Arabanın Rengi Neleri Etkiler

Arabanın Rengi Neleri Etkiler

Bir araba almaya karar verdiğinizde performansı, markası, yakıt tüketimi gibi özelliklerinin yanında kaportasının rengi de değerlendirdiğiniz konulardan biri olur. Çünkü araba, sadece sizi bir yerden bir yere götüren işlevsel bir icat değil; aynı zamanda zevkinizi ve kişiliğinizi yansıtmanın da bir yoludur.

Araba renkleri arasında kırmızı ve mavinin popülaritesinin arttığından daha önce bahsetmiştik. Peki, arabaların renklerinin kişisel zevklere uymasının dışında başka etkileri de olabilir mi acaba?

Araç İçi Sıcaklığa Olan Etkisi

Koyu renkli bir araba açık renkli bir arabaya göre daha geç soğutulur; çünkü koyu renkler güneş ışığını daha fazla çeker. Bunu kışın siyahlar ve koyu renkli kıyafetler giyerken yazın beyazları ve açık tonları tercih etmemizle aynı mantıkta düşünebilirsiniz.

Örneğin sıcaklığın fazla olduğu lokasyonlarda yaşıyorsanız açık renkli arabaları tercih ederek konforunuzu arttırabilirsiniz.

Yakıt Tüketimine Etkisi

Hava sıcaklığına daha fazla maruz kalan koyu renkli arabalarda doğal olarak daha fazla klima çalıştırılır. Çünkü koyu renkli arabalar açık renklilere göre daha fazla ısınır ve uygun sıcaklığı bulmak daha fazla zaman alır. Bu da daha fazla yakıt tüketimi demektir.

Arabanızın Her Zaman Bakımlı Görünmesini İstiyorsanız

Koyu renkler kiri daha fazla gösterir. Bu yüzden koyu renkli arabalar, açık renklilere göre daha fazla yıkanırlar. Bu da kaporta boyasının daha fazla aşınmasına neden olur. Güneş yanığı diye de ifade edilen soyulmalar da koyu renkli arabalarda daha çok kendini gösterir.

Tüm bu özelliklerden dolayı beyaz arabalar ikinci elde de daha fazla alıcı buluyor. Yine de siyah, lacivert ya da grinin ağır/prestijli görünümünden hoşlanıyor ve arabanızın bakımını en iyi şekilde yapacağınıza inanıyorsanız tercih sizin. Önceden iddialı bulunan renklerin de sonradan sıkıcı gelebileceğini ve satarken zor alıcı bulabileceğini de hatırlatalım.

ikinciyeni.com’da her zevke hitap eden otomobiller mevcut. Göz atmak ister misiniz?