Dünyanın En Garip Trafik Kuralları

Dünyanın En Garip Trafik Kuralları

Trafik işaretleri ve levhaları birçok ülkede aynı anlamlara gelse de bazı trafik kuralları değişiklik gösterebiliyor. Hız sınırı olmayan otobanlarda durmanın yasak olmasından yedek gözlüksüz seyahatin yasağına kadar dünyanın en ilginç trafik kurallarını ülkelere göre ele aldık.

AlmanyaOtobanları ile ünlü olan Almanya’nın en ilginç kuralları da otobanlarda bulunuyor. Örneğin otobanlarda zorunlu haller dışında durmak kesinlikle yasak. Üstelik yakıt bitmesi gibi durumlar zorunlu hal olarak kabul edilmediği gibi sürücünün kendi ihmalkarlığı olarak görülüyor. Buna ek olarak Almanya’nın otobanları ile ilgili bir diğer kural da hız sınırı. Almanya’da yer alan otobanlarda hız sınırı yok. Ancak tabii ki bu durum engellemeler olmadığı anlamına da gelmiyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde en fazla 250 km/s hıza sahip araçların satışına izin verildiği için Almanya’da da en fazla bu kadar hız yapılabiliyor. Son olarak federal hükümet, hız sınırı ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapmaya çalışsa da eyaletler şiddetle karşı çıktığı için bir yasak getirilemiyor.

İspanyaGözlük ve lens gibi protezler, lazer tedavisi çıksa bile çok sık tercih ediliyor. Bu gibi apartların unutulması durumunda ise çok ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle İspanya; gözlük ya da lens kullanan sürücülerin, araçlarında bir adet yedek bulundurmasını zorunlu tutuyor ve polisler, trafik kontrollerinde yedek gözlük ya da lensler talep ediyor.

Güney AfrikaGüney Afrika’da sürücüler çobanlara ve hayvan sürülerine yaklaşmadan 150 metre önce ikaz lambalarını yakmak ve onlara yol vermek zorunda. Doğal güzellikleri ile ünlü Güney Afrika’daki bu uygulama, trafik kurallarının ülkelerin koşullarına ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterdiğinin güzel bir kanıtı.

BulgaristanBulgaristan’daki her araçta üçgen kırmızı reflektör, fosforlu ya da parlak yelek ve ilk yardım çantası olmak zorunda. Ülkemizde araç içerisinde reflektör ve ilk yardım malzemesi bulundurulması zorunlu, ancak yelek bulundurmayla ilgili herhangi bir kanun ya da yönetmelik bulunmuyor.

SırbistanAvrupa Birliği üyesi olmaması ve Yugaslavya’nın bazı kurallarını devam ettirmesi nedeniyle gidenlerin şaşırabildiği ülkelerden biri olan Sırbistan’da sürücülerin bulundurmak zorunda olduğu bazı eşyalar şöyle: Parlak ya da fosforlu yelek, ilk yardım çantası, reflektör ve 3 metrelik ip.

İsviçreGürültü birçok insan için hafta sonları çileye dönüşebiliyor. Çünkü birçok insan cumartes-pazar günleri tatil yapıyor ve bu dönemde sadece dinlenmek istiyor. Bu nedenle de İsviçre araba kullanımıyla ilgili bir yasak getirmese bile arabaların pazar günü yıkanmasına yasak koymuş. Böylece gereksiz yere ses çıkmasının önüne geçiliyor.

FilipinlerNüfusu bir hayli fazla olan Filipinlerde trafik sıkışıklığını engellemek için işlevsel bir kural konmuş. Aracının plakası 1 ve 2 rakamıyla biten sürücüler pazartesi günleri, 3 ve 4 rakamıyla bitenler salı günleri, 5 ve 6 ile bitenler çarşamba günleri trafiğe çıkamıyor. Hastalık gibi acil durumlarda ise bu kural geçerliliğini yitiriyor.