İkinci El Otomobil Alırken En Çok Sorulan Sorular

İkinci El Otomobil Alırken En Çok Sorulan Sorular

İkinci el araç alırken aracı alacağınız kişiye/platforma ne kadar güvenmeniz gerektiğinden aracın gerçekten belirtildiği özellikte olup olmadığına, aklınızda birçok soru işareti belirir.

Peki, ikinci el araç alırken sorulması gerekenler ya da kafanızdaki sorular nelerdir? Cevapları ile beraber aşağıdaki paragraflardayız:

İkinci El Aracın Hasar Kaydı Nasıl Tespit Edilir?

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası bulunan araçların geçmişe yönelik kaza/hasar raporlarına ulaşarak aracın durum değerlendirmesini yapmanız mümkün.

Aracın Kaç KM Yaptığı Nasıl Anlaşılır?

İkinci el otonun muayene girişlerinden ve servis kayıtlarından km bilgisi anlaşılabilir. Bu konudaki en büyük sıkıntı, km bilgisinin kötü niyetli satıcılar tarafından değiştirilip değiştirilmediğidir. İkinci el araç alırken km bilgisinin değiştirilip değiştirilmediğini öğrenmenin en sağlıklı yolu ise aracın bağımsız ve tarafsız bir kuruluş tarafından oto ekspertiz raporu ile satışa sunuluyor olmasıdır. Örneğin ikinciyeni.com’daki tüm araçlar TÜV SÜD’ün oto ekspertiz raporlarına sahiptir.

ikinciyeni.com’daki tüm araçlarda olduğu gibi arabaların bakım onarım işlemlerinin kayıt altında olması, yetkili servisler tarafından düzenli bir şekilde yapılması da doğru verileri elde etmek açısından önemlidir.

Aracın Satın Alınacağı Kişiye/Platforma Nasıl Güvenmeli?

İkinci el arabayı alacağınız kişinin/kuruluşun referans gösterebilmesi, güven sorununuzu çözmek için en önemli etkendir. İnternetten verilen ikinci el araç ilanlarının ne kadar güvenli olduğu ile endişeden daha önce bahsetmiştik. Otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Çelik Motor tarafından hayata geçirilen ikinciyeni.com olarak hem arkamızda köklü bir kuruluşun olması hem TÜV SÜD oto ekspertiz raporlarına sahip olmamız hem de araçların online açık artırma sistemi ile adil bir şekilde satılması, kafanızdaki soru işaretlerinin yok olması için ihtiyacınız olan güvenceler.

Araç İyi Durumda Gözüküyor Ama Gerçekten de Öyle mi?

Bu soruyu farklı versiyonlarla daha da çeşitlendirebiliriz. Örneğin aracın kaportasının görünümü iyi ama ya kalitesiz bir boyayla boyanmışsa? Ya da aracın parçaları orijinal mi? Bakım onarım işlemleri yetkili servisler tarafından düzenli olarak yapılmış mı? Ya da motorda herhangi bir aksaklık var mı, uzun yola çıktığınızda sorun yaşar mısınız? Bu ve buna benzer endişelerin olması çok normal; çünkü ikinci el araç almak isteyen herkes, araçların mekanik aksamlarından anlamak ya da bu tür püf noktaları bilmek zorunda değil. Bunlar, uzmanlık isteyen konular olduğu için bu tür soruların cevaplarını da yine oto ekspertiz raporlarında bulabilirsiniz.

Bu Fiyat Bu Araç İçin Normal mi?

Elbette satın alma işleminden önce gerek kendiniz araştırma yaparak aynı modeldeki ya da benzer özelliklerdeki araçların fiyatlarını karşılaştıracaksınız. Ya da çevrenizdeki insanlara danışacaksınız. ikinciyeni.com olarak bizim ikinci el araba fiyatları konusunda size sunduğumuz avantaj ise şu: İkinci el otomobiller açık artırma sistemi ile satışa sunulduğundan başlangıç fiyatları piyasa değerinin altındadır. Ve katılımcılar ikinci el aracın fiyatını kendileri belirler. Bu da adil bir satış ortamı demektir.

Özetle, endişe etmeden güvenilir bir şekilde ikinci el otomobil alacağınız doğru adres: ikinciyeni.com.