Trafik Sigortanız Yoksa Ne Olur?

Trafik Sigortanız Yoksa Ne Olur?

Otomobiller için uygulanan iki farklı sigorta bulunur. Bunlardan ilki kaskodur. Kasko sigortası, sürücülerin dilediği zaman yaptırabilecekleri bir sigorta türüdür. Diğer sigorta türü olan trafik sigortası ya da yaygın ismiyle Zorunlu Trafik Sigortası ise yapılması zorunlu olan sigorta türüdür. Devletin denetim ve gözetiminde takip edilen bir süreçte yetkili sigorta şirketleri, Zorunlu Trafik Sigortası poliçeleri düzenler. Bu poliçelerin kapsamları genellikle birbirinden çok farklı değildir. Motorlu taşıtın markası, modeli, kullanım şekli, yaşı, hangi ilin trafik koduna kayıtlı olduğu gibi detaylara göre Trafik Sigortası Poliçe prim fiyatları ve teminat kapsamları belirlenir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?


Zorunlu Trafik Sigortası, aracınızla bir kazaya karışmanız durumunda oluşacak giderlerin poliçeniz uyarınca karşılanmasını sağlar. Ancak kasko sigortasından farklı olarak Zorunlu Trafik Sigortası ile sadece karşı tarafa verdiğiniz hasar karşılanır. Yani Zorunlu Trafil Sigortası, kendi aracınızın masraflarını karşılamaz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?


Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmamanız durumunda, ilk olarak cezai işleme maruz kalabilirsiniz. Bunun dışında karşılaşabileceğiniz sorunlar şöyle sıralanıyor:

  • Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanız halinde arabanız bağlanır ve Trafik Şube Otoparkı’na çekilir.
  • Gerekli cezai işlemleri karşılayana kadar aracınızı teslim alamazsınız.
  • Cezai yükümlülüğünüzü tamamlayana kadar geçen süre boyunca arabanızın Trafik Şube Otoparkı’nda kaldığı her gün için park yeri ücreti ödersiniz.
  • Ehliyetinize ceza puanı işlenir.
  • Bir sonraki yıl Trafik Sigortası poliçenizi yenilemek istediğinizde bu durumunuz sigorta şirketiniz tarafından eksi puan olarak değerlendirilebilir ve bu da ödeyeceğiniz Zorunlu Trafik Sigortası primini artırabilir.
  • Zorunlu Araç Trafik Sigortası olmadan trafiğe çıkmanız ve trafikte bir araca çarpmanız halinde diğer araçta meydana gelecek hasarı kendiniz ödemek zorunda kalırsınız. Söz konusu arabanın tek bir far değişimi bile sizin bütçenizi çok aşan miktarlarda fatura çıkarabilir. Oysa sigortanız olursa bu sorunu teminat altına alır ve sizin yerinize teminat kapsamına göre ödeme yapar.
  • Trafik Sigortanız yoksa bir kazaya karışmanız halinde karşı taraftaki araçta bulunan yolcuların ya da sürücünün can kaybı veya sağlık sorunu oluşacak şekilde zarar görmesi durumunda da yine tüm süreçte yalnız kalırsınız.
  • Söz konusu kaza durumunda karşılamanız gereken hasarlar dışında trafik yetkililerince aracınızın bağlanması ve ödemeniz gereken cezalar da artar.

Kısacası Zorunlu Trafik Sigortası olmadan seyahat etmeniz durumunda hem yasal olarak sorun yaşayabilirsiniz hem de maddi kayıplarla karşılaşabilirsiniz.