Arabanızla Gidebileceğiniz İstanbul'a Yakın Doğa Yürüyüşü Noktaları

Arabanızla Gidebileceğiniz İstanbul'a Yakın Doğa Yürüyüşü Noktaları

Doğa, günümüzün yaşam tarzında adeta görsel bir estetik ya da dekoratif bir unsur gibi algılanıyor. Oysa doğada olmak, toprağa dokunmak, ağacı hissetmek, yeşili görmek; yaşamı sürdürülebilir kılan, bizi besleyen, nefes aldıran bir ihtiyaç. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için ağaç görmek, yeşilin derinliklerinde kaybolmak, temiz hava almak, toprağa ve çimlere basmak, elektronik bir cihaz yakınında olmaksızın saf doğayı hissetmek neredeyse lüks. Türkiye'nin en güzel yerleri mi bilinmez, ama İstanbul’a yakın mesafede doğanın hala kendini koruduğu güzel trekking alanları var. İstanbul’un güzelliklerinin yanında onun kalabalığının ve giderek betonlaşan kentleşmesinin içinde kaybolanlar için arabalarına atlayıp doğaya kaçabilecekleri yakın mesafeli önerilerimiz var.

Sapanca: Bir Gölden Daha Fazlası


sapanca-golu-manzarasi
Sakarya iline bağlı bir ilçe olan Sapanca, müstakil yerleşimi, doğa harikası Sapanca Gölü ve bol yeşili ile hem şehre yakın hem de doğayla iç içe olabileceğiniz bir kaçış noktası. Sapanca’ya gelip pansiyonda bir oda ya da ev kiralayarak yürüyüş kıyafetlerinizi giyip göl çevresinde veya ormanda doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Bu amaçla Sapanca’da pek çok doğa yürüyüşü turu da düzenleniyor. Kamp alanına gidip çadırını kuran ve hafta sonunu Sapanca’da geçiren çok sayıda doğasever de bulunuyor. “Sapanca ile İstanbul arası kaç kilometre?” diyorsanız söyleyelim: Kadıköy’den Sapanca 120 km, Eyüp’ten de 140 km.

Maşukiye: İsmi Kadar Müsemma


masukiye-manzarasi
Sapanca Gölü’nün hemen güneyinde yer alan Maşukiye, eşsiz doğası ile keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin son yıllarda uğrak noktası olmayı başarıyor. Kirazlı Yaylası, Kuzu Yaylası ve Aygır Deresi gibi doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Maşukiye, yürüyüşleriniz sırasında kuş sesleriyle rastlayabileceğiniz ender mekanlar arasında yer alıyor. Maşukiye otelleri de uzun süre konaklamak isteyenlere birçok imkan sunuyor. Aynı zamanda sırt çantaları ile bölgeyi ziyaret edenler için kamp alanları da bulunuyor. El değmemiş bir doğaya sahip olan Maşukiye, Taksim’den sadece 125 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Ağva: İstanbul’un İçinden Doğaya Açılan Kapı


agva-manzarasi
İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir köy olan Ağva, Karadeniz etkisinin hissedildiği denizi ve doğası ile çok şirin bir dokuya sahip. Ağva’da yazın denize girebileceğiniz gibi baharda doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Bölgede pek çok tur ve trekking derneği sıklıkla doğa yürüyüşleri düzenliyor. Doğa yürüyüşü için kullanılan parkurlar genellikle Ağva’nın merkezinden uzak. Bu nedenle de doğa yürüyüşü için Ağva’yı tercih edenler genellikle yanlarına sırt çantası alıyor. Bölgenin muhteşem doğasından etkilenen ve ayrılmak istemeyenler için Ağva, otelleriyle konaklama imkanı da sunuyor. “İstanbul ile Ağva arası kaç km?” sorusunun yanıtı da şöyle: Kadıköy ile Ağva arası 100 km, Eyüp ile Ağva arası 120 km. Son olarak Ağva’ya kadar gidip doğa harikası Kilimli Koyu’nu görmeden dönmemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Aydos Ormanı: Hem Yakın Hem Uzak


İstanbul’un Anadolu yakasında artık iyice şehir içinde kalan Kartal’daki Aydos Ormanı, hala bozulmamış güzel bir doğal parkur sunuyor. Bir pazar sabahı eşofmanları giyip arabaya atladıktan sonra Aydos Ormanı’na giderek doğa ile başbaşa bir gün geçirmek mümkün. Bu güzel yürüyüşte Aydos Göleti ve Aydos Tepesi ise gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Bölgede ayrıca pek çok piknik alanı da bulunuyor. Kış aylarında da piknik yapılabilen Aydos, İstanbul’un merkezi denilebilecek Fatih’ten yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yani mesafe olarak oldukça yakın, ama şehir hayatından da bir o kadar uzak.

Belgrad Ormanı: Yeşilçam’ı Hatırlatıyor


belgrad-ormani-nerede
Kaynak

Avrupa Yakası’nda Sarıyer tarafındaki Belgrad Ormanı, muhteşem doğasını koruyan çok keyifli bir yürüyüş alanına sahip. Bölgeye has çok sayıda hayvan ve bitki türünü de gözlemleyebileceğiniz orman, doğayla başbaşa kalmak için mükemmel bir seçim. İstanbul’un en büyük yeşil alanlarından biri olması nedeniyle Belgrad Ormanı, özellikle hafta sonları büyük bir ziyaretçi akınına uğruyor. Doğa yürüyüşüne meraklı olanlar ise kalabalıktan çok etkilenmemek için kış aylarında Belgrad Ormanı’nı ziyaret etmeyi tercih ediyor. Arabaya atlayıp hafta sonunda doğaya dokunmak üzere Belgrad Ormanı’na gitmek isteyenlerin aklına ilk olarak “Belgrad Ormanı’na nasıl gidilir?” sorusu geliyor. Belgrad Ormanı’na ulaşım için E80 ya da D100 yolları kullanılıyor. Öncelikle Sarıyer, daha sonra da Bahçeköy tabelalarını takip ederek Belgrad Ormanı’na ulaşmak mümkün.

Erikli Yaylası: Hafta Sonu Kampçıları


erikli-yaylasi-manzarasi
Kaynak

Yalova ve Çınarcık denildiği zaman ilk olarak görülmesi gereken yerler, kuşkusuz Erikli Yaylası ve Teşvikiye Köyü oluyor. İstanbul’dan yaklaşık olarak 100 kilometre uzaklıkta bulunan Teşvikiye Köyü’nde yer alan Erikli Yaylası, kestane ağaçları altında uzun yürüyüşler yapmanıza olanak tanıyor. Arabayla hafta sonunu geçirmek için ideal olan Erikli Yaylası’na giderken ufak bir sırt çantası ve kartpostalları andıran manzaraları ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinesi götürmek gerekiyor.

İstanbul Kent Ormanı


istanbul-kent-ormani
Beykoz’da bulunan ve Elmalı Barajı’na eğilen ormanın adı İstanbul Kent Ormanı. Deniz ve orman manzarasını bir arada sunan İstanbul Kent Ormanı hem doğa yürüyüşü hem de piknik için keyifli bir tercih. Kendiniz ya da aileniz için hayalinizdeki ikinci el otomobili uygun fiyatlarla ikinciyeni.com’dan açık artırma avantajıyla alarak dilediğiniz zaman bol bol orman havası almaya çıkabilir, kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz.