Hibrit SUV’ler Ne Kadar Kârlı?

Hibrit SUV’ler Ne Kadar Kârlı?

Hibrit otomobiller, dizel ve benzinli motora sahip otomobillerin 2030’lu yıllarda Avrupa’da yasaklanacağının duyurulması ile hızla popülerleşti. Yüksek beygir güçleri ve düşük süratlerde ses çıkarmadan konforlu sürüş sunabilmeleri ile sevilen bu otomobiller, özellikle SUV sınıfında çok tercih ediliyor. Düşük yakıt tüketiminde de iddialı olan Hibrit SUV’lerin ne kadar kârlı olduğunu sizin için inceledik.

Hibrit Araç Nedir?Hibrit otomobil, içerisinde elektrikli ve benzinli motor bulunan araçların genel adıdır. Genellikle bu tip otomobiller, düşük süratlerde elektrikli motordan güç alıyor. Sürat yükseldikçe benzinli motor devreye giriyor.

Hibrit araç denildiğinde aslında iki farklı tipten bahsedilebiliyor. Birincisi HEV denen ve hibrit elektrikli otomobil olarak Türkçeye çevirebileceğimiz versiyon. Bu tip araçlarda batarya, elektrikli motor ve benzinli motor bulunuyor. Elektrikli motora güç veren batarya, aracın hareketi ve rejeneratif frenleme gibi geri kazanım teknolojilerinden yararlanılarak doluyor.

İkinci tür ise PHEV kısaltması ile biliniyor. Plug-in hibrit elektrikli otomobil olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu tür, hibrit elektrikli otomobillere göre çok daha büyük bataryalara sahip. Bu nedenle de geri kazanım teknolojileri, aracın bataryasını doldurmaya yetmiyor ve elektrikli otomobillerde olduğu gibi dışarıdan kablo vasıtasıyla şarj edilmesi gerekiyor.

Kısaca hibrit araçlardan bahsettiğimize göre Hibrit SUV’lerin ne kadar kârlı olduğuna bakalım.

Hibrit SUV’ler Kârlı mı?Benzinli mi, dizel mi?” sorusu yıllardır tartışılır ve net bir cevap vermek pek mümkün değildir. Hibrit otomobillerde de benzer bir durum söz konusu. Hibrit otomobiller, dizel ve benzinli otomobillere göre daha pahalı fiyatlarla satılıyor. Ancak uzun vadeli kullanımda düşük yakıt tüketimleri ile aradaki farkı kapatıp sürücülerin kâra geçmesini sağlıyor.

Net bir hesaplama söz konusu olmasa bile ortalama 20 bin kilometre kat eden bir kullanıcı, 5 ila 6 yıl gibi bir sürede hibrit SUV’ler sayesinde dizel veya benzinli otomobil kullanan sürücülere göre kâra geçmeye başlıyor. Ancak tek başına katedilen kilometre yeterli bir gösterge olmayabilir. Hibrit SUV’lerin kârlı hale gelebilmesi için bazı şartların sağlanması gerekiyor.

Hibrit SUV’ler Nasıl Kârlı Hale Gelir?Hibrit SUV’ler şehir içi kullanımda, benzinli ve dizel motor kullanan otomobillere göre daha kârlıdır. Bunun en büyük nedeni ise düşük süratlerde sadece elektrikli motorun kullanılmasıdır. Yani araç, düşük süratlerde benzin tüketmez ve sadece bataryadan güç alır. Bu nedenle de trafikte çok daha avantajlıdır.

Uzun mesafe kullanımında ise yine benzinli ve dizel motorlu SUV’lere göre hibrit SUV daha başarılıdır. Ancak hibrit SUV’lerin satın alımdan itibaren kârlı hale gelebilmesi için geçmesi gereken süre, düzenli ve yoğun kullanım yoksa uzun olabiliyor ve araç bu sürede ekonomik ömrünü doldurduğu için satış sürecinde sorun yaşanabiliyor.

Hibrit SUV’lerin daha kârlı hale gelebilmesinde bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise bakımlar. Benzinli ve dizel otomobillere göre hibrit SUV’lerin yapısı biraz daha karmaşık. Bu nedenle de periyodik bakımların asla aksatılmaması gerekiyor. Periyodik bakım aksatılmadığı sürece hibrit SUV’lerin benzinli ve dizel SUV’lere kıyasla arıza yapma olasılığı neredeyse aynı. Ancak aksatılması durumunda oluşabilecek bir arızanın onarım ücreti çok daha yüksek olabiliyor ve bu durum da aracın kârlı hale gelebilme olasılığını bir hayli azaltıyor.

Hibrit SUV’leri Kârlı Kılan Etkenler Neler?Hibrit SUV’ler, benzinli veya dizel SUV’lere göre çok daha konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor. Çünkü düşük süratlerde kullanılan elektrikli motor, neredeyse hiç ses çıkarmıyor ve yol gürültüsü önemli ölçüde düşüyor. Ayrıca hem elektrikli hem de hibrit motor aynı anda çalıştığında oldukça yüksek performans yakalanabiliyor. Son olarak yakıt tüketimi de benzinli ve dizel motorlara göre çok daha düşük.

Tüm bunlar alt alta toplandığında da hibrit SUV’ler birçok kullanıcı tarafından ilk tercih olmayı başarıyor. Bu durumda da hibrit SUV’lerin ikinci el fiyatları, satarken kaybettirmeyecek bir noktaya geliyor. Yani bir hibrit SUV’yi kârlı kılan en önemli faktör, satarken kaybettirmemesidir. Buna ek olarak düşük yakıt tüketimi, konfor ve performans eklenebilir.

Türkiye’de Satılan Hibrit SUV Modelleri Neler?

Türkiye’de satılan hibrit SUV modelleri şöyle:

 • KIA Niro
 • DS Auto DS7
 • Honda CR-V Hybrid
 • Toyota C-HR Hybrid
 • Toyota RAV4 Hybrid
 • Land Rover RR
 • Land Rover Discovery Sport
 • Land Rover RR Evoque
 • Land Rover RR Sport SE
 • Volvo XC90 Plug-in Hybrid
 • Volvo XC40 Plug-in Hybrid
 • Volvo XC60 Plug-in Hybrid
 • Mercedes-Benz GLC350e Plug-in Hybrid
 • Lexus RX Hybrid
 • Subaru Forester Hybrid

Fiyat ve performans bakımından değerlendirildiklerinde öne çıkan modeller ise KIA Niro, Honda CR-V Hybrid ve Toyota C-HR Hybrid olarak sıralanıyor.

Aradığınız Hibrit SUV’leri Kolayca Bulun


Beğendiğiniz bir hibrit SUV’nin ikinci el modeline ikinciyeni.com araçları arasından kolayca ulaşabilirsiniz. Üstelik gördüğünüz tüm araçlar TSE onaylı ekspertizden geçtiği için araç detay sayfasında yer alan sorunlar dışında herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda iade hakkınız bulunuyor.

Son olarak ikinci el hibrit SUV alacaksanız “İkinci El Hibrit Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR