İkinci El Araba İlanları Ne Kadar Gerçekçi?

İkinci El Araba İlanları Ne Kadar Gerçekçi?

 Havalar ısınmaya başladıkça bir otomobil sahibi olmak da hem bireysel olarak hem de aileniz için giderek daha fazla gündeme oturmaya başlamıştır. Eğer ikinci el otomobil almayı düşünüyorsanız kısa sürede aradığınız model ve markaya ulaşmak üzere farklı kanallardan araştırma yapmayı seçebilirsiniz. İkinci el otomobil almayı düşünüyorsanız mutlaka eşe dosta sorma, internetten ikinci el araba ilanlarına bakma, gazetelerdeki ilanlara göz gezdirme ya da bir oto pazarına gidip göz ucuyla da olsa arabaları inceleme deneyimlerinden en az birini yaşamış olmalısınız. Peki, internetteki ikinci el oto ilanları ne kadar doğru ya da ilanlardaki rakamlar gerçekte ikinci el oto piyasasını ne kadar yansıtıyor? Bu sorulara dair birkaç yanıtımız ya da yol gösterecek ipuçlarımız var. 2.el araba ilanlarına bakarken vereceğimiz bilgilerle internetten araba almanın artısı eksisini öğrenerek daha net sonuçlara ulaşabilirsiniz. 

 • İnternete verilen her ilan belirli bir yasa ya da denetleyici kurum etkisiyle gerçekçi olmak zorunda değildir.
 • İlanlarda, özellikle de sahibinden ikinci el araba ilanlarında ilan sahipleri arabaları için piyasa değerinin bir parça üstünde rakamlar verebilirler. Örneğin piyasadaki ortalama değeri 20 bin lira olan bir otomobil için 25 bin lira ile ilan verip pazarlık payı bırakmak neredeyse adettendir.
 • İlanlarda kendi otomobillerinin marka, model ve yaşına muadil olan arabaların fiyatlarını gören diğer araç sahipleri de bu rakamları baz alınca piyasa, gerçeklikten bir parça uzaklaşarak biraz yükselebilir.
 • Bazen de yukarıdakilerin tam tersi durumlar söz konusu olur. Örneğin acilen belki de bir iki gün içinde otomobilini satmak isteyen bir araç sahibi, değerinin çok altında bir rakamla ilan çıkabilir.
 • Bir diğer tutarsızlık da bazen söz konusu web sayfasının ziyaret sayısını arttırmak için yapılabiliyor. Örneğin gerçek fiyatının çok altında bir rakamla verilen bir ilan, kısa sürede yayılır, internet kullanıcıları arasında paylaşılıyor ve söz konusu web sayfasının trafiği arttırılarak arama motorundaki sıralaması yükseltilebiliyor. Hiç etik olmasa da ve uzun vadede söz konusu internet sitesine zarar verse de maalesef böyle uygulamalara da rastlanabiliyor.

  Tutarsız Bilgilerden Uzak İkinci El Otomobil Almak İçin

  Özellikle online ikinci el araba satışı yapan sitelerde ve sahibinden ilanlarda yukarıda saydığımız yanıltıcı bilgilerle sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Burada söz konusu internet sitesinin otomobille ilgili farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar sunabilmesi, ekspertiz raporu paylaşabilmesi ve gerektiğinde iade seçeneği sunabilmesi güven verici olacaktır. Çelik Motor deneyimiyle ikinci el otomobil satışı hizmeti sunan ikinciyeni.com, söz konusu tutarsızlıklara karşı alıcıyı korumak üzere bu detaylara özen gösteren bir anlayışla çalışıyor.

  Peki Otomobilin Gerçek Fiyatını Nasıl Anlayacağız?

  Öncelikle ilanların verildiği web sayfasının güvenilir olduğundan emin olun. Birden fazla yerden fiyat alın. Aracı sadece model ve marka olarak değil, kilometresi, yakıt tipi, vites özelliği, hasar geçmişi hatta rengi gibi detayları göz önüne alarak değerlendirin. Çünkü bu detaylar, ikinci el otomobilin gerçek fiyatını belirler.