Arabanızla Bu Bahar İzmir Köylerini Gezmek İster misiniz?

Arabanızla Bu Bahar İzmir Köylerini Gezmek İster misiniz?

İzmir denilince akıllara deniz, kum, güneş, güzel kızlar ve keyifli bir hayat gelir. Gerçekten de İzmir, sıcak havası, temiz sahilleri, ışıltılı restoranları ile hayatı keyifle yaşayanların şehridir. Üstelik İzmir’le ilgili bu imaj, bugüne özgü de değil. Tarihi pek çok kaynaktan Antik Yunan’da, Roma’da, Bizans’ta, Osmanlı’da İzmir, hep keyifli bir yerleşim yeri olarak tasvir edilmiş.

Otomobiller sadece ulaşımı değil özgürlüğü, seyahati, tatili de çağrıştırırlar. Arabanıza atlayıp gezebileceğiniz İzmir köylerini tanıtırken aklınızda yeni bir araba ya da ikinci el oto almak varsa size İzmir’den bolca sebep sunmak istiyoruz. Alın arabanızı ve bu bahar İzmir’in güzel köylerini keşfedeceğiniz bir tatil planı yapın. Hayatınız boyunca unutamayacağınız, tadı damağınızda kalacak bir anı olacaktır.İzmir'de Gezilecek Yerler

Gerçek seyahat tutkunları iyi bilir ki İzmir, sadece Çeşme, Alaçatı, Alsancak’tan ibaret değil. Öyle güzel köyler, öyle şirin köşeler saklı ki bu şehirde, insana “yaşamak güzel” dedirtir. İşte onlardan bazıları:

Nazar Köy: 2000’li yılların başlarına kadar Kurudere Köyü adıyla bilinen Nazar Köy, köy sakinlerinin yüzyıllardır burada ürettiği cam boncuklarının tanınmasıyla birlikte isim değişikliğine uğramış. Nazar Köy, hiç kirlenmemiş, el değmemiş doğasıyla özellikle doğa sporlarına meraklı olanlara keyifli bir gün yaşatabilir. Ülkemizin en popüler kanyonlarından biri olan Kurudere Kanyonu da köyün içindedir. Nazar Köy’de bulunan cam atölyelerinde cam boncuk, nazar boncuğu, dekoratif cam ürünler zanaatkarların elinde şekillenirken izlemek, bu aktivitelere katılmak da çok keyifli olacaktır. Ayrıca köy meydanındaki sürekli açık pazar yerinde dilediğiniz kadar çok cam eşyayı, cam boncuğu bir arada bulabilirsiniz. İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki bu köyü mutlaka gezin. “İzmir- Nazar Köy arası kaç saat sürer?” diye düşünüyorsanız, bu güzel köy, şehir merkezine sadece 45 dakikalık mesafede.Şirince: Son yıllarda popülaritesi iyice artan Şirince, kendine özgü evleri, lezzetli üzümleri ve yerel içecekleri ile meşhurdur. Köyde erken Hristiyanlık dönemine ait korunmuş bir Meryem Ana Kilisesi bulunur. Dalından meyve yemek, yerel içecekleri tatmak, köy evlerinde kahvaltı etmek, köy kahvesinde kahve içmek, biraz da tarihle ve mistik duygularla ürpermek için Şirince çok keyifli bir seçenek. Atlayın arabanıza Selçuk’tan Şirince sapağına girin ve güzel bir gün geçirin.

Bademli: İzmir’in Dikili İlçesine bağlı olan Bademli Köyü, cam gibi berrak denizi, el değmemiş, henüz büyük otellerin istilasına uğramamış sahili ile çok keyifli, sakin ve güzel. Kütüphanesi, opera salonu, tiyatrosu da olan bu köyde ezberiniz bozulacak.

İzmir, yaz mevsiminde şahanedir ama baharda da çok güzeldir. Gitmişken boyoz yemeyi, bir Rum tatlısı olan torpili tatmayı, sahilde kumru yemeyi, Kordon’da balık keyfi yapmayı unutmayın.

İstanbul’dan İzmir’e Kaçış!

İstanbul’un kalabalığı, trafiği, stresi bazen çok yorar insanı. İşte bu yorgunluk dönemlerinde tükenmiş hissettiğiniz zamanlarda ailece atlayıp arabanıza İzmir’in sakin, eğlenceli ve keyif veren köylerine doğru bir tatil planı yapabilirsiniz. İstanbul İzmir kaç km, kolay mı öyle diyorsanız, 6-7 saatlik bu yolculuğun İstanbul’a en yakın tatil mekanları olan Ağva ve Şile için de trafik hesaba katılınca pek de farklı olmadığını göreceksiniz. Arabayla uzun yola çıkarken yanınıza almanız gerekenleri de unutmayın.