Çocuklarla otomobil yolculuğu için 8 öneri

Çocuklarla otomobil yolculuğu için 8 öneri

Çocuk sahibi oldunuz ve hayatınız değişti. Belki başta arabanız... Artık konforunu ve güvenliğini özellikle düşündüğünüz biri var. Attığınız her adımı ona göre planlıyorsunuz.

Aylardır hayalini kurduğunuz tatil için nihayet yola koyulacaksınız ve çocuğunuzla arabada geçirilecek uzun saatler sizi bekliyor… Ailece yapacağınız bu yolculuğu kolaylaştırmak, hatta çocuğunuz açısından eğlenceli hale getirmek aslında çok da zor değil!

1. Otomobil bakımı
Yola çıkmadan önce aracınızı mutlaka bakımdan geçirin. Uzun yolda yağ tüketimi daha fazla olacağı için aracınızın yağ seviyesini kontrol ettirin. Başta motorunuzun kayış aksamı olmak üzere, aküsüne ve hortum bağlantılarına, ayrıca yakıt kaçağı olup olmadığına bakılmasını isteyin. Yüksek hıza çıkabileceğinizden, lastiklerinizi de elden geçirmenizde fayda var.

2. Otomobil içi güvenlik önlemleri
Yola koyulmadan önce, araç içinde savrularak çocuğunuza zarar verebilecek her tür eşyayı kaldırın veya sabitleyin. Çocuk koltuğunuzun, çocuğunuzun yaşına uygun ve arka koltuğa düzgün bir şekilde takılı olup olmadığına dikkat edin. Küçük yolcunuzu koltuğuna bağlamak için aracınızı yerleştirmeyi bekleyin.

3. Kıyafetlere dikkat
Mevsim ne olursa olsun, sürpriz hava değişikliklerini düşünerek yanınızda yedek kıyafet bulundurun. Kir göstermeyecek koyu renkli giysileri, hızlı kuruyacak kumaşları ve tabii ki mümkün olan en rahat kıyafetleri tercih edin.

4. Atıştırmalıklar hayat kurtarır
Çok sık mola vermemek için aracınızda atıştırmalık bulundurun. Ayrıca, hava koşullarının izin verdiği ölçüde yol kenarında yapacağınız bir piknik, çocuğunuz için bir restorantta kapalı kalmaktan daha eğlenceli olabilir.

5. Ona görev verin
Çocuğunuza yolculukta sorumluluklar verin. Yolculuğun bir macera olduğunu ve kendisinin de bu macerada görevleri olduğunu bilmesini sağlayın. Örneğin; ondan harita okuyucunuz, yol boyunca yaptığınız tüm harcamaları not eden muhasebeciniz ya da gezinizi belgeleyen fotoğrafçı olmasını isteyin.

6. Oyun zamanı
Yolculuk esnasında plaka harfleriyle komik kelimeler yaratma, plaka numaralarının hangi şehre ait olduğunu bilme gibi oyunlar oynayarak zamanın daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

7. Gizli yardımcılarınız
Tablet ve telefonlardaki oyunlar, sesli kitaplar, çocuğunuz tek başına vakit geçirirken sizin de direksiyon başında bir süre kafa dinlemenize yardımcı olur. Yolculuktan önce tabletinize çizgi film yüklemeyi de ihmal etmeyin.

8. Çocuklarla otomobil yolculuğu yaparken gerekli eşyalar
Aracınızda mutlaka bol miktarda ıslak mendil, durulama gerektirmeyen el sabunu, kusma, çöp ve kirliler için plastik poşet, çocuklar için ilk yardım çantası bulundurun.