Karda Sürüş Teknikleri

Karda Sürüş Teknikleri

Ülkemizin büyük çoğunluğunda kış ayları kar yağışlarıyla geçiriyor. Sürücüler ve yayalar için trafiğe çıkmanın en riskli olduğu zamanları da karlı havalar meydana getiriyor. Özellikle kar yağışının ardından devam eden soğuk havayla birlikte buzlanmalar, sürücülere dikkatli olmaktan daha fazla sorumluluk yüklüyor.

- Aracınızın sağlıklı çalışması soğuk havalarda çok daha önem kazanır. ABS ya da yağ sisteminizde bir sorun varsa normalden çok daha ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Gösterge panelinizi doğru okumak için buraya göz atabilirsiniz.

- Kar yağışlarını beklemeden kış lastiklerinizi taktırın. Kar yağışı olmasa dahi geceleri düşen sıcaklıklarda yollarda buzlanmalar olabilir.

- Aracın radyotöründeki suya antifiriz ekleyerek, suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

- Direksiyonu normalden çok daha yumuşak hareketlerle çevirin. Direksiyonu ne kadar hızlı hareket ettirirseniz lastiklerin dişlilerinin yere tutunma oranı o kadar azalacaktır. Yolla bağınızı kesmemenin tek yolu yavaş ve sakin direksiyon hareketleri yapmaktır.

- Gaz ve fren pedallarına yavaş basmak karda aracınızı kontrol edebilmenin püf noktasıdır. Ani frenleme aracın kaymasına, ani gaza basma ise lastiklerinizin boşa dönmesine sebep olacaktır.

- Aracınız ısınana kadar yola çıkmamaya özen gösterin, mont-kaban gibi hareketlerinizi engelleyici kıyafetlerle sürüş yapmak son derece tehlikelidir.