Park Etme Teknikleri

Park Etme Teknikleri

Araba kullanmayı öğrenenler için en zor kısım, araba park etme konusudur. Çünkü bir otomobilin temel çalışma mekanizmasını anlayarak onu hareket ettirmek, onunla ilerlemek genellikle birkaç alıştırmadan sonra mümkün olurken park etmek oldukça zorlayıcı olabilir. Peki, kolayca park etmek için neler yapmak gerekir, park etme teknikleri nelerdir?

Paralel Park Etme Tekniği


paralel-park-nedir-nasil-yapilir
Park etme teknikleri paralel ve dikey olarak ikiye ayrılır. Park etme teknikleri hakkında ilk soru da genellikle “Paralel park nasıl yapılır?” olur. Kısaca bahsetmek gerekirse arka arkaya sıralanmış iki araç arasındaki boşluğa arabanızı park etmenin en kolay yolu paralel parktır. Bu yöntem için öndeki aracın aynaları ile kendi arabanızın aynalarını paralel olacak şekilde hizalayın. Ardından 30-40 derecelik bir açı ile geri ilerleyerek boşluğa doğru girin. Arabanın ön tarafını kurtardığınızı fark ettikten sonra direksiyonu tam tersi yöne çevirerek arabayı düz konuma getirin. Arabanız düz bir biçimde iki araç arasına girdikten sonra da ileri-geri hareket ederek diğer araçların da kolayca çıkabileceği mesafeyi bırakarak park etmeyi tamamlayın.

Dikey Park Etme Teknikleri


Dikey park tekniği, kendi içerisinde ikiye ayrılır: Geri geri park etme ve düz park etme tekniği. İki araç arasına park etmek ya da önden park etmek şeklinde tarif edebileceğimiz geri geri park etme tekniği ile başlayalım.

Geri Geri Park Etme Tekniği


geriye-dogru-park-nedir-nasil-yapilir
Aynalardan faydalanıp geri vitesle aracı arkaya doğru hareket ettirerek iki araç arasına ya da başka bir alana park edebilirsiniz. Geri geri park ederken çevrenizi kontrol etmeniz önemlidir. Kör nokta denilen ve bagaj hizasının altında kalan kısımda zarar görebilecek bir canlı olmadığından emin olarak ciddi bir kazanın önüne geçmek mümkün. Bunun için park sensörü gibi asistanları kullanmanız ve gelen sesleri dikkatle takip etmeniz hem maddi hem manevi olarak sizi korur.

Düz Park Etme Tekniği


duz-park-nedir-nasil-yapilir
Genellikle park yeri sorunun olmadığı geniş alanlarda kullanılan en kolay park tekniğidir. Arabayı ön kısmında hedeflediğiniz noktaya sokar ve park etmeyi tamamlarsınız. Bu teknikle park ederken diğer araçların çıkıp çıkmayacağına dikkat edin.

Park Etmekte Zorlanıyorsanız Bunları Deneyin!


  • Araba kullanmayı yeni öğrendiyseniz ve park etmekte zorlanıyorsanız mutlaka kolay park edebileceğiniz geniş alanlar bulmaya çalışın. Park etmek istediğiniz yerde böyle geniş alan bulamıyorsanız biraz ilerleyip farklı bir yere park edebilirsiniz. Risk almaktansa öğrenip yeterince pratik yapana kadar böylesi daha iyi olacaktır.
  • Bulduğunuz park yerine arabanızı sığdırmakta zorlanıyorsanız çevrenizden yardım istemekten çekinmeyin. Güvenilir kişilerden yardım istemeye özen göstererek sizin için park etmelerini ya da size yol göstermelerini rica edebilirsiniz. Siz aynalarla görmeyi öğrenene ya da pratik bir biçimde park etme alışkanlığı kazanana kadar bu yardımlar çok işinize yarar.

Park Etmeyi Öğrenmek İçin Neler Yapabilirsiniz?


Araba kullanmayı öğrenmek, büyük ölçüde park etmeyi geliştirme kısmını kapsar. Yani trafik hakimiyeti, direksiyon hakimiyeti ve park etme yöntemleri bir bütün olarak pekiştirildiği zaman, gerçekten araba kullanmayı öğrenmiş sayılırsınız. Peki, park etmekte zorlanıyor ve bir türlü öğrenemiyorsanız nasıl bir yol izleyebilirsiniz?

  • Öğrenme, pekiştirme ile olur. Park etme yöntemleri konusunda size yardımcı olacak bir yakınınızdan ya da profesyonel bir eğitmenden ders alın. Farklı durumlarda, farklı pozisyonlarda, farklı açılarda nasıl park edeceğinizi öğretmesini isteyin. Bir tekniği bir kaç kez tekrarlayarak ezberleyin, pekiştirin.
  • Başkalarını park ederken izleyin. Nasıl manevralar yapıyor, nasıl park ediyor takip edin ve gerekirse soru sormaktan çekinmeyin.
  • Park etme tekniklerini geliştirmek, aslında arka ve yan açıları görmenizi sağlayan aynalarla görme alışkanlığını geliştirmenize bağlıdır. Bu nedenle aynaların hangi açılardan hangi noktaları görmenizi sağladığını öğrenin ve alıştırma yapın.

Bonus: Otoparka Park Etme Teknikleri


otopark-icerisinde-park-nedir-nasil-yapilir
Otoparka araç park edilirken aslında dikey park teknikleri kullanılır. Ancak kapalı otopark olarak tarif edilen ve neredeyse her noktasında bir sütun ya da duvarın bulunduğu noktalarda park yaparken araçtan ineceğinizi ve tekrar bineceğinizi hesaba katmanız gerekir. Yani aracı park çizgilerine tam olarak ortalamalısınız. Bu işlem hem sizin hem de diğer sürücülerin araçtan inip çıkabilmelerine olanak tanır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise geri ya da ileri park ederken zemindeki demir bariyerlere fazla yaklaşmamaktır.