Nereye Park Edeceğiz: Otopark Sorununu Çözmenin Yolları

Nereye Park Edeceğiz: Otopark Sorununu Çözmenin Yolları

Türkiye’de otopark sorunu, özellikle merkezi yerlerde zahmetli bir hal alırken çözüm için de yeni yollar üzerinde çalışılmaya devam ediliyor. Büyükşehirlere inşa edilen büyük park yerleri, bu konunun çözümlenmesine yardımcı olsa da trafiğe çıkan araç sayısı arttıkça park edecek yer bulmak güçleşecek. Sorun değil; büyükşehirde trafik sorunlarının çözümü için her zaman yeni bakış açıları geliştirilecek.

Park etme sorunu, bazen “site otopark sorunu”, bazen de “hastanelerde otopark sorunu” olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz ortak kullanım alanları bilinçli bir şekilde paylaşılmadığı zaman da anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Araba park edilecek alanın paylaşımı için ortak kullanım alanlarına dikkat edilmesi şart.

Kentlerde Otopark Sorunu İçin Çözümler


kentlerde-otopark-sorunu-nasil-cozulebilir
Yerliler için alışılagelmiş, küçük kentlerden gelenler için ise kafa karıştırıcı bir soru: Otomobili nereye park edeceğiz? Merkezi bir yere gittiğinizde, güvenli bir şekilde park etmenize yardımcı olacak çözümler ne olabilir? Öncelikle bu problemi kişisel olarak ele alacaksanız otomobil satın alırken dikkat edebileceğiniz birkaç nokta olduğunu belirtelim. Mesela LPG’li otomobillerin otopark sorunu, ilk düşünmeniz gereken detay. Çünkü LPG sistemli otomobiller kapalı otoparklara park edemiyor. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise küçük boyutlu otomobillerin, özellikle büyükşehirler için daha uygun olduğudur.

Otopark Sorunu Çözümü: Katlı Otoparklar


otopark-sorununun-cozumu-katli-otoparklar
Büyükşehirlerin merkezi yerlerinde park yeri bulmak her zaman zor olur. Üstelik işlek caddelerde ve sokaklarda yol kenarlarına park etmek de yasak. Yani buralara park ederseniz aracınız büyük bir olasılıkla çekilir, çünkü yoğun yerlerde park eden araçlar nedeniyle trafiğin engellenmemesi istenir. Dünyanın diğer metropollerinde kullanılan katlı otopark sistemi, ülkemizin büyükşehirlerinde de giderek yaygınlaşıyor. Örneğin Beşiktaş katlı otopark ve Tavşantepe metro otopark gibi İstanbul’un birçok semtinde oldukça geniş alanlara yayılan katlı otoparkları inşa edildi. Bu tür alanlar, yer altında olacak şekilde de tasarlanabiliyor. Özellikle metro yakınlarına inşa edilen bu yapılar ile kişisel ulaşım araçları ve toplu taşıma araçları arasında bağlantı kurulabiliyor.

Büyükşehirlerde trafik çözümü için geliştirilen bir diğer yöntem de sokak ve caddeleri otopark alanları olarak kullanmak. Belediye gözetiminde düzenlenen bu sistemler sayesinde aracınızı güvenle otopark görevlisine teslim edebiliyorsunuz. İstanbul’da bu sistemin ismi İSPARK. “İSPARK fiyat tarifesi 2019 yılında ne oldu?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Ancak İSPARK ücretleri bölgelere göre değişiklikler gösteriyor.

İSPARK ile İlgili Bilinmesi Gereken Şeyler

ispark-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Kaynak

İstanbul’da araç parkları ile ilgili merak edilen konuların başında “İSPARK ne zaman ücretsiz?” sorusu ilk sırada yer alıyor. İSPARK, resmi tatil ve bazı özel günlerde ücretsiz olabiliyor. Bunun dışında bazı özel durumlarda İSPARK’ın tüm otoparklarından ücretsiz yararlanılabiliyor. Bu durumlar kısaca şöyle:

  • Şehit yakınları İSPARK’a gerekli bilgilendirmeyi yaparak İSPARK otopark ücretlerini ödemeden park işlemini gerçekleştirebiliyor. Aynı durum gaziler için de geçerli.
  • Engellilere ait olduğu ruhsatta belirtilen araçlar, İSPARK otoparklarından ücretsiz olarak yararlanabiliyor. 

