Arabanızla Gidebileceğiniz İstanbul'a Yakın Doğa Yürüyüşü Noktaları

Arabanızla Gidebileceğiniz İstanbul'a Yakın Doğa Yürüyüşü Noktaları

Doğa, günümüzün yaşam tarzında adeta görsel bir estetik ya da dekoratif bir unsur gibi algılanıyor. Oysa doğada olmak, toprağa dokunmak, ağacı hissetmek, yeşili görmek, yaşamı sürdürülebilir kılan, bizi besleyen, nefes aldıran bir ihtiyaç. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için ağaç görmek, yeşilin derinliklerinde kaybolmak, temiz hava almak, toprağa, çimlere basmak, elektronik bir cihaz yakınında olmaksızın saf doğayı hissetmek neredeyse lüks. Türkiye'nin en güzel yerleri mi bilinmez ama İstanbul’a yakın mesafede doğanın hala kendini koruduğu güzel trekking alanları var. İstanbul’un güzelliklerinin yanında onun kalabalığının ve giderek betonlaşan kentleşmesinin içinde kaybolanlar için arabalarına atlayıp doğaya kaçabilecekleri yakın mesafeli önerilerimiz var:

Sapanca

Sakarya iline bağlı bir ilçe olan Sapanca, müstakil yerleşimi, doğa harikası Sapanca Gölü, bol yeşili ile hem şehre yakın hem de doğayla iç içe olabileceğiniz bir kaçış noktası. Sapanca’ya gelip günü birlik bir pansiyon ya da ev kiralayarak yürüyüş kıyafetlerinizi giyip göl çevresinde veya ormanda doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Bu amaçla Sapanca’da pek çok doğa yürüyüşü turu da düzenleniyor. Ayrıca kamplar da mevcut. Sapanca İstanbul arası kaç kilometre, diyorsanız, Kadıköy’den Sapanca 120 km, Eyüp’ten de 140 km diyerek, size bir fikir verelim.

Ağva

İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir köy olan Ağva, Karadeniz etkisinin hissedildiği denizi, doğası ile çok şirin bir dokuya sahip. Ağva’da yazın denize girebileceğiniz gibi baharda doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Bölgede pek çok tur ve trekking derneği sıklıkla doğa yürüyüşleri düzenliyor. Muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bu güzel köyde vakit geçirmek size de ailenize de çok iyi gelebilir. İstanbul Ağva arası kaç km, sorusunun yanıtı da şöyle: Kadıköy Ağva arası 100 km, Eyüp Ağva arası 120 km.

Aydos Ormanı

İstanbul’un Anadolu yakasında artık iyice şehir içinde kalan Kartal’daki Aydos Ormanı, hala bozulmamış güzel bir doğal parkur sunuyor. Bir pazar sabahı eşofmanlarınızı giyip arabanıza atlayıp Aydos Ormanı’na gelerek doğa ile başbaşa bir gün geçirebilirsiniz. Bu güzel yürüyüşte Aydos göleti ve Aydos tepesi görülmeye değer. Bölgede ayrıca pek çok piknik alanı da var. Eyüp Aydos arası 45 km. Anadolu yakasından da örneğin Kadıköy Aydos arası 20 km civarındadır.Belgrad Ormanı

Avrupa yakasında Çatalca tarafındaki Belgrad Ormanı, muhteşem doğasını koruyan çok keyifli bir yürüyüş alanına sahip. Çok sayıda bölgeye özel hayvan ve bitki türünü de gözlemleyebileceğiniz orman, doğayla başbaşa kalmak için mükemmel bir seçim. Arabanıza atlayıp hafta sonunda doğaya dokunmak üzere Belgrad Ormanı’na gidebilirsiniz. Anadolu yakasından bölgeye gidecekler, Kadıköy’den Belgrad Ormanı kaç km diyorsanız, 40km.

İstanbul Kent Ormanı

Beykoz’da bulunan ve Elmalı Barajına eğilen ormandır. Deniz ve orman manzarasını bir arada sunan İstanbul Kent Ormanı hem doğa yürüyüşü hem de piknik için keyifli bir tercih.

Kendiniz ya da aileniz için hayalinizdeki ikinci el otomobili uygun fiyatlarla ikinciyeni.com’dan açık artırma avantajıyla alarak bu yaz, bol bol orman havası almaya çıkabilir, kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz.