Otomobilde Yeni ÖTV Sistemi

Otomobilde Yeni ÖTV Sistemi

Motorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları, bugüne kadar araçların motor hacimlerine göre belirlenirken yeni düzenlemeyle aracın fiyatına ve çeşitli özelliklerine göre değerlendirilecek.

Bir süre önce yasa tasarısı olarak hazırlanan düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilmesiyle artık ÖTV’de yeni bir dönem başlıyor.

Yeni ÖTV sistemine göre aracın cinsi, segmenti, karoser tipi ve istiap haddine (kara, deniz ve hava taşıtlarının yolcu ve yük miktarlarını belirleyen sınır) göre, Bakanlar Kurulu yeni oranlar belirleyecek.

Mevcut ÖTV Oranları

Yeni sisteme göre ÖTV oranlarının değişeceğinden bahsettik. Peki, mevcut sisteme göre bu oranlar nasıl?

  • 1600 CC’ye kadar olan araçlarda %45,
  • 1601-2000 CC arası araçlarda %90,
  • 2000 CC üzeri araçlarda 135. 

Yeni sisteme göre fiyat farkı olan araçlar, aynı motor silindir hacmine sahip olsalar bile eski sistemde olduğu gibi aynı oranda vergi ödemeyecek.

Yeni ÖTV Sisteminin Sıfır ve İkinci El Araç Piyasasına Yansımaları

“ÖTV indirimi” beklentisiyle orta halli otomobil satın almak isteyenler, alımlarını durdurmuş durumda.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun yeni sistemin ikinci el araç piyasasındaki etkilerine dair söylemleri şöyle: ÖTV’si düşürülmüş motor hacminde aracı daha önce alıp şimdi ikinci elde satışa çıkarmış olan kişiler, talep ettikleri bedele ulaşamayacağı için ikinci el piyasası duracak, olumsuz etkilenecek. Elinde stok bulunduranlar ya da gümrükte ÖTV’sini ödeyip malı çekmiş olanlar, tüketiciden bu fiyatı talep etse de kabul görmeyecek. Çok yönlü problem var. Karar çok ayrıntılı düşünülerek verilmeli, kesinlikle geriye dönük olmamalı ve makul bir geçiş süresi öngörülmeli.

Maliye Bakanı Ağbal, eski sistemin sürdürülebilir olmadığını, vergilemede ödeme gücü ilkesini benimseyerek yeni sistem üzerinden adaletli bir düzenleme yapılacağını belirtmiş durumda.

ÖTV zammı ile ilgili bilgiler ise belirlenen yeni oranlarla açıklığa kavuşmuş olacak. İkinci elde ÖTV olmadığından, ÖTV zammı olsa bile ikinci el araba satın alışlarında herhangi bir dezavantajlı durum söz konusu olmayacak.

Güncelleme: Yeni ÖTV Zammına Göre Neler Değişti?

ÖTV düzenlemesi yasal olarak kabul edildi. Yeni ÖTV zammına göre yeni oranlar şu şekilde:

  • Motor silindir hacmi 1600 CC’yi geçmeyen otomobillerde ÖTV oranı %45’ten %60’a çıktı. Fiyata göre belirlenen 3 kademedeki araçlarda ÖTV oranları da şu şekilde:

 ÖTV matrahı (vergisiz fiyatı);

- 40 bin lirayı aşmayanlarda ÖTV oranı %45’le aynı kaldı.
- 40 bin lira ile 70 bin lira arasında olanlarda ÖTV oranı %50’ye yükseldi.
- 70 bin lirayı aşanlarda bu oran %60’a yükseldi.

  • Motor silindir hacmi 1600-2000 CC arasındaki araçlarda %90 olan ÖTV oranı %110’a kadar yükseldi. Fiyata göre belirlenen 2 kademedeki araçlarda ÖTV oranları ise şu şekilde:

 ÖTV matrahı (vergisiz fiyatı);

- 100 bin TL’yi aşmayan araçların ÖTV oranı %100’e,
- 100 bin TL’yi aşan araçların ÖTV oranı ise %110’a çıktı.

  • Motor silindir hacmi 2000 CC üzerindeki araçlardaki ÖTV oranı ise %145’ten %160’a çıkarıldı.  

“Yeni ötv oranları ne zaman geçerli?” sorusunun cevabı ise 24 Kasım 2016’dan beri. Çünkü ÖTV’nin 2017 oranları bu tarihte Resmi Gazete’de yayımlandı ve yazıda “Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.” ibaresi bulunuyor.

İkinci elde ÖTV artışı olmadığından hayalinizdeki arabaya sahibi olmak için en kârlı yöntem ikinci el araba almak.