İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Araba almak, bazen oldukça zorlu bir süreç haline gelebilir. Hangi model, hangi marka, hangi renk, hangi yakıt tipi tüketimi, hangi vites yapısı derken işler içinden çıkılamaz hale gelebilir. Bu süreç, ikinci el otomobil alırken hasar geçmişi, temiz kullanım, dürüst satıcı gibi detaylarla iyice komplike bir durma dönüşür. Ancak ikinci el araç alırken, ihtiyaçlarınızı belirlemek, satın alacağınız araçtan beklentilerinizi bilmek ve size güven veren bir satıcıdan araç satın almaya yönelmek tüm bu kafa karıştıran süreci bir anda çok keyifli bir hale getirebilir, hatta avantajlı kılabilir. Peki, ikinci el oto alırken nelere dikkat etmek, nasıl bir yol izlemek gerekir?

1. İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin!

Herkes, az yakan, çok iyi performans gösteren, güçlü motoruyla her zeminde yüksek çekiş gücüne sahip olan, çok havalı görünen, kalabalık aileyi ya da arkadaşları sorunsuzca rahat ettiren, yedek parçası masrafsız olan, hasarsız, yüksek, yol tutuşu iyi bir otomobil almak ister. Ancak otomobiller tasarımları gereği bu özelliklerini hepsini bir arada sunmazlar. Yani 4X4 olmayan bir araba, genellikle hem yüksek hem de sedan kadar iyi yol tutuşuna sahip olamaz. Benzer şekilde hem az yakıp hem de en yüksek seviyede motor deviri sunamaz. Dolayısıyla otomobiller daha üretim aşamasında belirli ihtiyaç gruplarına hitap edecek şekilde tasarlanırlar. Bu nedenle sizin ihtiyaçlarınızı belirleyip bu ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap verecek modellere yönelmeniz gerekir. Örneğin alacağınız arabayı sadece yakınlardaki arazinize gidip gelmek için kullanacaksanız, çekiş gücü yüksek, yol tutuşu iyi, kötü zeminde sağlam performans gösterecek bir araç seçmeniz gerekir.

Alacağınız arabayı kendiniz için ve işe gidip gelmek için alıyorsanız, çok büyük bir araba yerine daha küçük, daha az yer kaplayan ve az yakan bir modele, aileniz için alıyorsanız arka koltukları konforlu, geniş, bagaj hacmi yeterli bir araca yönelmeniz işleri kolaylaştırabilir. Kısacası ihtiyaçları belirleyerek seçim alanını daraltmak daha doğru karar vermenize ve satılık arabalara daha net bir çerçeveden bakmanıza yardım eder.

2. İkinci El Araba Güvenilir Yerden Alınmalıdır

İkinci El araba alırken en önemli endişelerden biri de satıcıya güvenme konusunda yaşanır. Bu endişe, bir çoklarının ikinci elden vazgeçip sıfır almaya yönelmesine bile neden olur. Oysa ikinci el bir otomobil de galeriden alınan sıfır araç kadar güvenli bir biçimde alınabilir. Bunun için öncelikle size ekspertiz raporu sunabilen, tüm sorularınıza yanıt verebilen gerekli koşullarda iade garantisi sunabilen bir satıcı kuruma yönelmeniz önerilir. Böylece tüketici olarak haklarınızı daha net anlar ve talep edersiniz. Söz konusu ikinci elde güven ihtiyacını karşılama amacıyla Anadolu Grubu ve Çelik Motor bünyesindeki ikinciyeni.com, ekspertiz raporu olan, detaylı fotoğrafları bulunan ve ekspertiz belgesiyle uyuşmayan detay fark etmeniz halinde 7 gün içinde iade hakkı tanıyan bir online ikinci el araç satın alma platformu sunar.

3. Alacağınız Aracı Sorgulamaktan çekinmeyin!İkinci el arabanızı nereden ya da kimden alıyorsanız olun mutlaka bazı detayları sorgulayın. Öncelikle online araştırma yaparken ayrıntılı görsel sunulmasına dikkat edin. Aracın ekspertiz raporunun size gösterilmesini isteyin ya da aracı muayene ettirip durumunu detaylıca öğrenin. Hasar Sorgulama hizmetini kullanarak aracın sicili hakkında bilgi edinin. Şasi numarası ile motor numarasının ruhsatta yazanla eşleşip eşleşmediğine bakın. Satıcıya aracın daha önce nerede nasıl kullanıldığına dair sorular sorun. Örneğin arazide, köyde, rutin olarak uzun mesafede ve trafikte kullanılmışsa özellikle kontrol etmeniz gereken parçalar olabilir.

4. Parçaları Orijinal mi?

Alacağınız araç, ikinci el olduğu için sizden önceki sahibi ihtiyaç nedeniyle ya da zevk için parçaları değiştirmiş, yenilemiş olabilir. Değişen parçaların aracın orijinal parçaları olması, yaptıracağınız kasko kapsamını ve başka bazı detayları etkileyebilir. Bu nedenle değişen parçaları da inceleyin.

5. İkinci El Piyasasında Popüler mi?Satın alacağınız aracı hayatınızın sonuna kadar kullanmayı düşünmüyorsanız onu bir süre sonra satmak üzere siz de alıcı arayacaksınız demektir. İşte bu durumda çok niş bir kitleye ulaşmak zor olacağı için çok talep gören, kolay satılan başka bir deyişle piyasası olan araç modellerine yönelmeniz önerilir. Örneğin kabrio bir otomobili satmak, sedan binek bir aile otomobilini satmaktan daha uzun sürer.