Otomobillerde Kullanılan Ses Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Otomobillerde Kullanılan Ses Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaynak

Gece uzun bir yolda ilerlerken ya da evinizden ayrılıp işe giderken yolculuk deneyimini daha eğlenceli hale getiren, kimi zaman daha enerjik hissetmenizi sağlarken kimi zaman yarattığı huzurlu hava ile günün yorgunluğunu unutturan ses sistemleri hakkında ne kadar bilgilisiniz? Yola keyif katan ses sistemleri hangi bileşenlerden oluşuyor? Araç ses sistemi seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Ses sisteminizin kalitesini nasıl artırabilirsiniz? En bilinen ses sistemi markaları hangileri? Ses sistemlerinde karşılaşılan arızalar ve çözümleri neler? Tüm bu sorunların cevabı yazımızda.

Ses Sisteminin Bileşenleri

arac-ses-sistemi-nedir

Araç ses sisteminizi oluşturan ana ünite, amfi, woofer, subwoofer ve tweeter gibi bazı bileşenler var.

Ana Ünite: Ses sisteminizin beynini ana ünite oluşturuyor. CD çalar ya da DVD çalar adıyla da biliniyor.

Amplifikatör: Amplifikatör, ana üniteden aldığı sinyalin gücünü ve kalitesini arttırarak hoparlörlere iletiyor. Amplifikatöre kısaca amfi deniyor ve amfiler, müzik sistemini kontrol etmenizi sağlıyor.

Hoparlörler: Hoparlörler, müzik sisteminin olmazsa olmaz parçalarından. Hoparlör seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler arasında hoparlörlerin gücü ve ebatlarının aracınıza uygun olup olmadığı yer alıyor.

Woofer ve Subwoofer: Woofer ve subwoofer, davul sesi gibi bas seslerini bize ulaştırıyorlar. Etkileyici ses efektleri de woofer ve subwooferlar aracılığıyla meydana geliyor. Subwooferların kapalı kutu, portlu kutu, bandpass kutu olmak üzere farklı çeşitleri bulunuyor. En çok tercih edileni ise montajı ve imalatı daha kolay olan kapalı kutu.

Tweeter: Tweeter, tiz sesleri iletmekle görevli.

Otomobilinize Ses Sistemi Kurarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

ses-sistemi-kurarken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Otomobilin için ses sistemi kurmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:

Bütçenize Karar Verin

Ses sistemi için ne kadar bütçe ayırdınız? Aracınız için ses sistemi seçerken öncelikle bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Unutmayın, her zaman en pahalı ses sistemi, sizin ve arabanız için en iyi ses sistemi olmayabilir. Yeterli bütçeniz yoksa tüm ses sisteminizi baştan sona yenilemek zorunda da değilsiniz. Ön hoparlörlerinizi ya da amfinizi değiştirmenin de fark yaratacağını bilmeniz gerekiyor.

Hangi Tür Müzikler Dinliyorsunuz?

Yolculukta size eşlik etmesinden keyif aldığınız müziklerin türü de ses sistemi seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan. Örneğin klasik müzik vazgeçilmezinizse temiz ve berrak bir ses elde edeceğiniz yüksek kalitedeki ses sistemlerini tercih etmeniz gerekiyor. Pop, caz, rock gibi müzik türleri ile yolda ilerlemek en büyük tutkularınızdansa şanslısınız! Daha uygun fiyatlı ses sistemleriyle de aradığınız mükemmel sese ulaşabilirsiniz. R&B, tekno, house ya da rap ile eğlenceyi bir adım ileri taşımak isteyenlerdenseniz woofer ve subwoofer ile zenginleşen güçlü müzik sistemlerine ihtiyacınız var demektir.

