İkinci El Araba Alırken Noter İşleri Nasıl Oluyor?

İkinci El Araba Alırken Noter İşleri Nasıl Oluyor?

Hangi ikinci el arabayı almanız gerektiğine dair uzun süren araştırmalarınız sona erdi, kararınızı verdiniz, artık ona kavuşma vakti.

Tüm resmi alım-satım işlemlerinde olduğu gibi ikinci el araba satışlarında da işiniz notere düşer. Genelde noter işlemleri, alınması ve onaylatılması gereken evrakın adeta şehrin dört bir yanındaki yerlerde olması, notere gittiğinizde eksik belge olduğunun tespit edilmesi ve yeniden bazı resmi dairelerin kapanış saatlerine yetişmek için koşturmanız gerektiği gibi sebeplerden zor ve karmaşıktır.

Biz de ikinci el araba alırken noterdeki işlerin nasıl yürüdüğünü basit ve anlaşılır bir şekilde açıklamak istedik. Hadi, tüm bu resmi işlemler sona erse de ikinci el otomobilinizi keyifle kullanmanın tadını çıkarmaya başlasınız artık değil mi?

Noter Öncesi İşlemler

Noter öncesi işlemler daha çok araç satıcılarını ilgilendiriyor. Çünkü bazı işlemler gerçekleştirilmediğinde noter, araç satışını zaten onaylamıyor. İşte onlar:

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Cezası Kontrolü,
 • TÜVTÜRK Araba Muayene Sorgulama.

  Noterlikte Yapılan İşlemler

  1- Gerekli belgelerin kontrolü,

  Bu belgeler de şunlar:
 • Tescil belgesi (ruhsat) ya da tescile ilişkin geçici belge,
 • Trafik Belgesi,
 • Geçerli bir kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet, avukat kimliği, pasaport vs.)
 • Vekâleten yapılan işlemlerde vekâletnameler,
 • Araç tüzel kişiliklere satılacaksa vergi numarası ve imza sirküleri,
 • Bazı durumlarda plaka.

  2- Alıcı ve satıcının kimlik ve ehliyetlerinin kontrolü,
  3- Aracın satış devir ve tesciline engel bir durumu olup olmadığının kontrolü,
  4- Satış sözleşmesinin hazırlanması,
  5- Alıcının, satıcının ve noterin sözleşmeyi imzalaması,
  6- Satışın ve aynı anda tescil işleminin gerçekleştirilmesi,
  7- Yeni sahipler adına düzenlenmiş tescile ilişkin geçici belgenin düzenlenmesi,
  8- Gerekli evrakın alınması,
  9- Varsa seferberlik görev emrinin alıcıya tebliğ edilmesi.

  Noter Sonrası İşlemler

  Hayalinizdeki ikinci el arabayı aldınız. Noter işlemleriniz tamamlandı, çok küçük birkaç işlem daha kaldı. İşte onlar:
 • 15 gün içinde ilgili tescil bürosundan belgenizi elden alabilirsiniz. Bu süre içinde almazsanız tescil belgeniz Emniyet Genel Müdürlüğü veya yetkilendirdiği kurum tarafından Tescil Kayıt Belgesi Adres Kayıt Sistemindeki kayıtlı adresinize otomatik olarak postalanır.
 • İkinci el aracınızın Trafik Sigortası’nı noter satışı gerçekleştikten sonra yaptırmanız gerektiğini de unutmayın. Sigorta yapılmaması halinde, tescil belgesi Emniyet Müdürlüğü tarafından teslim edilmemektedir.

  İki Cümlemiz Daha Var
 • Noter masrafını satıcı değil; alıcı öder.
 • Plaka değişimi isterseniz ek ödeme yapmanız gerekir.

  ikinciyeni.com’da Noter İşlemleri Nasıl Yürütülüyor?

  İkinci el otomobil almayı hem güvenli hem kolay hem de avantajlı hale getiren ikinciyeni.com’da noter işlemleri de tüm süreçler gibi pratik bir şekilde gerçekleşiyor. Açık artırma ile araçların satışa sunulduğu ikinciyeni.com’da noter işlemleri kolay satış sürecinin bir parçası olarak yürütülüyor.

  Kolay Satış Süreci Nedir?


  Online açık artırma ile ikinci el araç satışının gerçekleştirildiği bir platform olan ikinciyeni.com’da, kazandığınız otomobilin satış sürecini kolay satış süreci ile takip edebiliyorsunuz. Süreç şöyle işliyor:

  1- En iyi teklifi verip otomobilinizi kazandınız. Süreci takip edeceğiniz sayfa: Profilim>Kazandıklarım.
  2- ikinciyeni.com, açık artırmayı resmi olarak sonlandırana kadar otomobilin statüsü “Onay Bekliyor” olarak görülür. Açık artırma sona erdiğinde ise “Ödeme Bekleniyor” olarak değiştirilir.
  3- 1.000 TL provizyon bedelini düşerek mail’de size gönderilen IBAN numaralarından birine ödemeyi yaparsınız.
  4- Mail’de size gönderilen örnek vekâlet formunu alıp notere gider, vekâlet çıkarır, “Kazandıklarım” sayfasından formu doldurur ve vekâletinizi taratarak sisteme yüklersiniz.
  5- Bu işlemden sonra otomobilinizin statüsü “Muhasebe Onayı Bekleniyor” şeklinde değişir.
  6- Kontrollerden sonra herhangi bir sorun saptanmamışsa statü “Noter Satışı Bekleniyor” olarak değiştirilir. Sorunsuz bir satış süreci sonunda “Noter Satış Sözleşmesi” ve “Geçici Tescil Belgesi” evrakı sisteme yüklenir. Evrakı “Kazandıklarım” sayfasından görüntüleyebilirsiniz.
  7- Noter satış işleminden sonra statü “Teslimat Bilgisi Bekleniyor” olarak değişir. Bu aşamada otomobilinizi teslim almak istediğiniz tarihi ve saati randevu sistemimize kaydedersiniz.
  8- Randevu talebinizden sonra otomobilinizin statüsü “Teslimata Hazır” olarak değiştirilir, aracınızı talep ettiğiniz tarihte ve saatte almaya gelirsiniz.

  ikinciyeni.com’da tüm süreçler, arabaların açık artırma ile satışa sunulmasından noter işlemlerine kadar çok daha kolay ve pratik bir şekilde, çağa uygun olarak gerçekleştirilir.