Arabayla Uzun Yola Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler

Arabayla Uzun Yola Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler

Bayram ziyareti, iş seyahati ya da tatil için uzun yola çıkmak üzere harekete geçebilirsiniz. Tek başına yolculuk genelde sıkıcı geçerken ailece yapılan yolculuklar da bebek ağlaması, çocukların ihtiyaçları gibi streslerle yorucu olabilir.

Hem yolcular hem de sürücü için yolculuğu keyifli kılıp arabada konforu arttıracak konu başlıkları iki maddede özetlenebilir: Bunlardan ilki, sohbetiyle size eşlik edecek bir yol arkadaşıdır. İkincisi ise arabayla uzun yola çıkarken alınacakları unutmamanız.

Arabayla seyahat etmek, insana tarifsiz bir özgürlük duygusu verir. Kendi arabanızla yolculuk yapmayı seviyorsanız sıklıkla uzun seyahat planları yapıyor olmalısınız. Otomobil tutkusuyla ikinci el araba satışını güvenilir ve pratik olarak online açık artırma sistemi ile gerçekleştiren ikinciyeni.com olarak, yolculuğa çıkmadan önce yanınıza almanız gerekenler listesini sizin için hazırladık.

 • Su: Yolculukta en çok ihtiyaç duyacağınız içecek su olacaktır. Yaz mevsiminde arabanızda küçük bir dondurucu içinde su saklayabilirsiniz. Dondurucunuz yoksa verdiğiniz molalarda su alarak soğuk su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca bir termos da işinize yarayacaktır.
 • Plastik bardak, tabak, kaşık, bıçak, çatal: Kullan-at servis gereçleri, uzun yolculukların kurtarıcısıdır. Hem evde hazırladığınız yiyecekleri hem de yolda satın aldıklarınızı daha rahat bir şekilde tüketmenizi sağlarlar. Üstelik onları yıkamak zorunda da değilsiniz.
 • Lezzetli atıştırmalıklar: Uzun yolculukların keyfini artırmada hoşsohbet bir yol arkadaşı kadar, lezzetli atıştırmalıklar da etkilidir. Gofret, çikolata, cips, kraker, kuru meyveler, çerezler ya da benzin istasyonundan alacağınız dondurma ile hem kendiniz hem de arabanızda size eşlik edenler için yolculuğu lezzetli kılabilirsiniz.
 • Yastık ve battaniye: Özellikle çocuklu aileler için uzun araba yolculuğu daha zordur. Çünkü minikler uykusuzluğa dayanamaz. Yastık ve battaniyeyi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Aile için en iyi araba modeli hangisi?

 • Hırka, şal, yedek kıyafet: Yolda başınıza ne geleceği belli olmaz. Sıcak yaz gününde klimanın etkisiyle üşüyebilir, sarsılan otomobilin içinde içeceğinizi üzerinize dökebilirsiniz. Böyle durumlar için kolayca erişebileceğiniz bir yere hırka, şal ya da üzerinizi değiştirmek için gömlek, tişört koyabilirsiniz. Ayrıca uzun yol, normalden daha fazla yakıt tüketimi de demek. Klimayı mı yoksa camları açmak mı daha fazla yakar biliyor musunuz?
 • Peçete, ıslak mendil: “Nasıl olsa alırım bir yerden.” diye düşünüyor olabilirsiniz ama uzun yol bu, belki etrafınızda market ya da benzin istasyonu olmayan bir yerde ıslak mendile ve peçeteye ihtiyacınız olur. Siz en iyisi yola çıkmadan yanınıza alın.
 • Bozuk para: Yol boyunca vereceğiniz ihtiyaç molaları, arabanızı yıkatmak ya da atıştırmalık bir şeyler almak için yanınızda mutlaka bozuk para bulundurun.
 • Sağlam bir playlist: Sevdiğiniz müzikler uzun yolda en büyük arkadaşınız olacak. Sonuçta “Uzun yolda nelere dikkat etmeli?” sorusunun cevabı başta güvenlikse ikincisi de keyif olmalı. Arabada müzik dinlemeden olmaz.

Uzun Yolculuklara Özel Birkaç Keyifli Fikir

 • Marketten alacağınız hazır sandviç ekmelerinin içine marul, sulu kısmı çıkarılmış domates, salatalık ve ton balığı koyup streç filmle sararak yolda atıştırmak üzere sandviçler hazırlayabilirsiniz. Böylece hem hafif beslenmiş olur hem de tok hissedersiniz.
 • Eğer kahvesiz yapamayanlardansanız kendi hazırladığınız kahveyi termosa koyarak yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca yanınıza katlanabilir rejisör sandalyelerinden alabilir, gördüğünüz en güzel manzaraya karşı bir mola verip kahvenizi yudumlayarak yolculuğu daha zevkli hale getirebilirisiniz.

Uzun yolda araç kullanmanın püf noktalarından da bahsedelim, zira güvenlik başta gelir.

 • Lastiklerinizin hava basınçlarını kontrol edin. Aşınmış lastiklerle kesinlikle yola çıkmayın.
 • Motor yağını kontrol edin; çünkü uzun yolda motorunuz daha fazla performans göstereceğinden yağ kullanımı da daha çok olacak.
 • Havanın ne zaman bozacağı belli olmaz. Cam suyu seviyenizi kontrol edin ki ihtiyaç duyduğunuzda silecekleri çalıştırabilin.
 • Soğutma suyu, fren hidrolik sıvısı gibi araç sıvıları dahil aracın rot balans ayarını ve yağ sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.
 • Elbette uykunuzu almış olarak yola çıkın, hız limitlerine uyun.
 • Mola vermekten çekinmeyin.
 • Zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresini kontrol edin.

İyi yolculuklar!