Gelişmiş Özellikler İle Sürüşe Keyif Katın

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte araç ses sistemleri de birçok yenilikçi özellikle birlikte sunuluyor. Ses sistemi seçerken bu özelliklerin hangilerine ihtiyacınız olduğunu iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Örneğin Android işletim sistemine sahip bir telefona sahipseniz telefonunuzun ses sistemi ile uyum içinde çalışması için Android desteği olup olmadığından emin olmalısınız. Ses sistemleriyle sunulan özelliklerden bazıları şunlar:

 • MP3 / WMA / AAC ses dosyalarını destekleme
 • iPod ve iPhone desteği
 • Android telefon desteği
 • Uydu radyosu
 • DVD oynatma
 • Bluetooth bağlantısı
 • GPS

Ses Kalitesini Arttırmak için Neler Yapabilirsiniz?

ses-kalitesi-nasil-arttirilir

Kaynak

Direksiyonun başına geçtiğinizde müziğin ritmini hissetmek ve her yolculuğu bir konser deneyimine çevirmek hayal gibi mi geliyor? Öyleyse ses sisteminize daha iyi hoparlörler, amfi ve subwoofer ekleyerek yenilemeyi düşünebilirsiniz. Ses sisteminizden yeterli verimi alamadığınızı düşünüyorsanız yeni bir amfi satın alabilir, ritmi daha çok hissetmek istiyorsanız müzik sisteminize subwoofer ya da woofer ekleyebilirsiniz.

Yapacağınız birkaç küçük iyileştirme de oldukça faydalı olacaktır. Hem ses kalitesini hem de yol konforunuzu artırmak için araç ses yalıtımı konusuna eğilebilirsiniz. Kapı panellerine, hatta aracınızın tabanını bile izolasyon malzemesi ile kaplatmanız mümkün. Böylece yol gürültüsünü azaltmış ve ses sisteminiz için oldukça sessiz bir ortam yaratmış olacaksınız. Çoğu zaman atlanan bir konu da ses dosyalarının çözünürlüğüdür. Yüksek çözünürlüklü dosyalardan müzik dinlemek, araçtaki ses kalitesini artırmanın en kolay yollarından.

En Bilinen Araç Ses Sistemi Markaları

Yeni bir ses sistemi almaya karar verdiyseniz bu konuda başarısını kanıtlamış markalara şans vermenizde fayda var. Araç ses sistemi fiyatları da markaya, modele ve ses sisteminin fonksiyonlarına göre değişiklik gösteriyor. En çok önerilen araç ses sistemi markaları şöyle:

 • Sony
 • Pioneer
 • Fusion
 • Kenwood
 • Alpine
 • Polk Audio
 • Focal
 • Boston Acoustics
 • Hertz

Araç Müzik Sistemi Arızaları


otomobil-muzik-sistemi-arizalari

Araç ses sisteminizde meydana gelen çeşitli arızalar, direksiyon başındayken canınızı mı sıkıyor? En çok karşılaşılan arızalara ve sebeplerine de bir bakalım.

Ses Sisteminden Gelen Cızırtı

Ses sisteminizden cızırtı geliyorsa hoparlörlerin yerlerine tam olarak oturduğundan emin olun. Müzik sisteminizin montajı ile ilgili sıkıntılar cızırtılı bir ses çıkışına sebep olabilir.

Amfinin aşırı ısınması, havasız kalması ve döşeme ile temas etmesi de cızırtılı sesin en çok karşılaşılan sebeplerinden. Bu sorunla karşılaşmamak için korumalı amfi tercih etmeniz öneriliyor. Aracınızın ateşleme sisteminde meydana gelen sorunlar ya da şase eksikliği de ses sisteminden gelen cızırtının sebebi olabilir.

Müzik Sisteminin Sesi Yetersiz

Her araç modeli, kendine özgü bir akustiğe sahip. Aracınızın akustiğine uygun ses sistemi monte edilmediğinde yeterli sesi alamayışınız gayet doğal. Bu yüzden yeterli bilgi ve deneyime sahip değilseniz ses sistemi seçimi ve kurulumu esnasında mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekiyor.