Trafik Sigortanız Yoksa Ne Olur?

Trafik Sigortanız Yoksa Ne Olur?

Zorunlu Trafik Sigortası, kanunla yapılması mecburi kılınan bir sigorta türüdür. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın denetim ve gözetiminde takip edilen bir süreçte yetkili sigorta şirketleri Zorunlu Trafik Sigortası poliçeleri düzenlerler. Bu poliçelerin kapsamları genellikle birbirinden çok farklı değildir. Motorlu taşıtın markası, modeli, kullanım şekli, yaşı, hangi ilin trafik koduna kayıtlı olduğu gibi detaylara göre Trafik Sigortası Poliçe prim fiyatları ve teminat kapsamları belirlenir.

İkinci el araba
için ya da sıfır kilometre araba için olsun fark etmeksizin mutlaka Trafik Sigortası yaptırmanız gerekir. İkinci el oto almayı hızlı, güvenli ve avantajlı bir platforma taşıyan ikinciyeni.com ailesi olarak son günlerde çok tartışılan ve trafiğe çıkan her motorlu taşıtın mutlaka yaptırmış olması gereken Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmazsanız ne olur, konusunu sizin için araştırdık…

  • Trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Yaptırmazsanız önce hakkınızda cezai işlem uygulanır.
  • Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanız halinde arabanız bağlanır. Trafik Şube Otoparkı’na konulur.
  • Aracınızı gerekli cezai işlemleri karşılayana kadar teslim alamazsınız.
  • Bu süreçte yani cezai yükümlülüğünüzü tamamlamanızla geçen süre boyunca arabanızın Trafik Şube Otoparkı’nda kaldığı her gün için park yeri ücreti ödersiniz.
  • Ehliyetinize ilgili ceza puanı işlenir.
  • Bir sonraki yıl Trafik Sigortası poliçenizi yenilemek istediğinizde bu durumunuz sigorta şirketiniz tarafından eksi bir puan olarak değerlendirilebilir ve bu da ödeyeceğiniz pirim fiyatına olumsuz etki eder.
  • Zorunlu Araç Trafik Sigortası olmadan trafiğe çıkmanız ve trafikte bir araca vurmanız, çarpmanız halinde diğer araçta meydana gelecek hasarı kendiniz ödemek zorunda kalırsınız. Söz konusu arabanın tek bir far değişimi sizin bütçenizi çok aşan miktarlarda fatura çıkarabilir. Oysa sigortanız varsa bu sorunu teminat altına alacak ve sizin yerinize teminat kapsamına göre ödeme yapacaktır.
  • Trafik Sigortanız yoksa ve bir kazaya karışmanız halinde karşı taraftaki araçta bulunan yolculara ya da sürücüye can kaybı, sağlık sorunu oluşacak şekilde zarar verilmesi durumunda da yine tüm süreçte yalnız kalırsınız.
  • Kaza sonucu sizden beklenen sorumluluk konusunda kanun çerçevesinde belirlenen haklar değil duygusal tepkilerle sonuçlanan çözümler karşınıza çıkar.
  • Söz konusu kaza durumunda karşılamanız gereken hasarlar dışında trafik yetkililerince aracınızın bağlanması ve ödemeniz gereken cezalar da geçerlidir.