Karavan Tatili Hakkında Merak Edilenler

Karavan Tatili Hakkında Merak Edilenler

Genç yaşlı herkesin hayalidir, şirin bir karavana atlayıp şehirden ve hayatın rutin çıkmazından uzaklaşmak. Karavan tatilinin yeterince konforlu olmadığını ya da güvenli olmadığını düşünenler bile hayatlarının bir döneminde mutlaka özenmişlerdir karavanla gezmeye. Yaz mevsimi yaklaşırken, tatil planları da yapılırken ikinciyeni.com olarak, karavan tatili konusunu masaya yatıralım istedik. “ikinci el karavan nereden alınır?”, “karavan güvenli mi”, “karavan ne kadar konforlu olabilir”, “ikinci el karavan fiyatları”, “Türkiye’de karavan parkı var mı?”, “satılık karavan alırken nelere dikkat etmek gerekir?”, “karavan dekorasyonu nasıl olmalı?” gibi konuları sizin için irdeledik:

İkinci El Karavan Nereden Alınır?

Eğer karavanla yaz tatiline çıkmak istiyorsanız sıfır ya da ikinci el bir karavan almak üzere araştırma yapmaya başlamış olmalısınız. İkinci el karavan bulmak için bu konuya meraklı insanların üye olduğu internet sitelerini takip edebilir, yine verilen ilanları takip edebilir ya da karavan tatiline çıkan yakınlarınıza danışabilirsiniz. Bu konuda kesin karar vermeden önce mutlaka daha önce karavan almış ya da karavan kiralama yapmış yakınlarınıza danışın.

İkinci El Karavan Fiyatları

İkinci el araba almak ile ikinci el bir karavan almak arasındaki en büyük fark, karavan piyasasının dar olması ve aradığınız karavan için uzun bir araştırma sürecine ihtiyacınızın olmasıdır. Ancak aradığınız karavan modeli için karavan tutkunlarının üye olduğu platformlara göz gezdirmek, daha önce karavan almış olan yakınlarınızla görüşmek, karavan parklarını ziyaret etmek ya da sahibinden veya ilan sitelerinden karavan fiyatlarını araştırmak size yardımcı olacaktır. Ayrıca karavan ilanları ve fiyatlarını içeren sitelerden araştırma yapabilirsiniz. Bu sitelerde aradığınız karavanı bulamasanız da genel olarak ikinci el karavan piyasası hakkında bir fikir edinebilirsiniz.  

Karavan Güvenli mi? 

Karavan tatili ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri bir ev ya da otel güvenliği ölçüsünde güvende hissettirip hissettiremeyeceğidir. Bu konuda yeterince güvenli bir karavan parkı bulmanız önerilir. Ülkemizde Muğla, Antalya civarlarında pek çok güvenlikli karavan parkı mevcuttur. Bu bölgelerdeki, henüz her şey dahil otellerin erişemediği doğal cennetlerde, gizli kalmış köşelerde pek çok karavan ve çadır alanı bulabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında bu alana karavanınızı park edip, içinde keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Karavanda Rahat Edebilir miyim?

Karavan tatilinin en çok merak edilen konu, bir karavanda yaşamanın ne ölçüde rahat olduğudur. Elbette metrekaresi evinizden çok daha az olan bu alanda hem uyumak, hem yemek yemek hem de diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak uzun vadede biraz sıkıcı olabilir. Zira yatağınızı toplayıp gece yatak odası olan alanı gündüz oturma odası formuna sokmanız, öğle yemeğinde de hazırlık yapmanız gerekebilir. Karavanın bir ev kadar konforlu olmadığı kesin ama fazla ıvır zıvırla doldurmamaya, sadece gerçekten ihtiyacınız olan eşyaları almaya özen gösterir, mekanı doğru kullanmaya dikkat ederseniz söz konusu yürüyen eviniz sandığınız kadar yorucu olmayabilir. Ayrıca karavan tatilinin yaz aylarında yapıldığını da düşünürsek, zaten günün çok büyük bir kısmı dışarıda geçecektir.

Türkiye’de Karavan Parkları

Türkiye’de Balıkesir, Antalya, Bursa, Marmaris, Çorum, Bergama, Denizli, Muğla, Selçuk, Çanakkale, Sinop ,Samsun, Yalova, Niksar, Nevşehir, Alanya, Silivri, Bodrum, Kuşadası karavan tatilinin yapılabildiği bölgelerdir. Bu illerde kavan parkları bulunur. Ayvalık Ada Camping, Datça Aktur Camping, Burhaniye Altın Camping, Marmaris Altınkum Camping, Demre Andriake Camping, Erdek Ant Camping ülkemizdeki en meşhur karavan park alanları arasındadır.

Karavan Kaskosu ve Karavan İçin Trafik Sigortası

Karavan da bir motorlu taşıt olduğu için trafiğe çıkmadan önce mutlaka Zorunlu Trafik Sigortası yapılmalıdır. Ayrıca araç kaskosundan farklı teminat kapsamları altında olsa da kasko yapılması da önerilir.