Araç Ömrünü Uzatan Küçük Ama Etkili Detaylar

Araç Ömrünü Uzatan Küçük Ama Etkili Detaylar

Özellikle ikinci elde hasarlı oto almamanız gerektiği kadar, aracın bakımını da düzenli ve titiz bir şekilde yapmanız gerekir. Çünkü nasıl ki insanlar olarak kendimize ne kadar çok bakarsak o kadar kaliteli ve uzun yaşarız, araçların ömrünü uzatmak için de onlara düzenli olarak bakım yapmalıyız.

Kendinizin uygulayabileceği önlemlerle aracınızın ömrünü uzatabilir, yüklü masraflarla bütçenizi sarsacak olası arıza durumlarının önüne geçebilirsiniz.

Lastik Ömrü Nasıl Uzatılır?

Oto lastiklerinin aşınmasının nedenlerini ve çözüm yollarını daha önce yazmıştık. Bunların yanında lastik basıncının kontrolünün yapılması da son derece önemlidir. Basınç eksikliği, hızlı sürüşlerde lastiğin aşınmasına neden olur. Yanaklardaki ve tabanlardaki aşınma da lastiğin patlamasına yol açar.

Triger Kayışının Anlam ve Önemi

Krank mili ve eksantriğin birbirleriyle uyumlu çalışmasını sağlayan, parçalar arasındaki enerji iletimi yapan, koptuğu zaman motorun zarar görmesine neden olan triger kayışı, değişimini ve kontrolünü düzenli olarak yetkili servislere yaptırmanız gereken bir parça.

Motor Yağı Kontrolü Şart

Motor ömrünü uzatmak için motor yağı seviyesini her zaman titizlikle kontrol etmelisiniz. Arabanın en önemli parçalarından biri olan motorun bakımı için yapılması gerekenlerden ise daha önce söz etmiştik, tıklayın.

Yüksek Oktanlı Yakıt Kullanmanın Faydaları

Aracınızın motor kapasitesine uygun, yüksek oktanlı yakıt kullanarak motorun ömrünü uzatır, performansının artmasını sağlarsınız. Ayrıca kalitesiz yakıt kullanmak da motorda hararete neden olduğu ve aracın çekiş gücünde azalma yarattığı için kesinlikle tercih edilmemelidir.

Temiz Hava Filtresi=Yüksek Performans

İsminden de anlaşılacağı gibi hava filtresi, motora temiz ve tozsuz havanın girmesini sağlar. Kirlenmiş hava filtresi ise görevini layıkıyla yerine getiremeyeceğinden motora kirli havanın gitmesine, motorun performansının azalmasına ve sonuç olarak yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Bu yüzden hava filtresinin belli aralıklarda kontrol edilmesi ve değiştirilmesi, aracın ömrünü uzatmada etkilidir.

Yüksek Devirlerde Araç Kullanmanın Zararları

Her aracın belli bir devir aralığı vardır. Bunu nedeni ise araçtan yüksek performans almaktır. Aracı fazla zorlamak ve devir aralığını aşmak, yakıtın bir kısmının yanmadan egzozdan atılmasına, motorun hararet yapmasına, aracın çabuk yıpranmasına neden olur.

Kaportayı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Güneş ışığı, kuş pislikleri, yapışan tozlar kaportadaki boyanın canlılığını yitirmesine neden olur. Bunu önlemenin yolu, boya üzerine cila yaptırmaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, cilalama işinde kaliteli malzeme kullanılmasıdır. Çünkü düşük kaliteli cila, ikinci el arabaların fiyatını da düşürür.

Kaçınılması Gereken Sürücü Davranışları

  • Vitesi sert bir şekilde değiştirmek (Ayağınız sürekli debriyaj pedalının üzerinde olursa balatalar daha hızlı bir şekilde aşınır.),
  • Ani dur-kalk’lar yapmak (Frene sert bir şekilde basmak ve bunu sık aralıklarla tekrarlamak, motoru zorlamak demektir.).

Özetle; aracın ömrü, onu kullanan kişinin araca ne kadar bakım yaptığı, kontrollerine ne kadar önem verdiği ile yakından ilgilidir. ikinciyeni.com’dan alacağınız ikinci el otomobillerin ömürleri ile ilgili en gerçekçi fikre sahip olacağınıza emin olabilirsiniz; çünkü tüm araçlar TÜV SÜD’ün oto ekspertiz raporu ile satışa sunuluyor.