Anılarımızı Süsleyen 5 Yerli Otomobil

Anılarımızı Süsleyen 5 Yerli Otomobil

Tamamen yerli üretim olmasa bile aldıkları Türkçe isimlerle bir döneme damga vurmuş otomobillerle nostalji yapmaya var mısınız?

1) Anadol
Türkiye’deki ilk seri üretim otomobil unvanı ona çok yakışıyor. Akıldan çıkmayan reklamlarıyla, hem pikap hem de otomobil olarak adını aldığı coğrafyada milyonlarca insanın hayatına dokundu.
Anadol2) Kartal
Bagajında çiçek de satıldı, henüz daha beach-club’lar ortada yokken günübirlik tatil kaçamakları için gerekli tüm malzeme de ona yüklendi. Geniş bagaj hacmiyle ailelere en çok hitap eden arabalardan oldu Kartal.
kartal3) Şahin
Yeterince cazibesi olsa da Doğan görünümlüsü hep daha makbul sayıldı. Şahin’e daha fazla haksızlık edilmesin, ticari taksi olarak görev aldığı yıllar boyunca çok kahrımızı çekti.
4) Toros
Kırsal kesimde yaşıyorsanız, gıcır gıcır asfalt yollar yerine toprak ve mıcır yolları kullanmak durumundaysanız Toros akla gelen ilk araçtı. Bir dört çarpı dört kadar iyi performansa sahip olması, yerden yüksekliği sayesinde zorlu şartlarda da yol alabilmesi onu efsaneleştirdi.
5) Serçe

Henüz büyükşehirlerde trafik sorunu bu kadar can sıkmıyorken bu soruna çözüm olan bir yerli üretim otomobilimiz mevcuttu. Minik, hafif kasalı ve az benzin tüketimli Serçe bugün kesinlikle yollarda olmalıydı.