TÜV SÜD Ekspertiz Raporlarının Kapsamı Nedir?

TÜV SÜD Ekspertiz Raporlarının Kapsamı Nedir?

İkinci el otomobil alırken yaşanan en büyük sorun, güven sorunudur. Bu güven ise oto ekspertiz raporu ile sağlanır. Çünkü motordan fren sistemine, kaporta boyasından parçaların ve iç mekânın durumuna kadar ikinci el arabanın gerçekten belirtilen özelliklerde ve biçilen fiyata değer olup olmadığı oto ekspertiz raporu ile anlaşılır.

ikinciyeni.com’da satışa sunulan tüm otomobiller de TÜV SÜD’ün ekspertiz raporlarına sahip. Yani test sürüşü yapılmış ve tüm özellikleri detaylı bir şekilde incelenip raporlanmış ikinci el otomobiller, gerçekçi verileri ile adil satış ilkesine bağlı kalınarak satışa sunulmakta.

Peki, TÜV SÜD’ün ekspertiz raporu hangi bilgilerden oluşuyor?

Kaporta ve Boya Kontrolleri

Ön şasi bağlantılarından camlara, kaput, ön ve arka tamponlardan kapılara, çamurluklar, bagaj kapağı, tavan, marşpiyelden dikiz aynalarına dek yapılan incelemelerdir.

Yürüyen Aksam Kontrolleri

Poryalardan rot başları ve kollarına, salıncaklardan viraj demirine, aks ve aktarma organlarından süspansiyon sistemine kadar tüm yürüyen aksamların kontrolden geçirilmesiyle hazırlanır.

Motor-Mekanik Aksam Kontrolleri

Şüphesiz bir arabanın en önemli kısmı motorudur. Şanzıman, diferansiyel, baskı-balata, hidrolik direksiyon pompası, yakıt devresi hatları, V kayışı, gergi bilyaları, turbo, egzoz ve katalitik konvertör motor-mekanik aksam kontrolleri kapsamında incelenir.



Fren Sistem Kontrolleri

Araçlarda güvenliği sağlayan fren sistemini oluşturan fren diskleri ve balataları, fren kaliperi, vakum ve ABS ünitesi, fren hidrolik seviyesi ve el freni de TÜV SÜD raporlarının kapsamına giriyor.

İç Mekân Kontrolleri

Koltuk, kapı, tavan ve yer döşemeleri, emniyet kemeri, konsol, açılır tavan, direksiyon konumu ve far anahtarları ikinci el otonun ne kadar bakımlı ve hasarsız olduğunu anlamak için incelenen diğer bölümler.

Elektronik Aksam Kontrolleri

Hava yastıkları, alternatör, marş motoru, klima ve kalorifer sistemi, yakıt devresi hatları, akü, ateşleme sistemi, radyo-teyp-CD çalar, gösterge paneli, far ve lamba grupları, cam kumandaları, rezistans sistemi, ekspertiz raporu kapsamında incelenen elektronik aksamları oluşturuyor.

Lastik-Jant Kontrolleri

Lastiğin hava basıncı, diş derinliği ve jantların durumu da detaylı bir şekilde incelenip ekspertiz raporunda yer alıyor.

TÜV SÜD ekspertiz raporlarında her kısım için en ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.