Önemli Karar: Sıfır mı, İkinci El Araba mı?

Önemli Karar: Sıfır mı, İkinci El Araba mı?

Bir araba almayı düşünüyorsunuz, ancak nasıl bir araba alacağınıza karar veremiyorsunuz. Daha doğrusu sıfır mı, ikinci el araba mı emin değilsiniz. Bir yanda daha önce sizden başka hiç kimsenin kullanmadığı sıfır bir araba, diğer tarafta ise fiyat avantajıyla sizi kendisine çeken ikinci el bir araba... Hangisini seçeceğinize karar vermek için avantaj ve dezavantajlarını bilmeniz yararınıza olacaktır.

Sıfır Otomobiller Daha Hızlı Değer KaybedebilirBütçenizi oluşturdunuz ve bir araba almaya karar verdiniz. Bu durumda bilmeniz gereken ilk şey, sıfır otomobillerin -istisnai modeller dışında- hızla değer kaybediyor olduğu. Yani sıfır bir araba aldınız ve kontağı çalıştırdınız. Ne yazık ki o an, aracınız değer kaybetti. Hem de modeline göre bu kayıp hissedilir miktarda da olabilir. İkinci el arabalarda ise bu tip değer kaybı pek söz konusu değildir. Yalnızca aracın yaşının çok fazla olmaması önemlidir. Çünkü yaşlı olarak kabul edilen otomobillerin son kullanıcısı olma gibi bir ihtimaliniz vardır.

Bir otomobili kaç yıl kullananlardansınız? Satın aldığınız arabayı uzun yıllar kullanmak istiyorsanız ya da var olan arabanızı yıllardır kullanıyorsanız sıfır otomobil sizin için zarar anlamına gelmeyebilir. Ancak bazı sürücüler birkaç yılda bir arabasını yenilemeyi tercih eder. Aynı markanın modelleri arasında ya da farklı markaların benzer segmentlerinde sık sık geçiş yaparlar. Bu kişiler için yaşı küçük ikinci el araç satın almak daha uygun olabilir. Sıfır otomobillerin değer kaybından neredeyse hiç etkilenmeyerek alım-satım yapmış olurlar. Unutmayın ki otomobil, uzun vadeli bir yatırım aracı değildir.

Aynı Fiyata Daha İyi Özellikler

araba-ozellikleri 

Bütçeniz sınırlıysa ve onu aşmak istemiyorsanız sadece sıfır otomobillere yönelmek zorunda değilsiniz. Bütçenize uygun sıfır otomobillerin fiyatı yüksek olacaktır, ancak istediğiniz bütün donanımlar bulunmayabilir. Bunun yerine ikinci el otomobilleri inceleyerek aradığınız güce ve donanıma sahip modelleri daha uygun fiyatlarla elde edebilirsiniz. Yani sıfır yerine birkaç yaşındaki bir otomobil daha uygun fiyat ve daha çok özellikle sizin olabilir.

Aracın Geçmişi Kafa Karıştırabilir


İkinci el otomobillerle ilgili en büyük kaygı, aracın kaza, tamir ve bakım geçmişi hakkında yeterli bilgiye sahip olunmaması. Yani sıfır araba aldığınızda ilk kullanıcı siz olacağınız için kaza ve bakım gibi konularda aklınızda bir şüphe olmaz. Aslında artık ikinci el araç satın alırken güvenilir bir kuruma ekspertiz raporu hazırlatmak, bu kaygıları tamamen ortadan kaldıracaktır. Ekspertiz raporunda, aracın kaza geçmişini, değişen parçalarını ve benzer bilgileri görebilirsiniz.

Aynı şekilde ikinci el otomobillerle ilgili kaygılardan biri de aracın geçmiş bakımları hakkında güvenilir bilgiye sahip olamamaktır. Bu nedenle bazı sürücüler sıfır otomobilleri tercih ediyor. Ancak kapı lastiğinden motora kadar her köşeyi ayrı ayrı inceleyen bir ekspertiz raporu sayesinde bu durumu tamamen kontrol altına alabilirsiniz. Yapılacak analiz ile araç hakkında bütün bilgilere sahip olur, bakım kalitesini öğrenebilirsiniz. Karar verirken mutlaka dikkat edilmesi gereken bir aşama.

Otomobil satın alırken garanti süresi de önemli. Sıfır araçlar için 2-3 yıl süren garanti boyunca sürücüden kaynaklanmayan arızaları ekstra ödeme yapmadan yetkili servislerde çözmek mümkün. İkinci el otomobil satın alırken 1-2 yaşında modellere yönelirseniz bu garantiden siz de faydalanabilirsiniz.

