İnternetten Araba Almanın Artısı Eksisi

İnternetten Araba Almanın Artısı Eksisi

Son yıllarda dijital dünyanın yarattığı interaktif esneklik, her ihtiyacı online karşılama fikrini destekliyor. Gündelik ihtiyaçlar, market alışverişi, kiralık ev, eğitim kaydı ve ikinci el otomobil ya da sıfır kilometre otomobil alımı için de internet cazip bir alan. Online ikinci el araba almayı güvenli ve keyifli kılmayı amaçlayan ikinciyeni.com olarak internetten araba satın almanın iyi ve kötü tarafları neler olabilir, internetteki satılık araba ilanları ile araba sahibi olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir konusunu sizin için araştırdık.Online satış kanalları ya da başka bir deyişle e-ticaret sistemleri, insanlara zaman kazandıran; farklı fiyat, marka, model özelliklerini zahmetsizce sunan ve karşılaştırma avantajı veren olumlu taraflarına rağmen hala çok güvenli bulunmayabiliyor. Çünkü tamamen sanal olan bu alışveriş biçimine henüz tam olarak uyum sağlayamadık. Elbette online alışverişin olumlu ve olumsuz tarafları var. “Çanta, ayakkabı, halı ya da gıda malzemesi almak neyse de çok büyük paralar verip internetten araba almak beni korkutuyor” diyenler için iç açıcı bilgiler sunmak istedik. Zira güvenli satın alma süreci için dikkat etmeniz gerekenler, internetten ya da oto galeriden, oto pazarından veya yakınlarınızdan almanız fark etmeksizin geçerlidir.

İnternetten Otomobil Almanın Avantajları Nelerdir?

 • Zaman Kazandırır:
  İnternetten otomobil almak yani online araba almak, sizi, günlerce oto pazarlarını gezme, bir şehirden diğerine seyahat etme, bir semtten öbürüne gidip gelen yolculuklarla vakit kaybetme derdinden kurtarır. Fotoğraflara, ekspertiz raporlarına bakarak en azından bir ön eleme yapar ve zaman kazanırsınız. Yani belki de almayı düşünmeyeceğiniz bir ikinci el araba için vaktinizi harcamak zorunda kalmazsınız.
 • Araba Bulmak İçin İşlerinizi Ertelemeniz Gerekmez:
  Bir ikinci el otomobil almaya karar verdiğinizi ve model, marka, arabanın yaşı konusunda da kafanızda bir netlik olduğunu var sayalım. Yani ne almak istediğinizi biliyorsunuz. Şimdi sıra bu özelliklere uygun bir ikinci el araba bulmaya geldi. Kriterlerinize uygun görünen her ilan için işten izin almak, oto pazarına gitmek için tek izin gününüzü harcamak kulağa pek de hoş gelmiyor. Oysa güvenilir bir platform üzerinden bunlara hiç gerek kalamdan sadece bilgisayarınızın başından da aradığınız otomobile ulaşabilirsiniz.
 • Karşılaştırma Yapmak Daha Kolaydır:
  Online alışverişin yaklaşık 5 yıl içinde tüm dünyada cazibesinin hızla artmasının en önemli nedenlerinden biri zahmetsizce karşılaştırma imkanı sunabilmesidir. Almak istediğiniz araba modeli, markası ve yaşına uygun olanları farklı sitelerdeki fiyat ve özellikleriyle bilgisayarınızda kolayca karşılaştırabilirsiniz. Her bilgi; kontrol etmeniz, tekrar sorgulamanız için karşınızda duruyor. İnternetten otomobil satışı yapan siteleri gezip, sahibinden ikinci el ilanlarına bakıp evinizden ya da ofisinizden çıkmadan ikinci el araba fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.
 • Sandığınızdan Daha Güvenli Olabilir:
  Tanıdık aracılığıyla araba almanın en riskli yanı böyle alışverişlerin duygusal hatalara çok açık olmasıdır. Örneğin yakın arkadaşınızın arabasını alırken ondan ekspertiz raporu istemeye utanabilir, aynı soruları tekrar sormaya çekinebilirsiniz. Online platformlar size detaylı ekspertiz raporu ve farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar sunarak geleneksel yöntemlerle otomobil satışındakinden daha net bir ön veri sunabilirler. Ayrıca beyan ettikleri dışında bir durumla karşılaşmanız halinde hakkınızı arama şansınız vardır. Çünkü her verilen bilgi yazılı ve kayıtlıdır. Yakınlarınız ya da oto pazarında tanıştığınız kişiler ise söz konusu beyanı yapmadıklarını, böyle bilgi vermediklerini söyleyebilirler. Elinizde yazılı hiç bir belge olmadığı için hak iddia edemezsiniz.

  İnternetten Otomobil Almanın Sakıncaları Nelerdir?
 • Ödeme Güvenilir Olmayabilir:
  Sadece internetten araba alırken değil diğer tüm ürün ve hizmet satın alama süreçlerinde sistemin ödeme sayfasının güvenli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun için ödeme sayfası hangi güvenlik sertifikasına sahip bakmalısınız.
 • Site Güvenilir Olmayabilir:
  Alışverişi yapacağınız sitenin hangi şirketin markası olduğunu ya da nasıl bir alt yapıya sahip olduğunu sorgulamanız da önemlidir. Çünkü her oto galeri ya da mağaza gibi her online platform da güvenilir olmayabilir.
 • İade Garantisi Yoksa Ne Yapacaksınız?
  Online alışveriş sistemiyle ikinci el otomobil alacağınız platform, size iade garantisi sunabiliyor olmalıdır. Zira, verdiği bilgiler doğru çıkmazsa iade hakkınız olmalıdır.
 • İnternet Sayfasında Verilen Her Bilgi Doğru Olmayabilir!
  İnternetten alışveriş yapmanın en büyük risklerinden biri, site ürün-hizmet içeriğinin güvenilir olup olmamasıyla ilgilidir. Yani size bir otomobil hakkında verilen tüm bilgiler doğru olmayabilir. Bu konuda güven verecek olan detay ise, iade garantisi ve kullanıcı yorumları olabilir.