Hafta Sonu Arabanızla İstanbul'dan Kaçabileceğiniz 5 Nokta

Hafta Sonu Arabanızla İstanbul'dan Kaçabileceğiniz 5 Nokta

İstanbul’da yaşamak hem çok yorucu hem de çok eşsiz bir deneyimdir. Bu şehir bir yandan stresli trafiği, yoğun kalabalığı ile yorarken diğer yanda eşsiz güzellikleriyle büyüler. İşte size hafta sonu arabanıza binip İstanbul’a başka bir açıdan bakabileceğiniz 5 kaçış noktası...

Şile

Şile, İstanbul il sınırları içindedir. Beykoz, Pendik ve Gebze ile sınırdır. Adı da Yunanca “dudaklar” anlamına gelen “Psilis” sözcüğünün “Şhilis” şeklinde okunmasıyla ortaya çıkmıştır. Karadeniz kıyısında olan Şile, %70’i orman olduğu için son derece rahatlatıcı ve keyifli bir doğal doku sunar. Biraz Karadeniz biraz da Akdeniz iklimi özelliği gösteren ilçede denize girebilir, güneşlenebilir, doğa yürüyüşü yapabilir, dinlenebilir, balığa çıkabilir, balık lokantalarında keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Her yıl temmuz ayı sonunda Şile’de bir festival de düzenlenmektedir. Ayrıca Şile’ye gittiğinizde aşağıdaki yerleri mutlaka görün:
Şile Feneri
Sarıkavak Kalesi
Heciz Kalesi
Osmanlı Hamamı
Vaftiz yeri
Ağlayan Kayalar

Beyoğlu Şile arası 80 km, Kadıköy Şile arası 60 km’dir.


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/05/Flickr_-_%E2%80%A6trialsanderrors_-_The_lighthouse_of_Fenerbah%C3%A7e,_Constantinople,_Turkey,_ca._1899.jpg

Anadolu Feneri

Muhteşem manzarasıyla bilinen İstanbul’un en güzel yerlerinden biridir. Boğaz ile Karadeniz’in birleştiği Anadolu Feneri, eşsiz manzarasıyla çok güzel bir görünüm ve insanın içini ferahlatan bir duygu sunar. Karadeniz etkisinin hissedildiği orman manzarası, dünyanın en eşsiz görünümlerinden biri olduğu her yerde kabul gören Boğaz manzarası ve Karadeniz kıyılarının kendine özgü görünümü aynı anda gözlerinize ziyafet çeker. Bölgeye adını veren fener de 1837’de yapılmıştır. 20 metre yüksekliğindeki fener beyaz taştan yapılmıştır.
Anadolu Feneri’nde kendinize enfes bir ziyafet çekebilir, açık havada güzel manzaranın keyfini sürebilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

Taksim Anadolu Feneri arası 60 km’dir. Kadıköy’den Anadolu Feneri 40 km’dir.


http://basedistanbul.com/sehrin-yeni-kacis-noktasi-babylon-kilyos.html

Kilyos

Sarıyer’e bağlı olan Kilyos’un adı Rumca “kum” anlamına geliyor. Balıkçı köyü olan Kilyos, Bizans, Roma, Osmanlı dönemlerinde de yerleşim yeriydi. 1970’li yıllarda deniz tatili yapılan en popüler mekanlardan biri haline gelen Kilyos, Türkiye’nin ilk özel plajlarının da kurulduğu yer oldu.

Sarıyer merkeze 10 km uzaklıktadır.

Kıyıköy

İstanbul ve çevresinden fotoğrafçıların dört mevsim akınına uğrayan Kıyıköy, çok şirin bir balıkçı köyüdür. Etrafta çok fazla otel, pansiyon, restoran, tesis görmekten hoşlanmıyor, bakir doğayla baş başa kalmayı seviyorsanız Kıyıköy tam size göre. Çünkü henüz insanı müziğiyle, yemek kokularıyla yoran mekanların istilasına uğramamış.
Kıyıköy’de sandalla gezintiye çıkabilir, bol bol fotoğraf çekebilir, Bizans döneminden kalma Manastır’ı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında denize de girebilirsiniz.
Eski Edirne yolundan ya da TEM’den Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz.


http://www.polonezkoy.biz/wp-content/uploads/2014/08/obora-et-mangal-polonezkoy.jpg

Polonezköy

Beykoz’a bağlı bir köydür. 1930 yılında Polonya’dan sürülen bir grup Polonyalı’nın Adam Czartoryski önderliğinde gelip yerleştiği bir ormanlık alan olan bölge Polonya mimarisi ve kültürüyle eşsiz bir alana dönüşmüştür. Bugün de ulaşım kolaylığı sayesinde tatil ve dinlenme için ideal bir alana dönüşmüştür. Polonezköy’de hafta sonu kahvaltısı yapabilir, doğa yürüyüşüne çıkabilir, hafta sonu bir pansiyon kiralayıp ormanın sessizliğinde dinlenebilirsiniz.

Polonezköy, Taksim’den yaklaşık 40 km, Kadıköy’den 30 km uzaklıktadır.