Türkiye'de Otomobil Yarışçısı Olmak

Türkiye'de Otomobil Yarışçısı Olmak

Araba kullanmak bir çokları için ihtiyaçtan çok, tutkudur. Direksiyon başındayken özgür hissetmenin verdiği keyif, yolculuğu yönetmenin sunduğu eğlence hissi ile birlikte adeta her yetişkini bir süreliğine tekrar arabalarıyla oynayan bir çocuk yapar. İşte bu çocukluktan kalma eğlenme ve yarışma hevesi, zamanla resmi bir boyuta taşınan otomobil yarışlarının esas nedenidir. Bir Michael Schumacher ya da Niki Lauda kolay yetişmiyor olsa da kim istemez ki hayatında bir kez olsun otomobil yarışçısı olmayı? Kendinize yeni bir araba almak üzere ikinci el araba sitelerini dolaşırken “en hızlı araba hangisi”, “satılık spor araba var mı” diye bakıyorsanız, bu tutkuyu bir parça siz de yaşıyor ve bir kez olsun bir otomobil yarışına katılmanın nasıl bir his olacağını merak ediyorsunuz demektir.

Türkiye’de Otomobil Yarışlarına Katılmak İçin Ne Gerekiyor?

Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi otomobil yarışları ciddiye alınan ve bir kurum tarafından yönetilen spor dalı olarak kabul edilir. İlk kez 1991’de kurulan Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu, yarışları düzenler ve yönetir. Eğer araba yarışlarına katılmak istiyorsanız, çalmanız gereken kapı Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu kapısı ile birlikte güçlü bir sponsorun kapısıdır. Çünkü yarışlara katılmak için öncelikle her hangi bir engelinizin olmadığına dair federasyondan lisans almanız gerekir. Söz konusu lisans 1 yıl geçerlidir ve belirli bir ücret karşılığında verilir. Ancak iş, lisans almakla bitmiyor. Ardından yarışa katılacağınız aracı, aracın ihtiyaçlarını ve size yardımcı olacak ekibi finanse edecek bir sponsora ihtiyacınız var. Sponsorunuzu da bulduktan sonra keyifle yarışlara katılabilir, otomobil yarışçısı olmanın heyecanını yaşayabilirsiniz.

Kendi Aracımla Yarışlara Katılamaz mıyım?

Türkiye’de 9 farklı türde motor sporları yarışları düzenlenir. Bu yarışlardan sadece Karting yarışlarına kendi aracınızla katılamazsınız. Bunun dışında eğer aracınız federasyon tarafından uygun bulunursa kendi aracınızla da otomobil ya da motor sporları yarışlarına katılabilirsiniz. Ancak yarışta aracınızın zarar göreceğini belki de kullanılmaz hale geleceğini de hesaba katmanız gerekir.

Sponsor Bulamazsam Yarışlara Katılamaz mıyım?

Yarışlara katılmak için sponsor şartı aranmaz. Ancak bazılarının sadece hobi olarak gördüğü otomobil yarışları masraflı bir spordur. Bu nedenle söz konusu masrafları sizin yerinize karşılayacak bir sponsor bulmanız önerilir.

Otomobil Yarışları Tarihinden Şaşırtıcı Bilgiler

İlk araba yarışları Antik Yunan döneminde başlar. At arabalarıyla yapılan bu yarışlar zamanla geliştirilerek Roma’da Colezyum’da nefes kesen bir hızla izlenmiştir. İstanbul’da da Bizans döneminde bugünkü, At Meydanı olarak bilinen Dikili Taşın olduğu yerde araba yarışları yapılıyordu. Hatta dikili taş üzerinde bu durumu anlatan kabartmalar bulunur. Bildiğimiz anlamda otomobil yarışları ise benzinle çalışan motor yapıldıktan sonra başlamıştır. İlk planlı otomobil yarışı Fransa’da 1894 yılında yapılmış, diğerleri onu izlemiştir.Off- Road’da Hangi Araçla Katılmak Gerekir?

Doğaya karşı yapılan adrenalin dolu Off- Road yarışları, müthiş bir heyecan sunarlar. Bir Off- Road yarışçısı olmak istiyorsanız önce Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu’na başvurup bir yıllık lisans almanız şart. Ardından Kia Sportage, Suziki Jimny, Opel Mokka, Ford Kuga, Dacia Dustar gibi sıfır ya da ikinci el dört çeker araç almanız ve onu yarışa hazırlamanız gerekir. Yarışlara katılmak için aradığınız ikinci el arazi aracına ikinciyeni.com’un size sunacağı avantajlı ve güvenli açık artırma ile de ulaşabilirsiniz. Yapılan online açık artırmanın da en az yarışın kendisi kadar heyecan verici olduğunu eklemek gerek.

İlham veren Türk Otomobil Yarışçıları

Ülkemizde ilk kez yarış düzenlemek üzere bir federasyon 1991’de kurulmuştur. İlk sistemli araba yarışlarının Antik Yunan’da yapıldığını ve sistemli motorlu taşıt yarışlarının da 1894’te yapıldığını düşünürsek, bizde maalesef otomobil yarışçısı olma kavramı biraz geç gelişmiştir. Buna rağmen, ülkemizde bu kısa sürede çok başarılı, azimli ve hayatlarıyla ilham veren yarışçılar yetişmiş. Türk otomobil yarışçılarından bazıları şöyle sıralanabilir: Alptekin Işıkalp, Can Artam, Burak Çukurova, Burcu Çetinkaya, Demir Bükey, Hakan Dinç, Ethem Genim, Mehmet Can Çakar, Renç Koçibey, Jason Tahincioğlu, Volkan Işık.