İkinci el otomobil alırken boya önemli mi?

İkinci el otomobil alırken boya önemli mi?

Boyalı araç almayı risk olarak gören de var, niye boyatıldığına göre değişir diyen de. Tabii ki otomobilin mecburiyetten mi yoksa isteğe mi bağlı boyatıldığı oldukça önemli. Araçlar genellikle bir kaza sonrasında ortaya çıkan hasardan dolayı boyatılıyor. Durum böyle olunca da boyalı araçları satmak zorlaşıyor.

Boya neden önemli? Boya aracın paslanmasını ve çürümesini önler, aracın uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu yüzden boyalı her aracın direkt büyük bir kazaya maruz kalmış olduğunu düşünmemek gerek özellikle kaportadaki güneş yanığından dolayı boya yaptıran birçok araç sahibi varken. Motor ve mekanik aksam iyi olduktan sonra aracın boyalı olup olmaması büyük bir sorun teşkil etmemeli.

Çoğu kişi satın almayı düşündükleri arabanın motor mekaniğinde, elektronik donanımında ciddi bir problem olmadıktan sonra boyanmış kısımları da bir ustanın kontrolünden geçirerek o aracı satın alabilecekleri görüşündeler.

Tüm bunlarla birlikte siz yine de aracın geçmişini iyice sorgulayın, boyanın orijinalliğini kontrol edin ve mutlaka bir ustayla birlikte inceleyin.