Kaskodan Yararlanamayacağınız Durumlar

Kaskodan Yararlanamayacağınız Durumlar

Genel amacı trafikte karşılaşabileceğiniz sorunlar nedeniyle oluşan ekonomik yükümlülükleri karşılamak olan araç sigortaları, Zorunlu Trafik Sigortası ve kasko sigortası olmak üzere ikiye ayrılır. Zorunlu Trafik Sigortası, sizin kusurlu olmanız ve trafikte yer alan birine zarar vermeniz durumunda devreye girer. Kasko sigortası ise sizin aracınıza zarar gelmesi durumunda devreye girip tazminat almanızı sağlar. Tabii hem ikinci el hem de sıfır araçlar için geçerli olan kasko sigortasında kapsama dahil olan ve olmayan durumlar bulunur.

Peki, kaskonun geçersiz olduğu durumlar nelerdir, kasko hangi durumlarda ödeme yapmaz?

Kasko Hangi Durumlarda Geçerli Olmaz?

 

  •  
  • Savaş, nükleer tehlike, terör gibi olaylardan dolayı araç hasara uğradıysa,
  • Kamu otoritesi ile uygulanabilecek yaptırımlar sonunda araca zarar verildiyse (aracın çekilmesi hariç),
  • Araç; ehliyeti olmayan kişiler tarafından kullanıldıysa ve hasar oluştuysa,
  • Araç; alkol, uyuşturucu ve benzeri maddeler alınarak kullanıldıysa ve bu nedenlerle zarar meydana geldiyse,
  • Sigortalı ya da sigortalının hareketlerinden sorumlu olduğu/birlikte yaşadığı kişilerin bilerek/isteyerek verdiği zararlar,
  • Yukarıda bahsi geçen kişilerin sigortalı aracı çalması veya kaçırması gibi sebeplerden biri neticesinde ortaya çıkan zararlar,
  • Aracın periyodik bakım ve onarımının yaptırılmaması sonucu meydana gelen çürümeler, paslanma, eskime, yağsızlık, susuzluk ve donma gibi durumlar,
  • Ruhsatta belirtilenden fazla yük taşınmasından dolayı meydana gelen hasarlarda kasko ödeme yapmaz.

Detaylar ise biraz karışık. Bu nedenle konunun biraz daha derinine inmemiz gerekiyor.Alkollü Araç Kullanan Kaskodan Yararlanabilir mi?

Neredeyse tüm kasko poliçelerinde sürücünün sürüş kurallarını ihlal etmemesi gerektiği belirtilir. En çok dikkat edilen ihlallerden biri ise alkol ya da benzeri uyarıcı maddelerin etkisinde araç kullanmamaktır. Eğer sürücü, madde etkisinde araç kullanır ve kazaya karışırsa kasko poliçesinin sunduğu avantajlardan yararlanamaz. Ayrıca bu durum tespit edilirse ehliyetin belirli bir süre için alınmasından hapis cezasına kadar bir dizi yasal yaptırımla da karşılaşılabilir.

Ehliyetsiz Sürücü Araç Kullanırsa Kaskodan Yaralanabilir mi?

Kasko poliçelerinde özel olarak sürücünün adı genellikle belirtilmez. Yani sizin yerinize başka biri aracı kullansa bile poliçe geçerlidir. Ancak kullanan kişi ehliyetsiz ya da ehliyeti elinden geçici veya tamamen alınmış biri ise bu şartlardan yararlanmak mümkün değildir.

Doğal Afetler İçin Kaskodan Yararlanılabilir mi?

Aracınız deprem, sel, çığ, dolu ya da kasko poliçesinde belirtilen herhangi bir doğal afette zarar görürse kaskodan yararlanabilirsiniz. Fakat kasko poliçesinde bu husus mutlaka belirtilmelidir. Doğal afetler için geçerli olan durumlar; nükleer sızıntı, terör saldırısı ve savaş gibi bir dizi istem dışı durum için de geçerlidir. Ancak yine bu konuların poliçe ile kayıt altına alınmış olması şartı aranır.

Peki; ikinci el araç kaskosu, sıfır kilometre aracın kaskosundan farklı kapsamlara mı sahiptir? “İkinci El Araba Kaskosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler” başlıklı yazımızı okuyarak gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz.