Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

Engellilerin daha rahat hareket edebilmesi, ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmesi ve sorun yaşamadan seyahat edebilmesi için çeşitli düzenlemeler bulunuyor. Şehir içi toplu taşıma araçları ile ücretsiz seyahat hakkı, otoparklar içerisinde kendilerine ayrılmış özel noktalar ve araç alımında ÖTV muafiyeti gibi haklar engelliler için sağlanıyor. Tabii engellilerin kendi araçları ile rahat hareket edebilmesi için engelli ehliyeti almaları gerekiyor. Engelli ehliyeti alımının nasıl olduğunu, sınavın nasıl yapıldığını ve diğer detayları sizin için bir araya getirdik.

Engelli Ehliyeti Nedir?



Engellilerin araç kullanabilmesi için kendilerine özel düzenlenmiş ehliyetlerden almaları gerekiyor. 2016 yılına kadar engelliler için H kodlu özel bir ehliyet sınıfı bulunuyordu. Yani sağ kolunda amputasyon veya sol bacağında kısalık olan kişilerin tamamı tek bir ehliyet sınıfında yer alıyordu. Ancak bu sınıf içerisinde duruma bağlı olarak tertibatlarla araç kullanılıyordu.

2016 yılından sonra ise B sınıfı ehliyetlere sadece bazı açıklamalar eklenmeye başladı. Yani engelli bir sürücünün ehliyetinde, diğer ehliyetlerden farklı olarak sadece engel grubunu belirten kodlar yer alıyor.

2021’de Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

Engelli ehliyeti çıkarmak için ilk olarak engelli sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Sağlık kurulu raporu alınacağı zaman bunun ehliyet için istendiği belirtilmelidir. Bu durum sağlık kuruluna bildirildikten sonra ilk olarak engelli bireyin araç kullanıp kullanamayacağına karar verilir. Araç kullanamayacak olduğuna kanaat getirilen sürücüler ehliyet alamazlar. Araç kullanabileceğine kanaat getirilen engelliler için ise çeşitli değerlendirmeler yapılıp ihtiyaç varsa kullanması gereken tertibatlar belirlenir. Bazı engeller için “Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir.” gibi ifadeler yer alabildiği gibi bazı engeller için de çeşitli kodlar yer alıyor. Kodlar, engel durumuna göre kişinin ihtiyaç duyduğu tertibatları gösteriyor. Sağlık kurulu raporu alındıktan sonra ehliyet alma sürecinde bazı temel farklılıklar bulunuyor. Engelli birey, sürücü kursuna dahil olduktan ve gerekli dersleri aldıktan sonra sınava giriyor. Yazılı sınavda herhangi bir farklılık bulunmaz. Ancak uygulama sınavında engelli bireyin ihtiyaç duyduğu tertibatların eklendiği araçlar getiriliyor. Yani sadece uygulama sınavında bir farklılık görülüyor. Son olarak engellilerin ehliyet sınavları için ekstra bir ücret ödenmesi de gerekmiyor.

2021’de Engelli Ehliyeti İçin İstenen Belgeler Neler?



Engelli ehliyeti alımında standart ehliyet için istenen belgelere ek olarak sağlık kurulu raporu talep ediliyor. Ancak engelli sürücü adaylarından talep edilen sağlık kurulu raporu ile ehliyet için talep edilen sağlık raporunun karıştırılmaması gerekiyor. Engelli sürücüler için talep edilen sağlık kurulu raporu, çeşitli ihtisaslara sahip doktorların oluşturduğu bir heyet tarafından veriliyor ve bu nedenle de sağlık raporundan farklı bir prosedür izleniyor.

Engellilerin ehliyet almadan önce sağlık kurulu raporu dışında aşağıdaki belgeleri temin etmeleri gerekiyor:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 4 adet biyometrik fotoğraf
  • Adli sicil kaydı
  • Eğitim durumunu gösteren diploma veya tasdikname gibi bir belge

Sonradan Engelli Olan Kişiler, Eski Ehliyetlerini Kullanabilir mi?

Engelli olmadan önce B sınıfı ehliyete sahip olan kişiler, hastaneye başvurup sağlık kurulu raporu aldıktan sonra ehliyet yenileme işleminden faydalanabiliyor. Sağlık kurulu raporu, nüfus cüzdanı, adli sicil kaydı, kan grubu kartı veya yazılı beyanı ve 1 adet biyometrik fotoğraf ile ehliyet kolayca yenilenebiliyor.

Sabıkalılar Engelli Ehliyeti Alabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan sürücü adaylarına, aşağıda yer alan durumlarda ehliyet verilmez:

  • Türk Ceza Kanunu’nun 188, 190 ve 191. maddelerinde belirtilmiş suçları işlememiş olmak,
  • Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 4. maddesinin 7. fıkrasındaki suçları işlememiş olmak,
  • Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’un 12. maddesinin 2. ve takip eden fıkralarındaki suçları işlememiş olmak.

Bu suçları işleyen kişiler, engelli olsun veya olmasın ehliyet alamazlar.

Engelli Ehliyeti Alırken Diploma Aranıyor mu?



Engelliler için ehliyet alımında eğitim ile ilgili özel bir kısıtlama bulunmuyor. Yani ilkokul eğitimini tamamlamış ve sağlık kurulu raporu gibi şartları sağlayan tüm engelliler, engelli ehliyeti sahibi olabilir.

Engelliler İçin Ehliyette Yaş Sınırı Var mı?

Engellilerin ehliyet alımında özel bir yaş sınırlaması bulunmadığı için genel hükümler geçerlidir. Yani 18 yaşını doldurup sağlık kurulu raporu alıp adli sicil kaydı her engelli, B sınıfı ehliyet alabilir.

Engelli Sürücüler İçin Uygun Araçlar

Engelli sürücülerin genellikle otomatik vitesli otomobilleri tercih ettiği görülüyor. Buna ek olarak iç hacim gibi bazı konulara da öncelik verdikleri biliniyor. Engelli ehliyetinizi aldıysanız ve yeni bir otomobil almak için modellere göz atmak gibi bir fikriniz varsa ikinciyeni.com’un araçlarını inceleyebilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR