Sizin İçin En İyi Araba Hangisi?

Sizin İçin En İyi Araba Hangisi?

Otomobil sahibi olmak ancak çocukluğunuzda yaşayabileceğiniz kadar coşkulu bir heyecan verir. Otomobil almaya karar vermek, hem çok heyecan verici hem de çok çetrefilli bir süreç koyar önünüze. Ayağınızı yerden kesecek size ait bir araca sahip olmanın vereceği keyif yeni bir otomobil almak için sabırsızlanmanıza neden olurken nasıl bir otomobil alacağınıza karar vermek biraz yorucu olabilir. Sıfır kilometre ya da 2. el araba almaya karar vermek, uzun bir araştırma süreci gerektirebilir.Hangi Arabayı Alacağına Karar Vermek Neden Çok Zor?

Arabaya almaya karar verdiğinizde çevrenizden bu konuda uzman olan ya da arabalar hakkında hiç bir fikri olmayan herkes size akıl vermeye başlayabilir. İşin en can sıkıcı tarafı aslında bu kısımdır. Çünkü, biri dizel araba al derken diğeri benzinliden vazgeçme diyebilir. Benzer şekilde mutlaka x modeli al diyen biri başka bir modeli kötüleyebilir. Oysa nasıl ki, yaşayacağınız evi seçerken ihtiyaçlarınızı göz önüne alıyorsanız araba alırken de aynını yapmanız yeterlidir. Örneğin tek başına yaşayan biri için 1+1 daire oldukça iyi iş görürken 2 çocuklu bir aile için kabuslar evine dönüşebilir. İşte tam da bu noktadan yani ihtiyaçları doğru belirleme noktasından hareket ederseniz sizin için en uygun arabayı bulabilir, pişmanlık yaşamadan uzun yıllar aracınızı keyifle kullanabilirsiniz.

Arabalar Nasıl ve Neye Göre Sınıflandırılıyor?

İhtiyacınıza uygun bir araba ararken arabaların da otomotiv üreticileri tarafından aynı mantıkla sınıflandırıldığını, gelişi güzel üretilmediğini bilmelisiniz. Çok genel bir tanımla piyasada bulabileceğiniz arabalar öncelikle ikinci el araba ve sıfır araba şeklinde iki sınıfa ayrılırlar. Bu iki ana sınıfın dışında ihtiyaçlara göre de Kia Sportage gibi 4X4’ler, Fiat 500 gibi şehir arabaları, Ford Fiesta, Opel Corsa, Kia Rio gibi küçük sınıf araçlar, Ford Focus, Toyota Corolla gibi aile arabaları, BMW 3 Serisi, Mercedes C sınıfı ya da Audi A4 gibi lüks sınıf araçlar, Porsche Carrea, Mazda Miata gibi spor arabalar şeklinde genel bir sınıflandırma yapılır. Ayrıca otomobiller, sedan, cabrio, station, hatchback gibi de kategorize edilebilirler. Siz de bu sınıflandırmalar içinden sizin ihtiyaçlarınıza en çok cevap verebilecek olana yönelip, doğru bir tercih yapabilirsiniz.

Arabamı Nasıl Neye Göre Seçeceğim?

Alacağınız arabayı, yukarıda saydığımız ihtiyaca özel sınıflandırmaya göre belirledikten sonra yaşı, modeli, rengi, kullandığı yakıt tipi, düz ya da otomatik vites tipi detayları göz önüne alarak daha dar bir seçenek çemberi hazırlayabilirsiniz. Böylece derya deniz, yüzlerce çeşit araba modeli içinden size uygun olana ulaşmanız daha kolay olur.

İkinci El Araba Fiyatları ve Bütçeniz

Araba alırken elbette en önemli belirleyicilerden biri de fiyattır. Araba fiyatlarını belirleyen en önemli kriter ise sıfır araç ya da ikinci el araç sınıflandırmasıdır. Sıfır kilometre araçlar aynı marka ve modellerin ikinci ellerine göre her zaman biraz daha pahalıdır. İkinci el araba alırken de bütçenizi mutlaka gözetmeniz önerilir. Bunun için de sabırla beklemek, fiyat araştırması yapmak, doğru zamanda harekete geçmek gerekir. Bütçenize uygun bir ikinci el araba mutlaka karşınıza çıkacaktır. Alacağınız arabanın yaşı, ikinci el piyasasındaki durumu, yedek parça fiyatları da önemlidir.

Nasıl bir araba alacağınıza kesin olarak karar verdikten sonra size online olarak açık artırma yöntemiyle ikinci el araba satın alma hizmeti sunan ikinciyeni.com’dan güvenle arabanızı alabilirsiniz.