İstanbul'a Yakın Günübirlik Ziyaret Edilebilecek 3 Cennet Köşesi

İstanbul'a Yakın Günübirlik Ziyaret Edilebilecek 3 Cennet Köşesi

İster hafta sonu tatili ister resmi tatil olsun, günübirlik tatile çıkmak için yılın her dönemi zaman ayrılabilir. İş ve şehir stresinden uzaklaşmak isteyen İstanbullular için ise çok sayıda seçenek bulunuyor. Bunlar arasında Şile, Adalar ya da Çatalca gibi çok bilinen seçenekler mevcut. Ancak biz hem daha az bilinen hem de doğası ve tarihi güzellikleri ile büyüleyen noktaları ele aldık. Karşınızda İstanbul’dan kısa bir sürüş mesafesinde olan 3 cennet köşesi.

Riva


riva-kalesi
Hafta sonu İstanbul'dan kaçmak isteyenlerin tercih ettiği noktaların başında Şile gelir. Şile’nin hemen yanında yer alan Riva daha sessiz daha huzurlu. İstanbul’un Beykoz ilçesinin bir mahallesi olan Riva, Karadeniz’e bakan kıyıları ve orman dokusuyla ziyaretçilerini büyülüyor. İstanbullular genellikle sakin bir hafta sonu geçirmek için Riva’yı tercih ediyor. Riva’ya gidip görmeniz gereken yerler ise şöyle:

  • Riva Plajları: Riva’nın 3 farklı plajı bulunuyor. 1. koy olarak bilinen Elmasburnu bölgesi, daha çok Riva’da çadır kampı yapmak isteyen ziyaretçiler tarafından tercih ediliyor. 2. koy ise hem alan olarak küçük olması hem de merkezden ulaşımın az olması nedeniyle pek kalabalık olmuyor. 3. plaj ise Riva Plajı olarak adlandırılıyor. Riva Plajı hem çok büyük olması hem de merkeze çok yakın olması nedeniyle çok fazla ziyaretçi ağırlıyor.
  • Riva Kalesi: Riva’nın simgelerinden olan kalenin Cenevizliler ya da Bizanslılar tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Bölgeye hakim bir noktada bulunması nedeniyle Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanılan kale, geçtiğimiz yıllarda başarılı bir restorasyon çalışması ile yenilendi.

Riva’ya Nasıl Gidilir?


Kadıköy’den Riva’ya ulaşmak için İstanbul Çevre Yolu’nu kullanmak ve Beykoz tabelasını takip etmek gerekiyor. Beykoz ilçesine girildikten sonra öncelikle Paşabahçe - Polonezköy yolu, daha sonra da Riva Caddesi takip edilmeli.

İstanbul’un Avrupa yakasından Riva’ya ulaşmak için Yavuz Sultan Selim Köprüsü kullanılmalı ve Beykoz tabelası takip edilmeli. Ana yoldan çıkıldıktan sonra Riva Caddesi kullanılarak Riva’ya ulaşılabiliyor.

Kastro


kastro-sahili-tepeden-gorunum
Kaynak

Tekirdağ’ın Karadeniz’e açılan tek kıyısı olan Kastro, dişbudak ağaçlarının çevrelediği harika bir doğaya ve sessiz bir hayata ev sahipliği yapıyor. Kastro, el değmemiş tabiatının yanı sıra geniş bir plaj da sunuyor. Yaz aylarında denize girmek için ideal olan bölge, Karadeniz kıyılarının geneline göre daha az dalgalı.

Bölgeyi ziyaret edenler genellikle Kastro’da konaklamak için çadır ve diğer kamp ekipmanlarını da yanlarında getirir ve hafta sonunu burada geçirir. Tabii Kastro’da kamp yapmak için ücret ödenmesi gerekiyor. Piknik yapmaya ya da denize girmeye uygun olan bölge, birkaç tane lokantaya da ev sahipliği yapıyor. Geniş ve uzun bir plaja sahip olan bölgenin çevresi ormanlarla kaplı olduğu için sadece denizden gelen rüzgar hissediliyor. Sahil kenarında yer alan kamp alanlarında, duş ve tuvalet ihtiyacı giderilebiliyor. Ormanın derinliklerine doğru ilerlemek isteyenler, Kastro Deresi’ni takip etmeli. Bölge 30 Ağustos ya da 29 Ekim tatili gibi dönemlerde yoğun olabiliyor.

Kastro’ya Nasıl Gidilir?


Kastro’ya gitmek için TEM Otoyolu’na bağlanmak ve Edirne istikametinde hareket etmek gerekiyor. Edirne yönünde ilerleyen sürücüler önce Tekirdağ’ın Saray ilçesine ulaşır. Saray’dan Saray - Kıyıköy yolunda ilerleyip Kastro’ya ulaşmak mümkün.

Trilye


kumyaka-koyu-sahili
Bursa’nın Mudanya ilçesinde bulunan Trilye; Roma, Bizans ve Osmanlı tarafından inşa edilen yapılara ev sahipliği yapması nedeniyle oldukça önemli bir bölge. Bir dönem Zeytinbağı adıyla da anılan bölge, günümüzde Trilye olarak biliniyor. Oldukça lezzetli zeytinlerin üretildiği Trilye’ye gidilince ilk yapılması gereken şey kahvaltı. Trilye kahvaltısında genellikle bölgenin zeytinyağı öne çıkıyor. Hafif bir kahvaltıdan sonra mutlaka görülmesi gereken yerler ziyaret edilebilir. Trilye’de görülmesi gereken yerler kısaca şöyle:

  • Fatih Camii: Eski bir kilisenin dönüştürülmesi ile elde edilen Fatih Camii, ahşap ile karışık bir çatıya sahip. Sonradan eklenen minare beyaz, caminin geri kalanı ise kızıl renge sahip.
  • Avlu Hamam: Fatih Camisi’nin hemen yanında yer alan hamam, Yavuz Sultan Selim tarafından inşa ettirilmiş. Kültür merkezi olarak restore edilen hamam, akustiği ve klasik Türk hamam mimarisi ile kesinlikle görülmesi gereken mekanlar arasında yer alıyor.

Trilye’ye Nasıl Gidilir?


Trilye’ye gitmek için İstanbul’dan Kocaeli istikametine doğru gitmek ve Osmangazi Köprüsü’nü kullanmak gerekiyor. Osmangazi Köprüsü’nü geçtikten sonra Mudanya tabelasını takip ederek Orhangazi ve Gemlik’i geçip Mudanya merkezine ulaştıktan sonra Trilye tabelasını takip etmek yeterli.