Yeni Düzenleme: İkinci El Araçlara Garanti Zorunluluğu Geliyor

Yeni Düzenleme: İkinci El Araçlara Garanti Zorunluluğu Geliyor

İkinci el araç satışında güvenliği sağlayan yeni bir düzenleme gündemde. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yaptığı açıklamaya göre ikinci el araç ticareti yapanlar veya aracılık yapan galeriler, sattıkları araca, satış tarihinden itibaren belli bir km garantisi vermek zorunda olacak.

İkinci el araba alırken aracın km’si ile oynanmadığından emin olmak gerekir. Çünkü güvenilir olmayan platformlardan ya da kişilerden ikinci el araba alındığında, aracın kilometresinin düşürülme riski her zaman vardır. Bu yeni düzenleme de km’si ile oynanmış 2. el araba alma riskini azaltmayı hedefliyor. Şu anda taslak halinde olan düzenlemeye göre garanti zorunluluğunda belirtilmesi gereken km’nin kaç olacağı kesinleşmiş değil.

Arabanın kilometresiyle oynandığını anlamanın yolları neler?

Sadece KM’de Değil; Arızlarda da Garanti Dönemi Başlayacak

“İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı”na göre garanti zorunluluğuna giren bir diğer uygulama ise şu: Satılan 2. el otoda herhangi bir arıza varsa satıcı, bunu alıcıyla paylaşmak zorunda olacak.

İkinci el araç satışına dair düzenlemede noterlere de yeni işler düşecek. Noterler, aracın temiz raporuna ek olarak şanzıman, arıza ve motor raporlarını da isteyecek.

Belli yaşın üzerindeki araçların satışında da ekspertiz raporu zorunlu olacak.

ikinciyeni.com Neden Güvenilir İkinci El Otomobil Satış Platformudur?

Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor’un bir projesi olan ikinciyeni.com, kurulduğu günden beri, ikinci el otomobilleri ekspertiz raporlarıyla satıyor. Tarafsız ve bağımsız bir ekspertiz firması olan TÜV SÜD ile yaptığı iş birliği sonucu tüm araçlar TÜV SÜD ekspertiz raporlarına sahip.

Bu raporlarda araçların gerçek bilgileri detaylı bir şekilde yer alıyor.

TÜV SÜD ekspertiz raporlarının kapsamını detaylı bir şekilde incelemek için tıklayın.

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, sanıldığı gibi aracın fiyatının ucuz olması değil; satan kişinin ya da platformun güvenilir olması gelir. TÜV SÜD ekspertiz raporları ile birlikte ikinciyeni.com olarak internetten ikinci el araç satışında güveni nasıl sağladığımızı videomuzdan izleyebilirsiniz.