Karavan Tatili Hakkında Merak Edilenler

Karavan Tatili Hakkında Merak Edilenler

Şirin bir karavana atlayıp şehirden ve hayatın rutin çıkmazından uzaklaşmak hemen herkesin hayalidir. Bu tatil fikrinin yeterince konforlu olmadığını ya da güvenli olmadığını düşünenler bile hayatlarının bir döneminde mutlaka özenir buna. Karavan tatili hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır: Karavan Tatil Köyü


karavan-tatili-nasil-nerede-yapilir
Yaşamak değil de bir süreliğine tatile çıkmak, karavanla yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri. Bunun için öncelikle karavanla tatil yapılacak yerler konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde park alanlarının mevcut olduğunu söylemiştik. Ayrıca tekerlekli evinizle, yollar uygun olduğu sürece karar verdiğiniz her rota sizin tatil yeriniz olmaya aday. İstediğiniz yere gitme özgürlüğünüz dışında bu araca tutkun olanların bir araya gelerek düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Tabii öncesinde birkaç tane konudan haberdar olmak gerekiyor. Bu konular, güvenlikten teknik bilgiye, gerekli belgelerden düşünülmesi gerekenlere kadar geniş bir yelpazede sorular ortaya çıkarıyor.

Karavan Güvenli mi?


Bu araç ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri, onun bir ev ya da otel ölçüsünde güvende hissettirip hissettiremeyeceğidir. Bu konuda emin olmak için öncelikle yeterince güvenli bir park alanı bulmanız önerilir. Ülkemizde Muğla, Antalya civarlarında pek çok güvenlikli karavan parkı mevcut. Bu bölgelerdeki doğal cennetlerde, gizli kalmış köşelerde çadır da kurabileceğiniz park alanları bulabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında bu alana aracınızı park edip keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Çekme karavanın güvenliği konusunda ayrıca dikkat edilmesi gereken hususlar var. Öncelikle kilit sistemi, çok sağlam olmalı. Güvenlik seviyesini arttırmak için ikinci bir kilit taktırmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca aracın içerisinde değerli eşya bırakmanız da önerilmez. Bunların dışında aracınızdaki eşyayı hırsızlığa karşı sigortalattırarak olası riskleri bertaraf edebilirsiniz.

Karavanda Rahat Edebilir miyim?


Karavan tatiliyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de bu araçta yaşamanın ne ölçüde rahat olduğu. Elbette metrekaresi evinizden çok daha az olan bu alanda hem uyumak hem yemek yemek hem de diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak uzun vadede biraz zorlayıcı olabilir. Zira yatağınızı toplayıp gece yatak odası olan alanı gündüz oturma odası formuna sokmanız, öğle yemeğinde de hazırlık yapmanız gerekebilir. En lüks modelleri dışında bu aracın bir ev kadar konforlu olmadığı kesin; ama fazla eşya ile doldurmamaya, sadece gerçekten ihtiyacınız olan malzemeleri almaya özen gösterir ve mekanı doğru kullanmaya dikkat ederseniz karavanınız sandığınız kadar yorucu olmayabilir.

Türkiye’de Karavan Parkları


Türkiye’de Balıkesir, Antalya, Bursa, Marmaris, Çorum, Bergama, Denizli, Muğla, Selçuk, Çanakkale, Sinop ,Samsun, Yalova, Niksar, Nevşehir, Alanya, Silivri, Bodrum, Kuşadası gibi yerlerde tekerlekli evinizi park edebileceğiniz park alanları mevcut. Ayvalık Ada Camping, Datça Aktur Camping, Burhaniye Altın Camping, Marmaris Altınkum Camping, Demre Andriake Camping ve Erdek Ant Camping, ülkemizdeki en meşhur karavan park alanları arasında.

Karavan Kaskosu ve Karavan İçin Trafik Sigortası


Karavan da bir motorlu taşıt olduğu için trafiğe çıkmadan önce mutlaka Zorunlu Trafik Sigortası yapılmalıdır. Ayrıca araç kaskosundan farklı teminat kapsamları altında olsa da kasko yapılması önerilir.

Bir Hayali Gerçek Kılmak: Karavan Yaşamı


karavan-yasaminin-incelikleri-nelerdir
Günümüzün en öne çıkan özelliği pratiklik. Artan nüfusla beraber daralan alanlar ve iş yaşamının giderek mobilleşmesi, ayrıca hiçbir yere ve şeye bağlı olmadan özgürce gezebilme hissi, bu yaşam şeklini günden güne daha mantıklı hale getiriyor. Her ne kadar tatlı ve keyifli bir hayal gibi görünse de bu şekilde yaşamanın çok kolay olduğu olduğu düşünülmemeli. Karavan hayatı, aslında zorlu bir yaşam tarzıdır; ama bir kez alışıldığında asla vazgeçilmeyecek bir keyiftir aynı zamanda. Dünya önünüze açılır, birçok yerde kamp yapabildiğiniz için istediğiniz yerde tatil yapmaya gidebilirsiniz. Kamp alanı masrafları çoğunlukla cüzi miktarlarda olur.

Karavanda Yaşamanın Zorlukları


karavanda-yasamanin-zorluklari-nelerdir
Elektrik ve su ihtiyacını karşılama, şehir içinde park yeri sorunu, ısı problemi, mekanik aksaklıklar ve düzenli gelir ihtiyacı… Bu şekilde yaşamak kolay görünüyor olabilir, ama aslında karavan hayatının birçok zorluğu var. Öncelikle mobil bir şekilde yapabileceğiniz bir işinizin ve düzenli gelirinizin olması şart. Ayrıca bir elektrik kaynağına ve su tanklarına ihtiyacınız olacak. Bu yaşam tarzını sürekli hale getirmek isteyenler, harita okuma, böcekten kurtulma, motor ve teknik tamir bilgisi konularında uzmanlaşmalı.

Karavanda Yaşamak Yasal mı?


karavanda-yasamak-yasal-mi-uyulmasi-gereken-kurallar
Uygun park alanlarını kullandığınız, gerekli sürücü ve araç belgelerine sahip olduğunuz sürece yasal. Aracınızın tüm trafik muayeneleri yapılmış olmalı. Ayrıca şehir içinde park etmeyi düşünüyorsanız bulunduğunuz şehrin kurallarını mutlaka inceleyin. “Karavan nereye park edilir?” sorusu, bir büyük şehre giriş yaptığınızda yanıtını arayacağınız ilk şey olsun.

İkinci El Karavan Nereden Alınır?


Karavanla yaz tatiline çıkmak istiyorsanız sıfır ya da ikinci el bir araç almak üzere araştırma yapmaya başlamalısınız. Tatil için kiralık bir araç arıyorsanız bu konuya meraklı insanların üye olduğu internet sitelerini takip edebilir, yine verilen ilanları takip edebilir ya da yakınlarınıza danışabilirsiniz.

İkinci El Karavan Fiyatları


İkinci el araba almak ile ikinci el bir karavan almak arasındaki en büyük fark, dört tekerlekli ev piyasasının dar olması ve aradığınız araç için uzun bir araştırma sürecine ihtiyacınızın olmasıdır. Ancak aradığınız model için bu aracın tutkunu olan üyelerin bir araya geldiği platformlara göz gezdirmek, daha önce bu aracı almış kişilerle görüşmek, karavan parklarını ziyaret etmek ya da ilan sitelerinden fiyatları araştırmak size yardımcı olacaktır.