Engelli, şehit yakınları ya da gazilerin İSPARK indirimlerinden yararlanabilmesi için sisteme kaydedilmeleri gerekir. Bunun için engellilerin, şehitlik yakınlarının ya da gazilerin; adlarına kayıtlı bulunan aracın ruhsatının fotokopisini, imzalı dilekçelerini ve durumlarını belgeleyen evrakı İSPARK’a göndermeleri gerekir. Gönderim yapılması gereken adres ise şöyle:

Yamanevler Mahallesi, Alemdağ Caddesi, Karacabey Sokak, No: 4, Ümraniye – İSTANBUL

Toplu Yaşam Alanlarında Otopark Sorunları ve Çözümleri

otopark-sorunları-ve-cozumleri

Merkezi bir yerde oturuyorsanız ve yaşadığınız alanın kendine ait bir ortak otoparkı yoksa bu durumda alternatif çözümler üretmeniz gerekebilir. Aslında otopark yönetmeliği çerçevesinde her toplu yaşam alanında araç parkına tahsis edilecek alanlara yer bırakmak zorunludur, ancak bu uygulamanın zorunlu tutulduğu dönemden önce inşa edilen yapı sayısı oldukça fazla. Bu nedenle bu tür alanlarda ortaya araba park sorunu çıkar.

Öncelikle yaşam alanınızı seçerken bu duruma dikkat edin. Aracınızı park edecek özel bir alanı var mı ya da yaşayacağınız ortam özel otoparklara yakın mı? Bu cevapları önceden bilirseniz sorun yaşamazsanız.

Araç değiştirmeyi düşünüyorsanız daha küçük boyutlu otomobillere yönelmeniz de bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Özellikle yeterince alan bulunmayan yaşam alanlarında küçük boyutlu araçların park yeri bulması daha kolaydır.

Binalarda otopark alanı bulunmayabilir, ama site gibi toplu yaşam alanlarında otopark zorunluluğu vardır. Yani bu tür yaşam alanlarına açık otopark ya da benzeri bir bölümün eklenmesi her zaman zorunludur. Bu alanın bulunmaması durumunda gerekli mercilerle iletişime geçerek otopark yeri düzenlenmesi konusunda talepte bulunabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm ile Park Yeri Sorunu İçin Çözümler

kentsel-donusum-ve-otopark

Son dönemde ülkemizde ağırlık verilen kentsel dönüşüm projeleri, otopark sorununa da kalıcı çözüm getirmeyi hedefliyor. Kentsel dönüşüm ile bina altlarına otopark yapılması kuralı getirildi. Yeni Kentsel Dönüşüm Otopark Yönetmeliği’nde, yapılan binalarda her daireye bir otopark alanı ayırma zorunluluğu bulunuyor. Belediyelere bu sayıyı artırma yetkisi de veriliyor. Ayrıca yeni otopark düzenlemesine göre bina bahçesinin altı da park alanı olarak kullanılabilecek.

Otomobil Park Ederken Dikkat Edilecek Şeyler

park-sirasinda-dikkat-edilmesi-gerekenler

Mevcut araçlar için otopark sorununa çözümler üretilse de trafiğe katılan araç sayısı arttıkça problem için yeni çözümler bulunması gerekecek. Bu çözümlerin dışında her araç sahibinin dikkat edeceği belli başlı birkaç nokta da şehir içi yaşamı kolaylaştırabilir:

  • Aracınızı park ederken diğer sürücülerin geçiş ve park güzergahını düşünün.
  • Ortak kullanılan park alanlarında belirtilen kurallara uyun.

Otomobil konusunda daha detaylı bilgi için “Araç Park Etme Teknikleri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Böylece “Araç nasıl park edilir?” ya da “Park etme çeşitleri nelerdir?” gibi sorularınıza cevap bulabilir, kolay araç park etme yöntemleri ile otoparklarda daha rahat hareket edebilirsiniz.