13 Maddeyle Otomobil Tarihinde İlkler

13 Maddeyle Otomobil Tarihinde İlkler

Günümüzde otomotiv sektörü araba markalarının rekabetiyle her zaman canlı ve yenilik dolu. Peki, otomobil dünyasının ilkleri neler, bu ilkler ne zaman hayata geçirildi, onlara ilham veren durumlar nelerdi?

İşte otomobil tarihinin ilkleri:

1- İlk Otomobil

İlk araba, bir gün birisinin aklına “Hadi araba yapayım.” fikrinin gelmesi ile bulunmadı. “Ortak akıl” denilen uzun süreli fikirlerin sonucu gerçekleşti. Nasıl olmuş, buradan detaylı olarak bakabilirsiniz.

2- İlk Trafik Işıkları

Trafik ışıklarına uymamak, en çok yapılan sürücü hatalarından biri. İlk trafik ışıkları ise İngiltere’de, 10 Aralık 1868’te, politikacıların parlamentoya giriş-çıkışlarını kolaylaştırmak için kondu. 4 sene boyunca olduğu yerde kalan trafik lambası, elle çevrilerek dönen bir fenere sahipti.

3- İlk Benzinli Otomobil

Bugün “Benzinli mi dizel mi?” tartışmaları yapaduralım, tarihin ilk benzinli arabası ta 1883 yılında yapıldı. 27 yaşındaki Edouard Delamare-Deboutteville, 8 hp gücündeki gaz motorunu benzinli hale getirdi ve babasının atlı ulaşım aracına taktı.

4- İlk Otomobil Hırsızlığı

1896 yılında Baron de Zuylen’e ait Peugeot, aracın tamir ve bakımıyla ilgilenen teknisyen tarafından çalındı.

5- İlk Emniyet Kemeri

Emniyet kemeri, 1903 yılında Gustave Liebau tarafından bulundu. Bu hayat kurtarıcı parçanın yıllar içinde nasıl geliştirildiği ve kullanıldığı ise Emniyet Kemerinin Tarihçesi yazımızda.

6- İlk Benzin İstasyonu

1905 yılında Amerika’da açılan, kulübeye benzer bir yapıdaki ilk benzin istasyonunun adı “Automobile Gasoline Co.” idi. Burada benzin, bahçe hortumuyla araçlara aktarılıyordu. Gördüğümüz ve bildiğimiz anlamdaki ilk benzin istasyonu ise 1907 yılında Washington’da hizmet vermeye başladı.

7- İlk Trafik Levhası

İlk trafik levhası, otomobil sürücüleri için değil; bisikletliler için kondu. İngiltere’deki Bisikletliler Derneği, “Bisikletliler dikkat! Bu tepe tehlikelidir.” yazan bir levha koyarak ilk uyarıyı gerçekleşirdiler. Otomobiller için konulan ilk levha için de kaynaklar yine İngiltere’yi gösteriyor. 1909’da Fransa’da konulan ilk trafik levhası ise kırmızı üçgen çerçeve içindeki “Kaygan Yol” işareti olarak biliniyor.

8- İlk Parkmetre

Otomobil icat edilince haliyle park etme ve trafik sorunu gündeme geldi. Oklahoma Gazetesi’nin editörü Carlton Magee, “Bir parkmetre olsa, bu sorunlar ortadan kalkar.” fikrini üniversitede görev yapan iki mühendis ile paylaştı. Ve 16 Haziran 1935 günü, ilk parkmetre hizmete girdi.

9- İlk Trafik Kazası

Tarihteki ilk trafik kazası hakkında iki farklı bilgi mevcut. Tarihe Geçen İlk Trafik Kazası yazımızdan ayrıntıları okuyabilirsiniz.

10- İlk Araç Plakası

Fransa Polis Teşkilatı’nın 30 km üzerinde hız yapan tüm motorlu araçlarda lokal olarak kullanılmasını zorunlu kıldığı ilk araç plakaları, 14 Ağustos 1938’te tanıtıldı. Plakalar aracın sahibinin kim olduğunu ve adresini gösteriyordu.

11- İlk Klimalı Otomobil

Kendinden klimalı ilk aracı, 1939 yılında Packard üretti. “Hava Düzenleyici” olarak ifade edilen bu sistem, 279 dolar karşılığında isteyen kullanıcıların araçlarının motorlarına entegre edilebiliyordu.

12- İlk Araç İçi Eğlence Sistemi

Ford Model T, radyosu olan ilk otomobildi. Radyoyu aracının kapısına monteleyen kişi ise 18 yaşındaki lise radyo kulübü başkanı George Frost isimli kişi. Bu anlamda bu araç, tarihin ilk modifiye arabası olarak da değerlendirilebilir.

13- İlk Limuzin

Buyurunuz.