Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi

Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi

“Plaka değişikliği nasıl yapılır?”, “Plaka değişikliği için gerekli şartlar nelerdir?”, “Plaka değişikliği için hangi belgelere ihtiyaç vardır?”, “Nereden randevu almak gerekir?”, “Ücreti ne kadardır?”, “Plaka değişikliği ile plaka yenileme arasında ne gibi farklar vardır?”, “Özel plaka nasıl alınır?” gibi plaka yenileme ve değiştirme hakkındaki tüm sorularınızın cevabını sizin için derledik. Tüm bu işlemlerin nasıl yapıldığından bahsetmeden önce 6 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 680 No’lu Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) değinmek gerekiyor. KHK ile araç plaka değişikliği işleminde Emniyet Genel Müdürlüğünce (EGM) yürütülen işlemlerin tamamı Türkiye Noterler Birliğine (TNB) devredildi. Kısacası artık araç ruhsat ve plaka işlemleri noterler tarafından gerçekleştiriliyor.

Satış Sebebiyle Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?


satista-plaka-degisikligi-nasil-yapilir
İlk adım: Plaka değişikliği yapmak için gerekli şartları sağladığınızdan emin olmalı ve başvuru işlemini gerçekleştirmek için gerekli belgeleri tamamlamalısınız.

İkinci adım: Notere gitmeli, satış ve devir işlemlerini gerçekleştirirken plaka değişikliği yapmak istediğinizi bildirmelisiniz. Noterde eski plakayı teslim etmeniz gerekir.

Üçüncü adım: İlk iki adımı tamamladıktan sonra en yakın Şoförler Odası şubesine giderek plakanızı bastırabilirsiniz.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Şartlar


Plaka değiştirmek için;

 • İkinci el otomobil satın almış olmanız veya ikamet değişikliği yapmanız,
 • Araç sahibinin ya da kanuni temsilcisinin müracaat etmesi,
 • Otomobilin MTV borcunun olmaması,
 • Aracınızın muayenelerini yaptırmış olmanız gerekiyor.

Otomobilinizin plaka değişikliği için MTV borcu sorgulamasını Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesinden yapabilirsiniz. Aynı şekilde otomobilin geçerli bir muayenesi olup olmadığını da yetkili muayene kuruluşu olan TÜVTÜRK’ün sitesine girerek kontrol edebilirsiniz.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar


 • Nüfus cüzdanı
 • Zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesi
 • Aracın eski trafik belgeleri ve plakaları
 • Noter satışı veya geçici tescil belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Şoförler Odasından alınan nakil dosyası

Plaka Değişikliği Zorunlu mu?

plaka-degisikligi-zorunlu-mu
Otomobil satın aldığınızda plaka değişikliği yapmak zorunda değilsiniz. Hatta yaşadığınız şehirden farklı bir şehirden otomobil satın aldığınızda da plaka değiştirme zorunluluğunuz yoktur.

Plaka Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

Noter üzerinden araç devri ve plaka değiştirme ücreti, noter masrafı ile birlikte 2019 yılı için 290 TL’dir. Ayrıca sonrasında plaka basım için gittiğiniz Şoförler Odasına da 50 TL’lik bir ödeme yapmak gerekir. Yani plaka değiştirme maliyeti, 2019 yılında toplamda 340 TL’dir.

Plaka Değiştirme Süresi Ne Kadar?

Aracın satış süreci tamamlandıktan sonra plaka değişimini 30 gün içinde yapmanız gerekir. Bir aylık sürede işlem yapmamanız halinde plakanızı değiştirmeniz mümkün olmaz.

Plaka Yenileme Nedir?

Plaka yenileme, plaka değiştirmeden farklı bir işlemdir. Otomobilinizin plakası yıprandığında ya da hasar gördüğünden plakanızı, plaka bilgileriniz değişmeden yenileyebilirsiniz.

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Öncelikle gerekli belgeleri tamamlamalısınız. Ardından notere giderek yenileme işlemini başlatmanız gerekiyor. Son olarak Şoförler Odasına bağlı plaka basım merkezlerinde plakanızı bastırabilir ve aracınıza monte edebilirsiniz.

Plaka Yenileme İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Araç ruhsatı ve fotokopisi,
 • Eski plakalar.

Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadardır?

Tek plaka yenileme ücreti 2019 yılı için 21 TL, ön ve arka olmak üzere iki plaka için yenileme ücreti ise 42 TL’dir.

Hangi Plakalar Ağır Kusurlu Sayılıyor?

Plakanız yasalarca ağır kusurlu kabul ediliyorsa ceza ödememek için plakanızı yenilemeniz gerekiyor. Ağır kusurlu kabul edilen plakaların özellikleri şunlardır:

 • App plakalar (Yasal olmayan yollarla basılan plakalar)
 • Üzerinde vida yer alan plakalar
 • Deforme olmuş plakalar
 • Üzerinde damgası olmayan plakalar

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Aracınızın, sizin belirlediğiniz harflerden oluşan, “özel plaka” denilen plakalara sahip olmasını istiyorsanız öncelikle istediğiniz plaka adresinde ikamet edip etmediğinize bakılıyor. Yani 34 kodlu bir plaka alabilmeniz için İstanbul’da ikamet etmeniz lazım. Almak istediğiniz plakanın daha önce alınıp alınmadığı bilgisine de noter aracılığı ile ulaşmanız gerekiyor.

Bunun dışında özel plaka işlemlerinin, normal plaka değişikliği ya da yenileme işlemlerinden bir farkı daha bulunuyor. Dolu plakalar ya da daha anlaşılır bir ifade ile başka birisi üzerine kayıtlı plakalar sorun teşkil edebiliyor. Örneğin 34 ABC 001 gibi bir plaka, halihazırda başka birinin ise o kişiden plakayı devralmanız gerekir. Özel plaka fiyatları da bu gibi durumlara göre büyük değişiklik gösterebilir. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ya da Trabzonspor gibi köklü kulüplerin ya da siyasi partilerin kısaltmalarını içeren özel plakaların fiyatları 10.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Plaka Değiştirme ve Zorunlu Trafik Sigortası

Alım-satım ve plaka değişikliği işlemlerini tamamladıktan sonra Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmanız gerekiyor. Sigorta yaptırmak için süreniz ise 15 gündür. Yani aracı devraldığınız tarihten itibaren ilk 15 gün boyunca aracın eski sahibinin yaptığı sigorta geçerlidir.