Kışın Araba Kullanmanın Püf Noktaları

Kışın Araba Kullanmanın Püf Noktaları

Araba kullanmayı öğrenmek hayatınıza konfor, kolaylık ve prestij katar. Kışın araba kullanmak ise zorlu hava şartları nedeniyle her zamankinden daha fazla dikkat ve tedbir gerektirir. İşte içiniz rahat bir şekilde arabanızı kullanmak için bilmeniz gereken kışın araç kullanma teknikleri:

Arabanız Kışa Hazır mı?

Kışın araç bakımı ve alınacak önlemler, mevsim koşullarına göre yapılmalıdır. Arabanızı kış sürüşüne hazırlamak için yapmanız gerekenler bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde yer alıyor. Güvenli sürüş için kış lastiği takmak ise çok önemli, hatırlatmış olalım.

Takip Mesafesini İki Katına Çıkarın

En çok yapılan sürücü hatalarından biri olan takip mesafesi kuralına uymama, kışın araba kullanırken güvenliği tehdit edecek durumların da başında geliyor. Kışın araba kullanırken daha fazla önlem almanız gerektiğinden takip mesafesini iki katına çıkarabilirsiniz.

Ani ve Sert Hareketlerden Kaçının

Fren ile gaza sert basmak ve ani direksiyon hareketlerinde bulunmak kışın çok tehlikeli. Özellikle ABS fren sistemi olmayan araçlarda frene hafif ve yumuşak bir şekilde basılmalı ki lastikler kitlenmesin.

Karda Yokuş Çıkmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Karlı havalarda arabayla yokuş çıkarken yaşanan en büyük sorun, aracın patinaj yapmasıdır. Bunu önlemek için vitesi arttırmak ve kademeli bir şekilde hızlanmak gerek.

Yokuşta araba kaldırmanın püf noktaları neler?

Karlı-Buzlu Havada Yokuş Aşağı Nasıl İnilir?

Arabanın savrulmasını ve kaymasını önlemek için vitesi küçültün, belli aralıklarla hafifçe fren pedalına basın. Arabanın arkası kaymaya başlarsa freni bırakın, direksiyonu aracın arkasının gittiği yöne doğru kırın.

Sileceklerin Donmasını Önleyin

Kışın sileceklerin donup arabanın camına yapışması durumu ile karşılaşma olasılığınız yüksek. Bunu önlemek için cam ve sileceklerin arasına karton parçası koyabilirsiniz.

Camların Buğulanması Nasıl Önlenir?

Arabanızın camları buğulandıysa klimayı açın ve sıcak havayı ön cama üfletin.

Karlı Zeminde Patinaj Yaptığınızda

Ayağınızı gazdan hafifçe kaldırın, vitesi bir üst seviyeye çıkarın. Bazı durumlarda ise aracı hareket ettirebilmek için patinaj yapmak gerekir. Aracınızda Patinaj Önleme Sistemi (Traction Control System-TCS, ASR) varsa devre dışı bırakın.

Vitesi Boş Almayın

Kaygan yollarda vitesi hiçbir zaman boşa almayın. Tekerleklerde her zaman çekiş gücü olmalı.

Otomatik Araç Karda Nasıl Kullanılır?

Karda otomatik vitesli araçlarla hızlanırken gaz pedalına sonuna kadar basılmaması önemli bir püf nokta. Düz vites araçlarda ise debriyaj pedalına sertçe basmamak gerekiyor.

Karlı ve buzlu havada otomatik şanzımanlı araç kullanımı, otomatik vites çeşitlerine göre de değişiklik gösterir.

Tiptronik vitesli araçlarda;

  • Kar ve buz üzerinde vitesi manuele alın.
  • Arabanızı 1. vitese aldıktan sonra hafifçe gaza basın. Lastikler patinaj yapmadan vitesi 2’ye çıkarın.
  • Arabanız hareket edince dengeli bir şekilde hızlanın.
  • Aracınızı düşük devirde tutun. Devrin gerektirdiği vitesin bir üstünde vitesle hareket ederseniz patinajı önlersiniz.
  • Mecbur kalmadıkça vitesi düşürmeyin.

Tam otomatik şanzımanlı araçlarda;

  • Arabanızda kar modu varsa devreye sokun.
  • Buz ve kar üzerinde kalkış yapacaksınız şanzıman üzerinde bulunan “L” modunu veya yazılı olan en düşük vitesi seçin. Hiç gaza basmayın. Ayağınızı hafifçe fren pedalından çekin.
  • Harekete geçtikten sonra aracınızı “D” moduna getirin.
  • Gaz pedalına çok basmayın. Hafif ve kademeli olarak hızlanın. Bu, fazla yakıt tüketimini engellemek açısından da önemli.