Sigortası Çok mu Yüksek?


Geçmiş yıllarda Zorunlu Trafik Sigortası fiyatları, sıfır ile ikinci el arasında büyük farklılıklar gösterebiliyordu. Ancak yapılan son düzenlemeyle birlikte devlet, bu sigortaya tavan fiyat uygulaması getirerek aradaki farkı oldukça azalttı. Bu neden önemli? Çünkü eskiden ikinci el araç sigortası çok daha yüksek olabildiği için sürücüler, sıfır otomobillere yöneliyorlardı. Bu yeni düzenlemeyle birlikte sigorta fiyatları korkutucu olmaktan çıktı. Aracın modeline ve en önemlisi de yaşına göre çok uygun fiyatlarla sigorta yaptırmak artık mümkün.

Yedek Parça Bulmak Çok Zor Değil


Sıfır otomobillerde yedek parçalar genellikle daha yüksek fiyatlarla sunuluyor. Bunda henüz fazla seçeneğin olmaması ve parçaların daha çok yurt dışından gelmesi bir etken. İkinci el otomobillerde ise -çok yaşlı modeller dışında- yedek parça seçeneği çok olduğu için daha makul fiyatlarla bakım ve onarım işlemlerini yaptırmak mümkün. Bu da sıfır ile ikinci el araba arasındaki farklardan bir tanesi. Tabii bazı ikinci el arabalarda yedek parçaların oldukça yüksek fiyatlara bulunabildiğini de unutmamak gerek.

İkinci El Taşıt Kredisi Şartları

arac-kredisi 

“Sıfır araba mı, ikinci el araba mı” sorusu, ödeme biçimi nedeniyle de insanları düşündürüyor. Yine geçmiş yıllarda ikinci el taşıt kredisi almak için birçok zor kıstası karşılamak gerekiyordu. Sıfır arabalar için kredi seçenekleri bol olan bankalar, son yıllarda ikinci el otomobil kredisi konusunda da seçeneklerini genişlettiler. Özellikle yaşı az otomobiller için ikinci el taşıt kredisi faiz oranları oldukça düşük. Bu da aynı bütçeyle az donanımlı sıfır otomobil yerine daha çok özelliğe sahip ikinci el otomobil almanıza imkân tanıyor.

Düzenli Bakım Önemli Bir Kriter


“0 mı, 2. el mi?” sorusunda kararsız kalan sürücüler, bakım masraflarını da düşünür. Sıfır otomobillerin dönemsel bakımları için daha az ödeme yapmak gerekir, bu doğru. Ancak ikinci el araba bakımında, önceki bakımlar düzenli ve tam yapılmışsa gelecekte sürpriz masrafların çıkması ihtimali de düşüktür.

Ek Donanımlar Sizi Bekliyor Olabilir


İkinci el arabaların avantajlarından biri de aracın önceki sahibinin eklediği bütün donanımlara hiçbir ücret ödemeden sahip olma imkanıdır. Yani sıfır araba aldığınızda bilgi-eğlence teknolojileri ve diğer ekipmanlar genellikle standart donanıma dahil değildir. Sürücüler bu parçaları kendileri ekler. İkinci el araç satın aldığınızda ise genellikle birçok donanım ek ödeme yapmadan elde edersiniz. Sıfır mı, ikinci el mi diye düşünürken bu durumu da aklınızda bulundurmalısınız.

Kısacası sıfır arabaların kendilerine özel avantajları bulunsa da ikinci el araba almak gayet yerinde bir karar olacaktır. Tabii yaşı küçük, yani birkaç yıllık ve az kullanılmış bir ikinci el otomobil olması yerinde olacaktır. Böylece hem yeni nesil teknolojilere ve ek donanımlara kavuşursunuz hem de bunu uygun fiyatla yaparsınız. Üstelik bu özelliklere sahip bir ikinci el otomobil almak için tek yapmanız gereken ikinciyeni.com’a tıklamak. Açık artırmaya çıkardığı tüm ikinci el arabalar için TÜV SÜD ekspertiz raporu hazırlayan ikinciyeni.com sayesinde ilginizi çeken tüm araçlar hakkında bakım ve kaza geçmişi dahil en ufak ayrıntıyı bile öğrenir, gönlünüz rahat bir şekilde karar verebilirsiniz.