasında keşfettiği ilk yerleşim yeri Küba.
  • Ülkede hiç bozulmamış Afrika, İspanyol ve Amerikan kültürü etkileri görülür.
  • Küba iklimi yarı tropik. Küba hava durumu, tropik iklimi deneyimlememiş biri için çok sıcak gelebilir.
  • Devlet yapısı ve dış politika nedeniyle yıllarca vatandaşlar yeni otomobil alamadıkları için ülkenin tüm sokakları, yaşayan bir otomobil açık hava müzesini andırır.

Küba’da Klasik Otomobillerle Dolu Sokaklar


kubada-klasik-arabalarla-dolu-sokaklar

Türkiye’de yollarda klasik otomobil görmek çok zordur. Kendi üretimimiz olan ve bir döneme damgasını vuran Anadol otomobillere bile neredeyse hiç rastlanmıyor. Ancak Küba bu durumun tam aksine bir eski araba cenneti. Üstelik öyle terk edilmiş ve paslanmış hurdalar değil, yaşayan arabalar bunlar. Küba klasik arabaları, adeta sokakları bir zaman tüneline çeviriyor.

Ülkede 2008 yılına kadar yeni araba almak yasak olduğu ve sıfır kilometre bir arabaya sahip olmak da oldukça zor olduğu için neredeyse tüm sokaklar, 1950’lerden kalma klasik otomobillerle dolu. Hiç bozulmamış enfes mimari doku içinde hareket eden bu klasik arabalarla şehir, dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kadar büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Mesela Chevrolet Bel Air gibi modeller, Küba sokaklarında bolca görülebilir. Hatta Küba trafiğinde, klasik Amerikan arabaları kadar tarihi Rus arabaları ile de karşılaşılabilir.

Amerikan ve Rus Klasik Arabaları


amerikan-ve-rus-klasik-otomobil-modelleri

Küba’da her bir sokak ve caddede görebileceğiniz büyüleyici otomobillerin büyük bir kısmı 1950’lerde üretilmiş Amerikan arabaları. Ayrıca Sovyet yapımı ve belki de dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz çok özel otomobiller de var. Üstelik tüm bu arabalar, sokaklarda günlük yaşamın içinde hareket ediyor. Bunun nedeni ise Küba’ya uygulanan ambargo nedeniyle ülkeye uzun yıllar boyunca dışarıdan otomobil getirilememesi. Küba’daki otomobillerin birçoğunun klasik olmasının sebebi bu. 1950’li yıllarda Küba’da lüks arabalar varmış. O tarihten sonra, otomobil sektöründe sanki zaman durmuş.

Küba’da otomobil sahibi olmak lüks sayıldığı için insanların hayatları boyunca bir kez araç satın alma hakkı varmış. 300 dolar karşılığında Küba’da klasik Amerikan otomobillerinden ya da Rus arabalarından bir tane satın alabiliyormuşsunuz. Yani o zamanlarda Küba’da araba fiyatları ve alımı, belirli şartlara bağlanmış. Yakın zamanda ise Küba’da araba alım-satımı serbest bırakıldı.

Küba’dayken devrim tarihini keşfetmek hala olası; ama ülke, günümüz dünyasında yeni bir çehreye kavuşuyor denebilir. Her ne kadar Küba, klasik spor arabalar görmek isteyenler için bir tatil rotası olmaya devam etse de bu durum, yakın zamanda değişebilir. Küba sokaklarında, modern arabalar görülmeye başlandı; ama henüz ortalama bir Kübalı için araba almak, hala bir hayal konumunda. Fidel Castro döneminde var olan sistem değişse de sıfır ve modern arabaların fiyatı, Küba’da oldukça pahalı. Klasik ikinci el arabalar ise Küba otomotiv sektörünün temelini oluşturuyor. Klasik spor arabalar ile ilgili olanlar, Küba’da hala aradığı birçok özel modele ulaşabilir.

Rengarenk Küba Klasik Arabalarıyla Havana Turu 


rengarenk-kuba-arabalariyla-havana-turu

Küba’da Amerikan arabaları ile tur atmak istiyorsanız şanslısınız, çünkü orada bu bir turizm gelirine dönüşmüş durumda. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bu eşsiz deneyimde yol boyunca İspanyol-Afrika sanatından izler taşırcasına fuşya, çingene pembesi, limon sarısı arabaların hangisine bakacağınızı şaşırabilirsiniz.