Anadol Markası ve Türk Otomotiv Sektörü

Anadol Markası ve Türk Otomotiv Sektörü

Türk otomotiv sektörü, yabancı markaların üretildiği fabrikalarla ve hem sıfır kilometre hem de ikinci el otomobil satışıyla kendini gösteriyor. Ancak yerli markamız ya da yerli otomobilimiz hala yok. Peki, yerli otomobil üretmek neden önemli, Anadol markası neden üretilmiyor gibi soruların yanıtlarını bulacağınız Anadol’un tarihçesine kısa bir yolculuk yapmak istiyoruz. İkinci el araba satışını güvenli bir online platformun pratik ve avantajlı esnekliğiyle buluşturmayı hedefleyerek otomotiv sektörünün bir parçası olan ikinciyeni.com olarak bu konuda merak edilen bazı sorulara yanıt aradık.

Anadol Otomotiv Şirketi Hakkında

Anadol, seri üretimle tüketiciye sunulan ilk yerli otomobil markamızdır. 1966 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan Anadol Otomotiv, Koç Holding bünyesinde bir şirkettir. Otomobil ve kamyonet üreten şirket, 1984 yılında kapanmış olsa da Anadol arabalara olan ilgi hala sıcak. Özellikle koleksiyonerler Anadol’un izini köy ve kasabalarda sürüyor. Buldukları kenarda köşede kalmış kullanılmayan, belki de hurda Anadolları alıyorlar. Çünkü, bir döneme, tarihe, milli duygulara, Türk otomotiv sektörüne dair bilgileri temsil eden bu otomobiller çok değerli.

Anadol Markası Ne Kadar Yerli?

Öncelikle tüm dünyada üretildikleri ülkeleri temsil eden Mercedes, BMW, Ferrari, Toyota gibi ünlü markaların çoğu tasarımcıları, teknik aksamları ve parçaları konusunda farklı ülkelerden ya da milletlerden destek alırlar. Yani otomotiv üretimi tümüyle milli bir olgu olarak görülmemelidir. Anadol’a gelince o da sanılanın aksine tamamen yerli bir zihniyetin üretimi olmamıştır. Örneğin ilk Anadol otomobilin tasarımını İngiliz bir otomobil tasarımcısı yapmıştır. Ayrıca şasi, motor ve şanzımanını da Ford fabrikası üretmiştir. Ancak Anadol, Türkiye’deki fabrikasında seri üretilen ilk Türk otomotiv markasıdır.

Anadol’un Adı Nereden Geliyor?

Bugün modifiye modellerini de trafikte az da olsa görebildiğimiz Anadol, bir dönemin adeta simgesi gibi. Yerli otomobilin üretimi için Otosan Grubu tarafından karar alındıktan hemen sonra bugün bir dönemi temsil eden ve biraz içimizi burkan yeni markanın adının ne olacağı tartışmaları başladı. Vehbi Koç’un da öngörüsüyle bir isim yarışması yapıldı ve bu ilk yerli otomobile “Anadolu” kelimesinden türeyen “Anadol” adı verildi.

Anadol Arabaların Motoru Hakkında

Anadol markasının motoru Ford fabrikalarında üretilmiştir. Ford Cortina olarak bilinen otomobil modelinde de kullanılan 1200 cc’lik motorlar kullanılmıştır.

Anadol Modelleri Hangileri

Anadol A1, Anadol A2, Anadol A4, Anadol A5, Anadol A6, Anadol A8, Anadol P2 Kamyonet şeklinde modeller üretilmiştir.