Yeni Uygulama: Trafik Sigortasında Teklifli İndirim Dönemi

Yeni Uygulama: Trafik Sigortasında Teklifli İndirim Dönemi

İkinci el ya da sıfır, tüm araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan trafik sigortasında teklifli indirim dönemi denen yeni bir uygulama başladı. Peki, bu uygulamadan nasıl faydalanılıyor?

1- Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesine giriyorsunuz.

2- “Trafik Sigortası Teklif Alma” sayfasından T.C. kimlik numaranızı ve aracınızın plakasını girdiğinizde karşınıza 26 şirketin sunduğu zorunlu trafik sigortası teklifleri çıkıyor.

Teklifli indirim dönemi ile her araç sahibi hangi şirketin ne kadara trafik sigortası yaptığını kolaylıkla görebileceğinden rekabet ortamının hareketlenmesi, bunun da fiyatlarda düşüşe yol açması bekleniyor.

Hazine tarafından gerçekleştirilen bu uygulamada sigorta şirketleri rekabete girmeyip ortak fiyat belirlerlerse yaptırımların sert olacağı belirtiliyor. Bu yaptırımların birincisi tavan fiyat uygulamasına geçilmesi, ikincisi ise Hazine’nin tarifeleri belirlemesi şeklinde.

Aynı marka ve model araçlar için firmaların farklı fiyatlar vermesi ise hem sigorta şirketinin trafik sigortası yerine kasko ya da farklı sigorta hizmetlerinde gelişme göstermek istemesine hem de kişilerin trafik geçmişlerine dayanmakta. Örneğin son 5 yılda hiç kaza yapmamış biriyle kaza geçmişi kabarık olan birine sunulan poliçe bedeli elbette aynı olmayacaktır. Aracın bulunduğu şehir/bölgenin risk durumu da fiyatlarda değişikliğe neden olabilmekte.

İkinci el araçların trafik sigortası ile ilgili bilmeniz gerekenler ise bu yazımızda.