Trafikte sakin kalmanız için 5 öneri

Trafikte sakin kalmanız için 5 öneri

Büyükşehir trafiği, otomobil kullanmayı bazen zorlaştırabiliyor. Hal böyle olunca birçok sürücü de ister istemez sakinliğini kaybedebiliyor. Tabii bu gibi durumlarda stresten uzak, sakin bir yolculuk yapabilmek için bazı çözümler de yok değil. Trafikte sakin kalmanızı sağlayacak tüyolar ve çözüm yollarını bir araya getirdik. Bunlar arasında klasik nefes egzersizleri gibi ufak öneriler ve etkileyici tüyolar bulunuyor.

Trafikte Nasıl Sakin Kalınır?

Trafikte sakin kalmak bazen gerçekten çok zor olabiliyor. Bu nedenle en çok zorlanılan 5 konuyu ve önerilerimizi sıraladık.

  1. Sükunetinizi kaybetmek üzere olduğunuzu düşündüğünüz an, karnınızı şişerecek şekilde derin nefes alın ve nefesinizi yavaşça bırakın. Bunu en az 5 kez tekrarlayın. Derin nefes almak, kan basıncını dengeleyerek sakinleşmenize yardımcı olur.
  2. Kendinize aceleniz olmadığını hatırlatın. Ayrıca her zaman yola erken koyulun ki geç kalma stresi yaşamayın.
  3. Yol vermemek için diğer sürücülerden daha hızlı gitmeye çalışmayın. Unutmayın ki bir araç arkada olmanız size en fazla yirmi saniye kaybettirir, daha fazlasını değil.
  4. Önünüzde yer alan araç çok yavaş gidiyorsa korna çalmak ya da sinirlenmek yerine kurallara uygun şekilde önüne geçmeye çalışın.
  5. Sizi rahatlatan, stresinizi azaltan müzikler dinleyin.

Tabii ki bu öneriler dışında kalan sorularınız olacaktır. Bunlardan öne çıkanları ve cevapları ise yazının devamında yer alıyor.

Araba Kullanırken Heyecanımı Nasıl Bastırırım?

Arabaların birçoğu 100 km/s gibi bir hıza 20 saniyeden kısa bir sürede ulaşıyor. Bu durum aynı zamanda çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Yeni sürücülerin dikkat etmesi gereken ilk nokta, iyi araba sürme ipuçlarını öğrenmektir. Ayna düzeni ya da dikkatli far kullanımı gibi araba sürmenin pratik yolları ve tüyolar öğrenildiği zaman, araba kullanma heyecanı genellikle ortadan kalkar.

Araba Kullanırken Panik ya da Korku Nasıl Yenilir?

Birçok yeni ya da tecrübesiz sürücü, “Araba kullanırken panik yaşıyorum. Ne yapmalıyım?” ya da “Araba kullanmayı biliyorum, ama korkuyorum. Ne yapmalıyım?” gibi sorular sorar. Bir sürücü için en önemli nokta, arabaya hakim olmaktır. Paniklediğiniz ya da trafik korkusu yaşadığınız zaman ise bunu yapmanız pek mümkün değil. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız ilk olarak aracınızı müsait bir yere park edin, ama uzun süre beklemeyin. Çünkü korkuları yenmenin en kolay yolu, üzerine gitmektir. Sakinleştikten sonra aracınızı sürmeye devam edin.

Neden Bu Kadar Çok Korna Çalınıyor?

İlk kez araç kullanıyorsanız çok fazla korna çalındığını, hatta sadece size karşı korna çalındığını düşünmeniz normal. Ancak sıkışık trafiğin olduğu hemen her şehirde çok korna çalınır. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken nokta, korna nedeniyle panik yapıp gaz ya da frene yüklenmemektir. Kornanın size çalındığından emin olana kadar sakince süratinizi koruyun ve trafik kurallarına uyun. Eğer korna size çalınıyor ise aynalar ile dikkatli bir kontrol yapın ve flaşörleri yakan araçlara ya da ambulans gibi araçlara hızla yol verin.