İkinci El Jeep Alırken Bunlara Dikkat Edin

İkinci El Jeep Alırken Bunlara Dikkat Edin

Bir araç modelinin ve aynı zamanda da çok popüler bir markanın adı olan jeep, aslında 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusu için üretilmiş bir askeri araç tasarımıdır. Bugün, hem sıfır araç hem de ikinci el araç piyasasında tartışmasız çok popüler olan ve bir çoklarının hayalini süsleyen jeep modelleri, özellikle ikinci el jeep alırken hayranları tarafından çok iyi araştırılıyor. Çünkü bir jeep sahibi olmak, güç, dinamizm, fiziksel yeterlilik, zenginlik gibi çok prestijli çağrışımlar yapıyor. Bu da başlangıçta tamamen askeri amaçla üretilen jeep’lerin bugünün yollarındaki hiç azalmayan popülaritesini açıklıyor.

Jeep Model Araçlar İlk Ne Zaman Üretildi?1938’de, ABD’de ordunun kullanabileceği bir araç tasarımı için yapılan yarışmada dünya jeep model araçlarla tanıştı. Bundan önce otomotiv tarihinde çok önemli bir yeri olan Ford Model-T, Amerikan ordusunun kullandığı araç olarak oldukça popülerdi. 1938’deki tasarım yarışmasında Ford markasının ürettiği jeep, ordu tarafından birinci seçildi ve seri üretime hemen başlandı. Savaşta her tür arazi koşulunda iyi tutunan, manevra kabiliyeti güçlü, hem hafif hem de sağlam bir araç olarak kullanılan jeep modelleri bir süre sonra sivil hayatta da kullanılmaya başlayınca ihtiyaçları karşılama konusunda bugün bile şirketlere ilham veren Ford, askeri araçlardan ayrışan bazı ufak farklılıklarla siviller için de jeep üretimine geçti. Farklı markaların da dikkat çeken tasarımlar yapmasıyla zamanla jeep model ve biçimleri hem çeşitlilik hem de yapısal olarak çok değişti.

Bugün ülkemizde de ikinci el jeep modelleri ya da sıfır jeep’ler çok seviliyor. Uygun fiyatlı ikinci el jeep bulan alıcılar, tereddüt etmeden bu aracın havalı, prestijli ve güçlü görünümüne sahip olmak istiyorlar.

Jeep Adı Nereden Geliyor?

Hem bir markanın adı hem de genel olarak yüksek, araziye uygun, hafif ve güçlü araç tipinin ismi olarak kullanılan jeep sözcüğü aslında 1938 yılında ABD’deki ordu için kullanılacak araç yarışmasında Ford markasının ürettiği GP adından türemiş. “General Purpose” sözcüklerinin baş harfleri olan “GP”, “genel amaçlı” anlamına geliyor.

İkinci El Jeep Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Önce gerçekten bir jeep’e ihtiyacınız olup olmadığını sorgulayın ve kararınız kesinse size fikir verecek olan jeep fiyatları, jeep modelleri, sahibinden jeep, ikinci el jeep gibi aramalara başlayın.

 • Aracın ihtiyacınızı karşılayacağından emin olmalısınız. Çünkü, aslında 4X4 olmayan bazı yüksek tipli araçlar genel olarak jeep sınıfında tasarımlarıyla yanıltıcı olabilirler.

 • Alacağınız jeep’in 4 çekişli olup olmadığını özellikle öğrenin. Bu durum, jeep fiyatlarına ve elbette jeep kullanım avantajlarına direkt olarak etki eder.

 • Sahibinden jeep almak, yakınınızdan jeep almak ya da oto pazarından jeep almak gibi geniş bir alışveriş alanı olan ikinci el jeep’ler için gerektiğinde iade garantisi sunabilen, güvenilir bir sistemi tercih edin. Yani yaşayacağınız sorunlarda karşınızda kurumsal bir muhatap olsun.

 • Diğer tüm ikinci el araçlarda olduğu gibi ikinci el jeep alırken de hasar sorgulama, motor ve şasi numarasıyla ruhsat bilgilerini eşleştirme, ekspertiz raporu gibi detayları önemseyin.

 • Jeep aldıktan sonra mutlaka kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası yaptırın.

 • Jeep modellerinin pek çoğu özellikle de 4X4 olanları genellikle yakıt tüketimi konusunda çok cimri değildir. Ancak son yıllarda bazı markalar daha az yakıt harcayacak şekilde 4 çekişi optimize etmeyi başardılar. Ayrıca 4 çekişli olmayan jeep görünümde pek çok dizel araç seçeneği de var. Söz konusu detayları göz önüne alarak aylık yakıt bütçenizle alacağınız modelin ortalama yakıt tüketimini iyice hesaplayın.

  Jeep Görünümlü Araçlar  Jeep modelleri, yüksek olmaları, ileri görüş kabiliyetini arttırmaları, yol tutuş konusundaki yetenekleri, sağlamlıkları ve elbette havalı görünümleriyle adeta otomotiv dünyasında prestij ve gücün sembolü haline gelmiştir. Ancak gerçek jeep yapısı 4x4 olmayı yani 4 çeker bir motor gücüne sahip olmayı gerektirir. Bu da hem aracın fiyat olarak nispeten ulaşılmaz olmasına hem de yüksek yakıt maliyetine sebep olmaktadır. Ancak jeep tasarımının hayranlarına cevap vermek üzere pek çok marka, jeep görünümlü, yüksek fakat 4x4 olmayan araç modelleri üretiyor. Halk arasında “jeep görünümlü yüksek araç” olarak adlandırılan bu modeller de çok çekici ve şık bir tasarıma sahip.

  ikinciyeni.com’dan Jeep Almak Avantajlı mı?

  Açık artırma yöntemiyle online ikinci el araç satışı yapan ikinciyeni.com, alım satım sürecine hem heyecan hem de güven katıyor. Temelde piyasa fiyatının altında bir rakamla başlayan açık artırmaya katılanların verdiği rakam, aracın fiyatını belirliyor. Bu da aslında çok keyifli ve şanslı hissettiren bir alım süreci yaşatıyor. Bu satış deneyimi , ülkenin en güçlü kurumlarından biri olan Anadolu Grubu’nun ve otomotiv sektöründeki öncülüğü bilinen Çelik Motor’un bünyesindeki bir sistemle yapılınca ayrıca güven de veriyor. Dolayısıyla zevkli, güvenli ve çok avantajlı bir ikinci el araba satın alama süreci çıkıyor ortaya. Sistemin size, ikinci el araç alırken sağladığı avantajları ise ekspertiz raporu sunabilmesi, çok detaylı görsel paylaşabilmesi, satış sonrasında bile belirtilen şartlara uygunluk söz konusuysa iade kabul edebilmesi olarak özetlenebilir.