İstanbul Ankara Arası Uçak mı, Otomobil mi?

İstanbul Ankara Arası Uçak mı, Otomobil mi?

İnsanın en büyük güdüsü ya da bu sıralar çok popüler olan tanımla motivasyon kaynağı hayal etmektir. Bu durumu en iyi özetleyen söz ise -bize göre- “İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar” ile usta şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’ya aittir. Bugün sıklıkla kullandığınız teknolojilerin bir kısmı yıllar evvel Leonardo Da Vinci gibi mucitler tarafından hayal edilmiştir. Zamanı geldikçe hepsi tek tek hayata geçti. Otomobil, uçak, paraşüt, helikopter ve diğer teknolojileri tüm insanlık kullanabiliyor. Hayal etmenin sınırı yok. Hızlı olmayı, çabuk hareket etmeyi, uçmayı ya da dağlara, ormanlara bakarak sürüş yapmayı hayal edebilirsiniz. Belki uçak belki de araba sizin için ideal bir ulaşım aracıdır. Ancak çok sevdiğiniz yolculuk gerçekten mantıklı mı?

Günümüzde zamana karşı bir yarış var ve bu yarışın ne olursa olsun kazananı zamandır. İnsan ne yaparsa yapsın zamanı durduramaz ama zamanı verimli kullanmak sizin ellerinizde duruyor. Uçaklar elbette bir yerden başka bir yere giderken daha hızlıdır. Hatta kişisel uçağınız ve evinizin yanı başında bir havalimanı varsa istediğiniz yere kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz. Bu küçücük azınlığı dışarıda bırakırsak genellikle tarifeli uçaklarla uçuyoruz. Peki, İstanbul ile Ankara arasında uçak mı daha mantıklı, yoksa otomobil mi? Bu sorunun cevabını beraber arayalım.

Uçak ve Araba Maliyet Farkı


arabayla-yolculuk-maliyeti
İstanbul’un merkezi bölgelerinden biri olan Taksim’de ikamet ettiğinizi düşünelim. Türkiye’de 2017 yılının ilk dokuz ayında en çok satan otomobillerinden birisi Renault Megane’dır. Megane’ın dizel manuel vites versiyonun şehir içi yakıt tüketimi yüz kilometre için 4.7 litreyken; şehir dışında 3.6 litre yakıt tüketiyor. Fazla gazladığınızı düşünerek şehir içi 5, şehir dışı 4 litre olarak alalım. İstanbul’dan çıkmanız için 50 kilometre yol gitmeniz gerekiyor. Bu da tahmini olarak 2.5 litre motorin ihtiyacınız olacak demek oluyor. Ankara’ya ulaşmak için ise 400 kilometre daha kat etmeniz gerekecek ve şehirler arası yol olduğu için 16 litreye yakın yakıt tüketeceksiniz. Ankara’nın en merkezi noktası olan Çankaya’ya gidene kadar ise 70 kilometre daha otomobil kullanacaksınız. Ankara’nın birçok noktasında trafik olmasa bile şehir içi kullanım olarak düşünürsek 3.5 litre daha motorin harcamış olacaksınız. Toplam 22 litre motorin tüketmiş olacaksınız ve bunun size maliyeti ortalama 110 liradır. İstanbul ile Ankara arası otoyol ve köprü ücretleri ile yemek masrafları da dahil edilirse toplam harcamanız 170 lira olacak.

Uçak için ise en ucuz seçenekler ise genellikle Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunuyor. 1 ay önceden rezervasyon ile 50 liraya uçak biletini alıyorsunuz. Taksim’den kalkan otobüsler ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz ve fiyatları 15 liradır. Esenboğa Havalimanı’ndan, Çankaya’ya otobüs ile ulaşabilmek içinse 11 lira ödeme yapmanız gerekiyor. Uçakla Ankara’ya giderken toplamda yaklaşık 76 lira tutuyor. Tabi ki bu İstanbul Ankara uçaklarını aylar öncesinden planlamanız ile mümkün oluyor.

Uçak ve Araba Süre Farkı


ucakla-yolculuk-maliyeti
Otomobil ile hiç durmadan Taksim’den Çankaya’ya E80 yolu üzerinden 5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Ancak yemek gibi ihtiyaçlarınız için iki kısa mola verirseniz bu süre 5 saat 30 dakikaya kadar uzayabilir. Tabii ki İstanbul Ankara güzergahında farklı yollar da bulunuyor. Bunların arasından hangisini seçeceğin tamamen sana kalmış ama bizim önerdiğimiz yol 500 kilometreye yakın bir mesafedir.

İstanbul ve Ankara arası uçak ile 1 saat 10 dakika sürüyor. Ancak bu uçağın hiç rötar yapmadığını ve herhangi bir başka gecikme yaşamadığı takdirde geçerli. Havalimanlarına 45 dakika erken gitmeniz ve check-in yapmanız gerekiyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yapılan uçuşlarda ortalama 1 saat rötar oluyor. Ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşmak ve Esenboğa Havalimanı’ndan Çankaya’ya varmak için 2 saat 20 dakika harcamanız gerekiyor. Yani yaklaşık olarak İstanbul’dan Ankara’ya ulaşmak için 5 saat 15 dakika harcamış oluyorsunuz.

Avantajlarınız ve Dezavantajlarınız


otomobille-yolculugun-dezavantajlari-avantajlari
Otomobil ile İstanbul’dan Ankara’ya gitmenin kuşkusuz en büyük avantajı şehir içerisinde toplu taşımaya ihtiyaç duymadan hareket edebilmektir. Ayrıca biz tek başınıza uzun yol yapacağınızı düşünerek yazıyoruz ancak 3 ya da 4 kişi ile seyahat ederseniz otomobil uçak ile seyahat etmekten çok daha ekonomik oluyor. Fakat tek başınıza seyahat ederseniz uçak seçimi daha ekonomiktir. Ancak şehir içerisinde doğacak ulaşım imkanlarınızı toplu taşıma ya da taksi gibi alternatiflerle sağlamanız gerekecek. Son olarak otomobil ile sığabildiği kadar valiz taşıyabilirsiniz ama uçak için böyle bir durum söz konusu değil. Ucuz uçak bileti satan şirketler genellikle el bagajı denilen ve 8 kilogramı geçemeyen bagaj hakkı tanıyor.