Ortalama otomobil ömrü nedir?

Ortalama otomobil ömrü nedir?

Bir ürünün, satın alındıktan sonra kendisine atfedilen işleri ideal şekilde yerine getirebildiği süreye ekonomik ömür deniyor. Yani bir otomobilin, düzenli aralıklarla arıza çıkarmayıp sürüşe imkan tanıyabildiği süreyi ifade ediyor. Tabii ki otomobilseverler bu kavramı da kendilerine uygun hale getirip ekonomik ömür yerine otomobil ömrü demeyi tercih ediyor.

Normal kullanım şartlarında, otomobillerin ortalama ekonomik ömürlerinin 10 yıl olduğu söylenir. Aslında bu süre, araç sahiplerinin ne kadar özenli ve dikkatli olduğuna göre değişiyor. Araç ömrününü uzatan ya da kısaltan çok sayıda detay bulunuyor. Araç ömrü; doğru şekilde kullanılması, kaza yapılmaması ve düzenli olarak yetkili teknik servislerden yardım alınması durumunda 20 seneden uzun bir süreye ulaşabiliyor.

Otomobil ömrünü etkileyen bazı detaylar ve yapmanız gerekenler şöyle sıralanıyor:

Rodaj Arabanın Ömrünü Uzatabilir

Arabaların içerisinde en pahalı parça, kuşkusuz motordur. Eğer aracın motor ömrü tükenirse yenilenmesi gerekebiliyor. Bu nedenle aracınız sıfırsa rodaj işlemini yapmanızı öneriyoruz.

Temel olarak rodaj, motor ve motora bağlı aktarma organlarının içerisinde yer alan hareketli parçaların birbirine uyum sağlama sürecinin genel adıdır. Milimetreden bile küçük hesaplarla üretilen silindir, piston veya diğer motor ve aktarma organı parçaları, uyumlu şekilde çalışmazsa birbirlerine zarar verir. Ortaya çıkan zarar nedeniyle piston gibi parçalar istenen verimle çalışamaz ve zarar giderek büyür.

Agresif Sürüşten Kaçınmaya Çalışın

Araba ömrü ile ilgili bilinmesi gereken ikinci nokta, yüksek devir ve süratin hiç beklenmeyen zararlar verebileceğidir. Otomobiller, düzenli olarak yüksek devir ve süratte kullanılacak şekilde dizayn edilirler. Bu nedenle ihtiyaç duyulmadığı sürece çok yüksek devirlere ve idealin üzerinde süratlere çıkılması önerilmez. Ayrıca yüksek sürat, olası kazaları ve cezaları da beraberinde getireceği için hem maddi hem de manevi açıdan tehditler içerir.

Periyodik Bakımları Aksatmamaya Özen GösterinAracınızı, üretici firmanın belirlediği periyodik bakım takvimine göre düzenli olarak yetkili servise götürmeniz durumunda uzun süre kullanabilirsiniz. Bu süre 10 yılın üzerinde de olabilir.

Motor tipine göre bakım süreleri değişiklik gösterir. Dizel motorların ömrü, benzinli motorlarla genellikle aynı olsa da daha karmaşık mekanizmalara sahip oldukları için bakım periyotları değişiktir.

Uzun ömürlü bir kullanım için genellikle dizel motorlu araçlar 10 bin, benzinli motora sahip araçlar ise 15 bin kilometrede bir bakıma girmelidir. Tabii ki bazı marka ve modeller için bu süreler değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle aracınızın kullanım kitapçığını kontrol etmenizi öneririz. Bakımlar sırasında ise genellikle motor yağı, antifriz ve triger kayışı gibi ekipmanlar değiştirilir.

Akaryakıt Seçimine Dikkat Edin

Türkiye’de alınan yoğun önlemler nedeniyle benzin ya da motorine sahte maddeler katılması oldukça zordur. Ancak yine de bazı kötü niyetli kişiler, arabanın ömrüne zarar verebilecek 10 numara yağ gibi maddeleri kaçak olarak satar. Bu nedenle zorunlu olmadıkça bilmediğiniz istasyonları kullanmamaya çalışın. Çünkü 10 numara yağ gibi aslında otomobil yakıtı olarak kullanılamayacak maddeler, içerisinde kayganlaştırıcı gibi koruyucular olmadığı için motora zarar verin.

Kış Bakımını AksatmayınAraçların birçoğu kış bakımına ihtiyaç duyar. Kış aylarına uygun lastik basıncı gibi düzenlemeler yapılmazsa başta yürür aksam olmak üzere çok sayıda parça zarar görebilir. Bu nedenle kış aylarına girilmeden önce gerekli tedbirlerin alınması ve araçların hazırlanması önerilir. Buna ek olarak arabanın ömrünü uzatabilmek için yaz ayları öncesinde de gerekli düzenlemelerin yapılması, aracınızı uzun yıllar kullanabilmenize olanak tanır.

Koruma Önlemlerinin Alınması

Araçların en yavaş eskiyen parçalarından biri kaportalarıdır. Ancak kaportalarda derin çizikler ve yarıklar oluşması durumunda araçta pas gibi istenmeyen sorunlar baş gösterebilir. Bu nedenle aracınızın çizilmemesi için film kaplama veya koruyucu kimyasal kaplama ile korunması gerekiyor. Şeffaf film kaplama genellikle çiziklere karşı daha etkili olarak görülmesine rağmen yeni geliştirilen malzemelerle beraber kimyasal koruyucu kaplama yöntemleri de yıllarca aracın kaportasını koruyabiliyor.